نمایش ساز در شبکه نمایش خانگی ممنوع است؟


آفتاب‌‌نیوز :

برای رسیدن به پاسخ این پرسش، سراغ محمد صادق افراسیابی، معاون امور کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا رفت و اساسا این پرسش را مطرح کرد که آیا نمایش ساز در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر ممنوع است؟

افراسیابی با اشاره به برنامه‌هایی که در ماه‌های اخیر با حضور نوازندگان زن و همچنین نمایش ساز در شبکه نمایش خانگی منتشر شده است، گفت: طبق مصوبات قبلی شورای انتشار مشاهده می‌کنیم که بر اساس رویه شورا اعمال محدودیتی برای نمایش ساز یا نمایش نوازنده وجود ندارد. بر اساس مصوبات قبلی شورای انتشار نوازنده‌های خانم هم با رعایت پوشش اسلامی و عرف جامعه مشکلی برای حضور در برنامه‌ها نداشتند.

معاون امور کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا سپس بیان کرد: فرآیند صدور مجوز در ساترا به این صورت است که بعد از اینکه نظر ممیز‌های تعیین‌شده از سوی ساترا بر اساس آیین‌نامه‌های محتوایی ساترا اعلام شد، هر اثر قبل از شروع تولید با حضور فیلمنامه‌نویس و کارگردان یا تهیه‌کننده در شورای تولید و پس از تولید اثر با حضور مدیر پلتفرم متقاضی نشر در شورای انتشار ساترا بررسی می‌شود و در نهایت نظر شورا که نمایندگان وزارت ارشاد هم در آن شورا حضور دارند به عنوان جمع‌بندی نهایی مصوب می‌شود.

افراسیابی گفت: عملکرد شورای صدور تولید و انتشار ساترا بیانگر این است که این شورا به اقتضائات نمایش خانگی توجه دارد. همچنین علاوه بر این در نهایت تا دو ماه آینده پیش‌نویس ضوابط و سیاست‌های محتوایی صوت و تصویر فراگیر و نمایش خانگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه خواهد شد و از این پس این ضوابط و سیاست‌هایی محتوایی ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

نماینده ساترا در ادامه این گفتگو با اشاره به مطالبی که تحت عنوان حذف صحنه‌های مربوط به نوازندگی یک هنرمند زن در برنامه «شب آهنگی» بار دیگر در فضای مجازی مطرح شده است و اینکه آیا این سیاست ادامه‌دار خواهد بود هم توضیح داد: شب‌آهنگی برنامه فیلم نت در سال ۱۴۰۰ و اوایل ۱۴۰۱ بوده است و در شورای صدور مجوز انتشار ساترا مجددا بررسی نشده است؛ لذا همچنان می‌تواند به پخش خود به صورتی که مجوز دریافت کرده است از فیلم نت ادامه بدهد.

او همچنین تاکید کرد: ما هیچ ملاحظه جدیدی درباره برنامه «شب آهنگی» نداشتیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا