زمان آغاز سفر گردشگران بین ایران و مصر اعلام شد + جزئیات


آفتاب‌‌نیوز :

این توافقنامه بین بخش خصوصی گردشگری ایران و مصر با واسطه عراق امضاء شده است. براساس متن این توافقنامه که تصویری از آن در اختیار این خبرگزاری است، طرفین برای تقویت همکاری در حوزه گردشگری و سفر و تسهیل تبادل بازدید‌ها بین جمهوری عربی مصر و جمهوری اسلامی ایران توافق کرده‌اند. هدف از این توافق حمایت از تسهیل فرآیند‌های گردشگری، سفر و صدور ویزا بین دو کشور اعلام شده است.

حرمت‌الله رفیعی که برای امضاء این تفاهمنامه به مصر سفر کرده است، در توضیح جزییات بیشتر این توافق به ایسنا گفت: روند برقراری تعاملات گردشگری بین ایران و مصر از حدود دو ماه پیش با سفر هیأت خصوصی گردشگری ایران از طریق عراق، به کشور مصر آغاز شد و اکنون توافقنامه تجاری سه جانبه‌ای بین شرکت‌های خصوصی گردشگری مصر، عراق و ایران امضاء شده است.

به گفته رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران، براساس این توافقنامه، سفر نخسین گروه‌ها از ایران به مصر از اوایل ماه ربیع‌الاول برابر با اواخر ماه شهریورماه ۱۴۰۲ آغاز می‌شود.

رفیعی افزود: پرواز‌ها نخست غیرمستقیم بوده و از تهران به بغداد و سپس به شرم‌الشیخ و یا قاهره انجام خواهد شد.

او اظهار کرد: براساس تفاهمنامه امضا شده، محدودیتی در تعیین مقصد سفر گردشگران ایرانی و بین شرم‌الشیخ یا قاهره وجود ندارد و این مقاصد براساس انتخاب، استقبال و ذائقه مسافر ایرانی تعیین خواهد شد.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران همچنین از بخش‌های دولتی درخواست کرد در این مسیر و برای رفع موانع و محدودیت‌های احتمالی همراه باشند تا بین دو کشور مهم خاورمیانه تبادل گردشگر رخ دهد.

رفیعی درباره هزینه این سفر با توجه به این‌که در مرحله نخست از طریق عراق و غیرمستقیم انجام خواهد شد، گفت: قرار است در هفته آتی با سفر طرف مصری به تهران، جزییات برنامه و هزینه‌های سفر‌های گردشگری بین ایران و مصر تعیین شود.

براساس محتوای توافقنامه تجاری گردشگری که بین شرکت‌های خصوصی ایران و مصر با واسطه عراق به تاریخ ۲۳ اوت ۲۰۲۳ برابر با اول شهریورماه ۱۴۰۲ در قاهره به سه نسخه عربی، فارسی و انگلیسی با یک سال اعتبار امضا شده است، طرفین برای استقبال از گروه‌های گردشگری ایرانی در شهر‌های ساحلی گردشگری مصر از طریق پرواز‌های مستقیم بین دو کشور یا از طریق عراق به عنوان واسطه سوم، امضای محاضر مشترک بین طرفین برای امکان بازدید گروه‌های گردشگری ایرانی از سایر شهر‌های مصر در آینده، همکاری خواهند کرد.

همچنین، توافق شده است که شرکت طرف سوم (عراق) به عنوان هماهنگ‌کننده و ضامن مشترک بین طرف اول (مصر) و طرف دوم (ایران) در زمینه توسعه برنامه، تعیین قیمت، سازماندهی حمل‌ونقل، سفر‌های هوایی، ویزا‌ها و امور مالی عمل کند.

طرف سوم عهده‌دار است که یک مکانیزم کاری مشترک بین طرفین را برای راه‌اندازی بهتر و بهره‌وری بالاتر از مفاد این توافقنامه و توسعه فناوری تجارت موازی مشابه شیوه‌های کنونی مرتبط با وب سایت مرک گردشگری مصر تدارک ببیند.

علاوه‌بر این، طرفین درباره همکاری‌های مشترک آینده در زمینه بررسی توسعه گردشگری مشترک، کمک به افزایش تعداد گردشگران بین دو کشور، کمک به ایجاد محصولات نوآورانه گردشگری و سفر با بررسی میراث فرهنگی، طبیعی و توسعه گردشگری تفریحی، اجرای مطالعات مشترک برای احیا گردشگری به سایر استان‌های مصر، تبادل کارشناسان در آموزش، صنعت گردشگری و سفر برای آژانس‌ها، موسسات تخصصی و افراد، تبادل تجربیات و اطلاعات در زمینه توسعه و ترویج گردشگر تاریخی، فرهنگی، پزشکی، ورزشی و طبیعی، تسیهل در مشارکت در رویداد‌های بین‌المللی گردشگری در هر دو کشور، برگزاری دوره‌های آموزشی و تور‌های آشنایی بین آژانس‌های مسافرتی، توراپراتورها، نمایندگان و روزنامه‌نگاران، تاسیس و بهره‌برداری از دفاتر گردشگری مشترک بین جمهوری عربی مصر و جمهوری اسلامی ایران، توافق کرده‌اند.

همچنین طرف‌ها با سازماندهی نمایشگاه‌ها و رویداد‌های فرهنگی مشترک، حمایت از تبادل فرهنگی و همکاری در زمینه هنر و فرهنگ بین دو کشور را تقویت خواهند کرد. هدف این اقدام ارتقاء تبادل گردشگری بین دو کشور و تسهیل در تبادل تجربه و دانش در این زمینه اعلام شده است.

این توافق درحالی بین بخش‌های تجاری گردشگری ایران و مصر صورت گرفته که روابط دو کشور بیش از چهار دهه است قطع شده و رفت‌وآمد گردشگران بین دو کشور نیز تا کنون برقرار نبوده است. هرچند شهروندان مصری می‌توانند بدون دریافت روادید به مدت ۲۰ روز به ایران سفر کنند.

از سوی دیگر، در فروردین ماه ۱۴۰۲ وزیر گردشگری مصر در یک نشست خبری اعلام کرد که کشورش به شهروندان چین، هند، رژیم صهیونیستی، ترکیه، ایران، مراکش و الجزایر ویزای گردشگری و تسهیلات دیگر می‌دهد. احمد عیسی تاکید کرده بود که شهروندان ایرانی تنها از طریق شرکت‌های گردشگری می‌توانند وارد مصر شوند. هرچند براساس آن اظهارات و تایید رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره، سفر شهروندان ایرانی تنها به «جنوب سینا» و «شرم‌الشیخ» محدود شده بود، اما در متن توافقنامه تجاری اخیر، اشاره‌ای به این مقاصد نشده و از عبارات کلی “استقبال از گردشگران ایرانی در شهر‌های ساحلی گردشگری مصر” و “در آینده در سایر شهر‌های مصر” استفاده شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا