حرف‌های امیر دژاکام بازیگر مطرح درباره رئیس‌جمهور

امیر دژاکام بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون درباره شهادت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و هیات همراهش گفت: متاسفم. اتفاق خیلی تلخی بود؛ از این جهت که رئیس جمهوری کشور را از دست دادیم؛ بخش ناراحت‌کننده ماجرا نیز این است که چرا باید این اتفاق می‌افتاد؟ ما طراحان و مهندسان خیلی قدرت‌مندی داریم، چرا باید این سانحه برای مسئولین کشور اتفاق بیفتد؟

دژاکام ادامه داد: یک روز هنرمندان با ایشان گفت‌وگویی داشتند و من را هم دعوت کردند. من از قبل گفته بودم که حرف‌های من تند است، ابایی ندارم و نقدهایم را مطرح می‌کنم. همچنان به من گفتند بیا و حرفهایت را بزن. آن روز من مساله تجاری‌سازی هنر را مطرح کردم و از قضا خیلی هم تند بیان کردم.

این بازیگر افزود: نقد من درباره تجاری‌سازی هنر بود؛ تجارت، تجارت است و هنر، هنر است. این دو کنار هم قرار نمی‌گیرند. تئاتر نباید از هنرمندان کرایه بگیرد، تئاتر نباید از هنرمندان درصد بگیرد. تئاتر مادر هنرهاست و ما مادر خودمان را برای فروش عرضه نمی‌کنیم. نباید تئاتر شهر و تالار وحدت را کرایه داد.

بازیگر سریال آوای باران گفت: من آن روز خیلی تند صحبت کردم و ایشان گوش کرد و در آخر سمت من آمدند و گفتند: شما در ابتدای سخنان خود گفتید که چهار نکته را مطرح می‌کنید در صورتی که سه نکته را گفتید. نکته آخر را چرا مطرح نکردید؟ من هم گفتم: به من وقت ندادند و ایشان گفت: همین حالا بگویید. ایشان این مساله را پیگیری کرد و دستور پیگیری هم داد. دقت ایشان به نقد‌های هنرمندان مثال‌زدنی بود. دلم بابت از دست دادن ایشان واقعا سوخت. ایشان پس از شنیدن صحبت‌های من گفتند حق با شماست و شما درست می‌گویید و دستور پیگیری دادند.

دژاکام با اشاره به واکنش آیت‌الله رئیسی گفت: دلم بابت از دست دادن ایشان واقعا سوخت. ایشان پس از شنیدن صحبت‌های من گفتند حق با شماست و شما درست می‌گویید و دستور پیگیری دادند.

بازیگر مجموعه زخم کاری درباره نقدی که به تجاری‌سازی هنر داشت، افزود: تئاتر اگر قرار است درآمدزایی داشته باشد چرا سالن‌ها را به پیتزافروشی و صرافی تبدیل نمی‌کنیم؟ تئاتر برای درآمدزایی معنایی است، چندین سال بعد باید تاثیر آن را دنبال کرد. شاهنامه فردوسی چندین و چند قرن بعد منافع فرهنگی برای ما ایجا می‌کند.

تاجر و هنرمند رویه کارشان مشخص است. اگر هنرمند شدیم باید مثل یک هنرمند رفتار کنیم و اگر تاجر شدیم مثل یک تاجر. تجار حق اظهارنظر درباره مسائل فرهنگی را ندارند. آن‌ها کاسب اند و هنرمند هم که بخواهد از طریق هنر پول دربیاورد، کاسب است و هنرمند نیست.

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهور اسلامی ایران که عصر یکشنبه -۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳- در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد قیز قلعه‌سی به سمت شهر تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحه هوایی شد و به همراه تمام همراهان، همزمان با شب ولادت امام رئوف علی ابن موسی الرضا (ع) به مقام رفیع شهادت نایل آمد.

حجت الاسلام سیدمحمدعلی آل هاشم، نماینده، ولی فقیه و امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، سردار سیدمهدی موسوی فرمانده یگان حفاظت رییس‌جمهور و تعدادی از محافظان و خدمه بالگرد، از سرنشینان بالگرد حامل رییس‌جمهور بودند.

هیات دولت در پی شهادت رئیس‌جمهور و هیات همراه در بیانیه‌ای اعلام کرد: مسیر پرافتخار و خدمت با تاسی به روحیه خستگی ناپذیر آیت الله رئیسی قهرمان و خادم ملت و یار وفادار رهبری ادامه خواهد داشت و کوچکترین خللی در مدیریت جهادی کشور ایجاد نخواهد شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا