رقابت «اوپنهایمر» و «باربی» برای اسکار داغ شد

با نزدیک شدن به پایان سال میلادی، فهرست‌های مختلفی به عنوان بهترین‌های سال معرفی می‌شوند که میانشان انتخاب‌های مؤسسه فیلم آمریکا اهمیت ویژه‌ای دارند. انتخاب‌هایی که سابقه نشان داده در تعیین موفقیت و ناکامی فیلم‌ها در فصل جوایز تأثیرگذارند که مهم‌ترینشان اسکار است.

رقابت «اوپنهایمر» و «باربی» برای اسکار داغ شد

آفتاب‌‌نیوز :

در سال‌های اخیر برایند انتخاب‌های مؤسسه فیلم آمریکا و نظرسنجی‌های مطبوعات و منتقدان، فهرست نامزد‌های اسکار را هم شکل داده است. در فهرستی که مؤسسه فیلم آمریکا به‌عنوان بهترین‌های سال منتشر کرد، نام‌های تکرارشونده‌ای چون «اوپنهایمر»، «باربی» و «قاتلان ماه کامل» به چشم می‌خورند. انتخاب «اسپایدرمن» هم نشان از توجه مؤسسه فیلم آمریکا به آثار ابرقهرمانی دارد؛ فیلم‌هایی که منتقدان معمولا به آن‌ها روی خوش نشان نمی‌دهند. البته این انتخاب‌ها و برگزیدن بهترین‌های سال را باید پیش‌درآمدی بر جوایز اسکار دانست.

راه یافتن «باربی» گرتا گرویگ و «اوپنهایمر» کریستوفر نولان به فهرست ۱۰فیلم برتر سال۲۰۲۳ قابل پیش‌بینی بود.

به گزارش ورایتی، نتفلیکس هم با داشتن ۲فیلم در این فهرست از دیگر استودیو‌های سازنده جلو افتاد که شامل فیلم زندگینامه‌ای لئونارد برنشتاین با عنوان «مایسترو» به کارگردانی بردلی کوپر و کمدی سیاه تاد هینز با عنوان «می دسامبر» می‌شود. فهرست فیلم‌های برتر همچنین شامل فیلم‌های ساخته کارگردان‌های تازه‌کار مانند «داستان آمریکایی» کورد جفرسون و «زندگی‌های گذشته» سلین سانگ و نیز کهنه‌کاران سینما مانند «قاتلان ماه کامل» ساخته مارتین اسکورسیزی و «دارندگان» ساخته الکساندر پین می‌شود.

جای گرفتن در فهرست برترین‌های مؤسسه فیلم آمریکا به جلوآمدن فیلم‌ها در تب و تاب کمپین‌های جوایز مختلف کمک می‌کند. در همین حال برخی از فیلم‌های مهم سال که از این فهرست جا مانده‌اند عبارتند از: «فراری» مایکل مان، «منشأ» اثر آوا دوورنی، «رنگ بنفش» ساخته بلیتز بازاوول و «هوا» بن افلک. از میان ۱۰ فیلم برتر مؤسسه فیلم آمریکا (AFI) معمولا به‌طور میانگین ۷ تا ۸ فیلم نامزدی بخش بهترین فیلم اسکار را به‌دست می‌آورند. فیلم‌های تولید شده بین‌المللی معمولا در این فهرست جای نمی‌گیرند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا