آخرین خبر‌ها از کیانوش عیاری

تصویربرداری ۸۷ متر سال ۹۵ شروع شد و تا سال ۹۹ ادامه داشت. اما از پایان فیلمبرداری تا امروز به همان اندازه مدت ساخت زمان گذشته و سریال هنوز نمایش داده نشده است. اولین بار شهریور ۱۴۰۰ بود که خبر پخش سریال منتشر و حتی تیزرهایش هم از شبکه یک پخش شد. اما خود سریال هرگز به پخش نرسید. دلیلش هم اصلاحاتی بود که باید انجام می‌شد.

اولین خبری که از مشکلات سریال برای پخش منتشر شد، مربوط به اسم آن بود که از ۸۸ متر به ۸۷ متر تغییر کرد. بعد از آن ماجرای گربه‌های سریال مطرح شد. در تمام سریال در نما‌های خارجی اطراف شخصیت‌ها گربه‌هایی عبور می‌کنند یا از دست آن‌ها غذا می‌گیرند. آن‌ها در حیاط خانه هم حضور دارند و ساکنین آن‌ها را نوازش می‌کنند یا غذا در اختیارشان می‌گذارند. این واقعا یکی از مسئله‌هایی بود که سریال را دچار مشکل کرد و عیاری در گفت‌وگویی با ماهنامه فیلم امروز به آن اشاره کرد. هرچند که شبکه یک ادعا کرد: «سابقه پخش سریال‌های مختلف از تلویزیون حاکی از آن است که نشان دادن برخی حیوانات مانند گربه و پرندگان در آثار نمایشی محل اشکال و حذف نیست، بلکه نمایش تصاویر مکرر، غیرضروری و نابجا در صحنه‌هایی از سریال برای نشان دادن رفت‌وآمد حیوانات در محیط خانه از سوی بازبین تذکر داده شده»

به هر حال ماجرای پخش در شهریور ۱۴۰۰ عملا منتفی شد و سریال برای یک سال در آرشیو ماند. سال ۱۴۰۱، اما سیما فیلم خبری منتشر کرد که باعث شد امید‌ها به پخش سریال دوباره زنده شود. سیما فیلم در آن سال اعلام کرد ۸۷ متر برای نمایش به شبکه نمایش خانگی فروخته خواهد شد. اما این اتفاق هم نیفتاد. سریال به شبکه نمایش خانگی هم واگذار نشد و علتش هم ظاهرا تطابق نداشتن آن با شرایط سریال‌های شبکه نمایش خانگی مثل استفاده از ستاره‌ها و همینطور داستان پر افت‌وخیز و هیجانی بود. آبان ۱۴۰۲ اعلام شد این سریال از تلویبیون پخش خواهد شد. تلوبیون در واقع یکی از بازو‌های تلویزیون است که می‌تواند با پخش سریال‌ها کمک بزرگی به سازمان کند. اولین هدف از راه‌اندازی تلوبیون باز کردن راهی برای دسترسی به آرشیو تمام فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی برای مخاطبان بود. در کنار این موضوع امکان تماشای زنده شبکه‌های مختلف تلویزیون از دیگر قابلیت‌هایی بود که از همان ابتدا برای تلوبیون آماده شد و مخاطبان بسیاری به واسطه همین امکان در موقعیت‌هایی که به تلویزیون دسترسی نداشتند، از این طریق می‌توانستند این برنامه‌ها را ببینند. اما به تدریج تلویبیون تبدیل به رسانه‌ای شد برای پخش سریال‌های جدید یا سریال‌هایی که از تلویزیون پخش نمی‌شوند. یعنی همان اتفاقی که برای سرزمین مادری کمال تبریزی افتاد. اما زنجیره بدبیاری‌های ۸۷ متر ادامه‌تر از این بود و این سریال از تلوبیون هم پخش نشد.

به تازگی، ولی کیانوش عیاری در مصاحبه‌ای با برنامه رادیویی استدیو هشت خبر داد سریالی که از آن به اسم بزرگ‌ترین کابوس زندگی‌اش نام می‌برد از شبکه یک پخش خواهد شد. او گفته بود: «خود ما هم نسبت به این سریال سردرگم بودیم، اما احتمالا تکلیف مشخص و از تلویزیون پخش می‌شود.»، اما ظاهرا این هم قطعی نیست. مدیران تلویزیون بعد از اخباری که از پخش سریال از شبکه یک منتشر شده اعلام کرده‌اند خبر جدیدی مبنی بر پخش این سریال از تلویزیون وجود ندارد و بر همان تصمیم قبلی یعنی توافق با یکی از پلتفرم‌ها برای انتشار هستند. به این ترتیب همچنان مشخص نیست این سریال بعد از هشت سال روی آنتن می‌رود یا نه.

۸۷ متر در باره دو خانواده است که یک کلاهبردار خانه‌ای را به هر دوی آن‌ها فروخته است و تدریج پای خریداران دیگری هم میان می‌آید.

در این سریال علی دهکردی، فریبا کامران، مهران رجبی، شهین تسلیمی، فریده سپاه منصور، حسین سلیمانی، دیبا زاهدی، سعید پیردوست، شبنم عرفی نژاد، مانی صدیقی، عرفان آصفی، سونیا سنجری و نیما نوری زاده بازی می‌کنند و علی سلیمانی، محمد بحرانی، داریوش کاردان، مریم سلطانی و مرحوم علی انصاریان بازیگران مهمان آن هستند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا