کلیسا‌ها به روی همجنسگرایان باز است


آفتاب‌‌نیوز :

پاپ فرانسیس در بازگشت از سفر چند روزه اخیرش به لیسبون در پرتغال (روز یک شنبه) در یک کنفرانس خبری گفت: کلیسا‌ها به روی همگان باز است. اما قوانینی برای انسجام و هماهنگی امور داخلی کلیسا‌ها وجود دارد.

رهبر مذهبی کاتولیک‌های جهان که برای شرکت در مراسم روز جهانی جوانان کاتولیک به لیسبون پرتغال شرکت کرده بود در بازگشت به رم از ارائه خدمات عینی به همجنسگرایان در کلیسا خبرداد. پاپ گفت:”براساس برخی قوانین داخلی، همجنسگرایان نمی‌توانند در بعضی از مراسمات مذهبی شرکت کنند، اما این به معنای بسته بودن کلیسا‌ها به روی آنان نیست. در کلیسا هر فردی با شیوه خودش با خدا مواجه می‌شود. ” این در حالی است که برخی با توسل به “عدم اجازه به زنان برای کشیش شدن، عدم اجازه به همجنسگرایان برای برگزاری مراسم ازدواجشان در کلیسا و شرکت در برخی مراسمات مذهبی” از پاپ انتقاد می‌کنند.

پاپ افزود:”وزرا در کلیسا‌ها می‌بایست با صبر و عشق یک مادر با همه از جمله کسانی که با قوانین تشکلات مذهبی همسو نیستند، همراهی کند. ”

پاپ و گذشته مهربانانه در برخورد با همجنسگرایان
پاپ فرانسیس، رهبر مذهبی کاتولیک‌های جهان، در حالی سخن از ارائه خدمات به همجنسگرایان از سوی کلیسا می‌زند که در گذشته نیز برای ایجاد تسهیلات به گروه‌های به حاشیه رانده شده از جمله همجنسگرایان از سوی کلیسا تلاش کرده است. پاپ طی ده سالی که به عنوان رهبر کاتولیک‌های جهان فعالیت می‌کند، همواره تلاش کرده کلیسا‌ها را به ارائه خدمات واقعی به همجنسگرایان ترغیب کند. توجه به جامعه همجنسگرایان در واقع یکی از اصول پاپ از سال‌های گذشته تاکنون بوده است. پاپ در این مسیر، اما همواره تلاش کرده محتاط عمل کند و با ایجاد تعادل بین اعضای لیبرال و محافظه کار کلیسا به نوعی از بروز اختلافات بیش از پیش جلوگیری نماید.

وی در سال ۲۰۱۳ گفته بود وقتی فردی همجنسگراست، اما از خداوند اطاعت می‌کند و نیت خوبی دارد، نیازی به قضاوت شدن ندارد. پاپ در سال ۲۰۲۰ نیز از والدین خواست فرزندان همجنسگرای خود را همانگونه که هستند، دوست داشته باشند؛ چراکه آن‌ها فرزندان خدا هستند.

وی در تازه‌ترین اظهاراتش نیز تاکید کرده است کلیسایی باید ساخته شود که هیچ کس را طرد نکند، همجنسگرایی جرم نیست. از سویی هم براساس اصول دینی کلیسا‌های کاتولیک، همجنسگرایی هنوز یک گناه شمرده می‌شود.

پاپ در ماه ژانویه سال جاری میلادی از قوانینی که همجنسگرایی را جرم می‌پندارد انتقاد کرده بود. وی گفته بود جرم انگاری همجنسگرایی امری مناسب و عادلانه نیست؛ اما همانند دیگر اقدامات همجنسگرایی که خارج از ازدواج صورت می‌گیرد، همجنسگرایی در عین حال گناه شمرده می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا