در دومین جلسه شورای عالی سینما چه گذشت؟


آفتاب‌‌نیوز :

به نقل از اداره‌کل روابط عمومی سازمان سینمایی، دومین جلسه شورای عالی سینما در دولت سیزدهم، به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور با حضور وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان سینمایی، رئیس فرهنگستان هنر و اعضای حقیقی شورای عالی سینما، صبح امروز (دوشنبه ۲۰ شهریور ماه) برگزار شد.

محمد مخبر با تاکید بر ضرورت توجه به ابعاد سیاست گذاری و نرم افزاری در این حوزه، گفت: یکی از وظایف مهم شورای عالی سینما پیش بینی و فراهم نمودن بعد سخت افزاری، تهیه تجهیزات روز دنیا، ساخت شهرک‌های سینمایی و دیجیتالی است، اما ضرورت دارد در کنار این اقدامات یک پیوست نرم افزاری و سیاست‌گذاری نیز دیده شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به نفوذ و تاثیر بالای محصولات سینمایی و نمایشی برای تبیین مسائل مختلف در کشور در بین آحاد جامعه، افزود: سینما مهمترین ابزار برای اشاعه و صدور تمدن و فرهنگ ایرانی ـ اسلامی در داخل و در سطح منطقه و جهان است.

مخبر خاطر نشان کرد: شورای عالی سینما باید به محل تدوین جریان عملیاتی تبیین و ترویج تمدن اسلامی، آرمان‌های جمهوری اسلامی و فرهنگ ایرانی ـ اسلامی تبدیل شود و سینما مهمترین ابزار و مولفه جدی برای حفاظت و اشاعه فرهنگ است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به جایگاه و نقش شورای عالی سینما در جهت دهی و ایجاد امکانات سخت افزاری و نرم افزاری برای پیشرفت و توسعه اقتصاد سینمای کشور تاکید کرد: دبیرخانه شورای عالی سینما موظف است افق پنج ساله این شورا را هر چه سریعتر تهیه و تدوین نماید و بخش اعظم فعالیت‌های این دبیرخانه باید مختص به تدوین سیاست‌های سینمایی و هنری کشور باشد.

وی افزود: برگزاری، پیگیری مصوبات، تعیین محتوای جلسات شورای عالی سینما در بین سایر شورا‌ها و نهاد‌های فرهنگی اهمیتی اساسی دارد که باید تمامی اعضا برای برگزاری منظم جلسات حساسیت ویژه‌ای داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با تبریک روز ملی سینما به تمامی سینماگران و هنرمندان این عرصه، از اقدامات شورای عالی سینما در دولت سیزدهم در راستای برنامه ریزی برای ساخت سینما‌های جدید، ورود تجهیزات و امکانات سینمایی روز دنیا، حمایت مالی، معیشتی و مسکن سینماگران و توسعه اقتصاد سینما قدردانی و تاکید کرد این رویه باید با کیفیت و کمیت بهتر و بیشتری ادامه یابد.

وی با بیان اینکه باید هماهنگی و همکاری وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ساخت فیلم‌های مختص کودک و نوجوان و تعیین محتوای مناسب با سنین آنان افزایش یابد، اظهار داشت: سینمای کودک هم در بعد رونق اقتصاد سینما و همچنین نقش و نفوذ آثار سینمایی در تربیت کودکان حائز اهمیت اساسی است که باید پیشنهادات ساخت فیلم‌های سینمایی ویژه دانش آموزان و کودکان در شورای عالی آموزش و پرورش و دولت مطرح و مصوب شود.

مخبر همچنین بر تقویت جریان سینمایی در استان‌ها و بهره گیری از نخبگان هنری و فرهنگی به ویژه در شهرستان‌های محروم کشور تاکید کرد.

معاون اول رئیس جمهور از شورای عالی سینما خواست تا با برنامه ریزی دقیق و هماهنگی با دستگاه‌های ذیربط به ویژه وزارت خارجه زمینه را برای صادرات آثار سینمایی ایران در حوزه کشور‌های همسایه و منطقه و همچنین تولید آثار مشترک سینمایی و هنری با کشور‌های حوزه تمدن اسلامی و ادبیات مقاومت فراهم نماید.

در این جلسه اقدامات انجام شده و پیگیری مصوبات اولین جلسه شورای عالی سینما از جمله روند تدوین طرح حقوق معنوی مخاطبان سینمای ایران، طرح کمک به تجهیز و روزآمد سازی ۱۰۰ شعبه و نمایندگی دفتر انجمن سینمای جوانان در سراسر کشور، حمایت از سینماگران فاقد مسکن با اختصاص ۲۰۰۰ واحد مسکونی و اختصاص اعتبارات لازم برای تولید مشترک فیلم با کشور‌های حوزه تمدنی و محور مقاومت ارائه شد.

در ادامه این جلسه نیز چندین مصوبه در راستای توسعه اقتصاد و بازار سینمای کشور از جمله طرح تخصیص بنیاد ملی پویانمایی و تقویت صنعت پویانمایی کشور مطرح و ایجاد ساختار این بنیاد به تصویب رسید.

ورود مواد اولیه تجهیزات و فناوری‌های تخصصی صنعت سینما که امکان تولید در داخل ندارند، اختصاص اعتبار برای طرح سینما کارت به کارکنان و بازنشستگان دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های دولتی و طرح اکران صبحگاهی فیلم‌های سینمایی برای دانش آموزان از جمله طرح‌هایی بود که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

از دیگر مصوبات این جلسه می‌توان به امکان برگزاری جشنواره‌ای منطقه‌ای فیلم خزر، احداث شهرک سینمایی دیجیتال بر مبنای استودیو‌های دیجیتال تولید فیلم و زمینه سازی برای برخورداری طرح‌های مهم سینمایی از منابع و تسهیلات ارزان قیمت بانکی و طرح حمایت از سینماگران استان‌ها اشاره کرد.

همچنین درخصوص اصلاح نحوه اخذ مالیات از هنرمندان پیشنهاداتی مطرح و مقرر شد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرح پیشنهادی در این زمینه را تهیه کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا