عمیقا برای کودکان و زنان فلسطین ناراحتم

سارا روستاپور، مجری برنامه‌های کودک تلویزیون با بیان اینکه این روزها عمیقا برای کودکان و زنان فلسطین ناراحت است، تاکید می‌کند: جنگ در هرجای دنیا که باشد تلخ است. تفهیم و همدردی این جریان اکنون برای کودکانمان در برنامه‌های تلویزیون خوب است اما صحبت از جنگ برایشان خوب نیست و استرس‌زاست.

این مجری برنامه‌های کودک در گفت‌وگویی با ایسنا در پی حملات اخیر اسرائیلی‌ها به چادرهای آوارگان در رفح و کشته شدن تعداد زیادی کودک و زن، این اتفاق را محکوم کرد و گفت «جنگ در هر جای دنیایی که باشد تلخ و غم‌انگیز است.»

او در واکنش به این اتفاق خاطرنشان کرد: در هر جای دنیا وقتی جنگ می‌شود اتفاق بدی است. این جنگ در کشور ما هم رخ داد و ما هم کودکان جنگیم و هنوز خاطرات تلخ جنگ از یادمان نرفته و نخواهد رفت. ما دهه پنجاهی‌ها و شصتی‌ها که این دوره را گذرانده‌اند وقتی در هر جای دنیا جنگ می‌شود حالمان بد می‌شود حالا چه برسد به اینکه این جنگ به غیرنظامی‌ها برمی‌گردد و از همه بدتر کودکان، نوزادان و زنان درگیر این جریان هستند و این خیلی تلخ است و بدتر اینکه سازمان ملل هم متاسفانه هیچ کاری نمی‌کند، فقط ابراز ناراحتی و همدردی می‌کند که من نمی‌دانم واقعاً وجودش به چه دردی می‌خورد؟!

روستاپور تاکید کرد: کسی که کشورگشایی می‌کند، حقی را ناحق می‌کند، هر اسمی که می‌خواهد داشته باشد و هر حکومتی باشد اگر در هر جای دنیا به کودکی ظلم می‌کند کار بدی کرده است و متاسفانه اسرائیل این کار را می‌کند و این خیلی غم‌انگیز است. من هرگاه فرزندم را می‌بینم با خودم می‌گویم الان مادری مثل من دل نگران این است که آیا فرزندش دو ساعت دیگر نفس می‌کشد، آیا خودش هست یا نیست؟ در این زمانه‌ که همه چیز تا این اندازه پیشرفت کرده است، من این کشورگشایی و حملات را اصلاً نمی‌فهمم و اینکه هیچکس هم نمی‌تواند جلوی این‌ها را بگیرد و این خیلی تلخ است. فقط می‌توانم بگویم در هر جای دنیا برای هر کودکی که اتفاق بدی بیفتد عمیقا از ته قلبم ناراحت می‌شوم.

این مجری تلویزیون در بخشی دیگر از صحبت‌هایش در واکنش به اینکه چطور می‌توان این مفاهیم را در برنامه‌هایمان به کودمان منتقل و تفهیم کرد؟ خاطرنشان کرد: به کودک خردسال که اصلاً نباید چیزی گفت چون دچار استرس می‌شود و اتفاقات بدی برایشان می‌افتد. ما فرزندانی که درگیر جنگ بودیم هنوز هم آن روزها از یادمان نرفته است و در روزهای اخیری هم که بحث جنگ مطرح شد ما دهه شصتی‌ها و پنجاهی‌ها باز هم دچار استرس شدیم.

روستاپور در پایان بار دیگر تاکید کرد: بسیار این روزها ناراحتم ولی به نظرم خیلی تناسبی ندارد که ما بخواهیم به کودکان خردسال این مسائل را تفهیم کنیم، شاید نوجوان بفهمد و درک کند اما کودک فقط آزرده می‌شود. بحث همدردی و فهمیدن خوب است که در برنامه‌ها گفته شود اما به نظرم گفتن از اضطراب جنگ، بیشتر برای بچه‌ها استرس‌زاست.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا