محمد بحرانی و سام درخشانی با چهره‌ای متفاوت در یک شهر و یک مافیایی واقعی


آفتاب‌‌نیوز :

«شب‌های مافیا زودیاک» که از فیلیمو پخش می‌شود، با گردانندگی محمد بحرانی یک برگ برنده دارد و آن هم اجرای خوب و به اندازه و به دور از ادا و اطوار‌های خاص محمد بحرانی است. بحرانی با درک درست گردانندگی و توجه به روحیه بازیکنان هنگام بازی حساس مافیا به فضا و موقعیت بازیکنان توجه داشته و سعی می‌کند جو آرامی را به بازی ببخشد.

در این میان تسلط او بر واژه‌های بازی و نگاه ویژه‌اش به نقش‌ها باعث شده است بازیکنان باور کنند که گرداننده تسلط کافی بر تمامی ابعاد بازی دارد. محمدرضا رضائیان تهیه‌کننده و کارگردان این برنامه که سابقه ساخت و تولید مسابقات هیجان انگیز همچون «بمب» و «تی‌ان‌تی» را دارد و با ساخت برنامه پرمخاطب «کتاب‌باز» شیوه جدیدی از برنامه سازی را پیش روی سازندگان و مخاطبان قرار داد در «شب‌های مافیا زودیاک» به خوبی توانسته است با اجرای درست دکور و فضاسازی مناسب و تعریف جدید نقش‌ها و سناریوی جدید بازی یک بازآفرینی خوب از این بازی همه‌گیر را بسازد.

فارغ از آنکه بازی «شب‌های مافیا» یک بازی جمعی است که قرار است در کافه‌ها و مهمانی‌های خانوادگی اجرا شود در مسابقه جدید فیلیمو شاهد هستیم که دکور برنامه و استفاده از اصطلاحات و شخصیت‌های ایتالیایی و نزدیکی بیشتر به فضای شهر سیسیل ایتالیا به یک مفهوم انتزاعی و قابل باور برای مخاطب تبدیل شده است که نشان می‌دهد مسابقه «شب‌های مافیا زودیاک» به فرم در کنار محتوا توجه ویژه دارد. توجه به گرافیک بصری و استفاده از المان‌های شهری متفاوت شب‌های مافیا زودیاک را به یک شوی جذاب نمایش خانگی تبدیل کرده است.

بازیکنان با آگاهی کامل پا به مسابقه می‌گذارند و کمتر شاهد گاف‌های اجرایی و شناختی در مسابقه هستیم. اتفاقی که در دیگر مسابقه‌ها به اسم رئالیتی رخ می‌دهد و نشان از دست کم گرفتن مخاطب است در «شب‌های مافیا زودیاک» اتفاق نمی‌افتد و بازیکنان با درک صحیح از شخصیت‌ها و اتمسفر بازی به مصاف هم می‌روند. جذابیت بازی در این مدل از اجرا بستگی به آمادگی و تیزهوشی بازیکنان دارد و هر بازیکن بسته به میزان تسلطش بر بازی می‌تواند به هم تیمی‌های خودش کمک کرده و گروه خودش را به پیروزی نزدیک کند.

فیلیمو به عنوان شروع کننده تولید برنامه‌های مسابقه‌محور بعد از ساخت چندین برنامه مفرح در «شب‌های مافیا زودیاک» به یک بلوغ کافی برای اجرای مسابقه در ابعاد جدید دست پیدا کرده است که نشان می‌دهد می‌توان در آینده باز هم منتظر غافلگیری‌های بیشتری از طرف برنامه سازان باشیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا