نتایج انتخابات مجلس در کردستان


آفتاب‌‌نیوز :

 دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی یازدهم اسفندماه همراه با کشور در استان کردستان برگزار شد. این دوره از رقابت‌ها از ساعت ۸ صبح روز گذشته در ۱۲۹۶ شعب اخذ رای در سراسر استان کردستان برگزار و رقابت تا ساعت ۲۴ شب گذشته میان ۴ نامزد انتخاباتی ادامه داشت.

رئیس ستاد انتخابات کردستان نتایج دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۲ حوزه انتخابیه استان را اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، مهدی رمضانی روز شنبه در نشست خبری در سنندج اظهار کرد: از یک میلیون و ۲۸۱ هزار و ۵۶۹ واجد شرایط در استان، ۳۹۰ هزار و ۸۶ نفر در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کردند.

وی مجموع آرا اخذ شده در حوزه انتخابیه بیجار را ۳۷ هزار و ۹۷۷ رای عنوان کرد و افزود: از این رقم ۳۵ هزار و ۶۹۵ رای صحیح بود و علیرضا زندیان با ۱۰ هزار و ۵۰۴ رای، منتخب مردم شد. در حوزه انتخابیه قروه و دهگلان نیز ۷۶ هزار و ۷۲ رای اخذ شد که ۷۰ هزار و ۱۶۳ رای صحیح بود و محمدرسول شیخی زاده با ۱۷ هزار و ۴۵۸ رای به عنوان منتخب مردم در مجلس معرفی شد.

رمضانی ادامه داد: ۲۵ هزار نفر کار برگزاری انتخابات را در هزار و ۲۹۶ شعبه اخذ رای انجام دادند.

«علیرضا زندیان» نماینده بیجار در مجلس شد

بر اساس این گزارش، در حوزه انتخابیه بیجار و حسن‌آباد یاسوکند، ۳۵ هزار و ۶۹۵ رأی صحیح به داخل صندوق‌ها ریخته شد که علیرضا زندیان با ۱۰ هزار و ۴۰۳ رأی به انتخابات مجلس دوازدهم راه یافت.

بر اساس این گزارش جمع آرای ماخوذه در حوزه انتخابیه شهرستان‌های مریوان و سروآباد، ۵۰ هزار و ۷۱۹ نفر بوده که در نهایت امید کریمیان با ۱۱ هزار و ۶۷ رأی به مجلس دوازدهم راه یافت.

استان کردستان دارای ۵ حوزه انتخابیه و ۶ کرسی نمایندگی در خانه ملت است که شهرستان‌های «سنندج، دیواندره و کامیاران» دارای دو نماینده؛ «سقز و بانه»، «مریوان و سروآباد»، «قروه و دهگلان» و «بیجار» هر کدام یک نماینده دارند.

در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی بعد از تأیید صلاحیت از حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران ۶۰ نفر معادل ۵۵.۵۵ درصد، در حوزه انتخابیه قروه و دهگلان ۳۶ نفر معادل ۵۸.۰۴ درصد، در حوزه مریوان و سروآباد ۳۵ نفر معادل ۵۷.۳۶ درصد، در حوزه انتخابیه بیجار ۳۴ نفر معادل ۵۹.۶۴ درصد و در حوزه انتخابیه سقز و بانه ۱۹ نفر شامل ۵۴.۲۸ درصد به عنوان نامزد‌های نهایی مورد تایید شورای نگهبان اعلام شدند.

اما با گذشت چند روز از اعلام تأیید صلاحیت‌ها، برخی از نامزدگان یا انصرف داده و تعدادی نیز با سایر نمایندگان ائتلاف کرده‌اند. بر اساس این گزارش؛ در مجموع ۱۳۲ کاندیدا در پنج حوزه انتخابیه در صحنه انتخابات کردستان باقی مانده است به طوری‌که از حوزه انتخابیه بیجار ۲۹ نامزد، سقز و بانه ۱۱ نفر، سنندج ۴۸ نفر، قروه و دهگلان ۲۴ و مریوان و سروآباد ۲۱ نفر با هم به رقابت می‌پردازند. یعنی به ازای هر کرسی، ۲۲ نفر با هم رقابت می‌کنند.

کردستان با جمعیت یک میلیون و ۶۹۰ هزار نفری و ۱۰ شهرستان، در مجلس شورای اسلامی دارای ۶ کرسی از ۵ حوزه انتخابیه است و این استان در مجلس خبرگان رهبری نیز ۲ عضو دارد.

از این تعداد جمعیت استانی، یک‌میلیون و ۲۸۱ هزار و ۵۶۹ نفر در استان واجد شرایط رای‌دادن بودند.

“شیخی‌زاده” نماینده قروه و دهگلان در مجلس شد

به نوشته تسنیم، در حوزه انتخابیه قروه و دهگلان ۷۰ هزار و ۱۶۳ رأی صحیح به صندوق‌ها ریخته شد که محمد رسول شیخی‌زاده با ۱۷ هزار و ۴۵۸ رأی ماخوذه به‌عنوان نماینده این دو شهرستان در دور اول به مجلس دوازدهم راه یافت.

شیخی‌زاده مدیرکل سابق کمیته‌امداد در کردستان بود.

«بیگلری» از سقز و بانه به مجلس راه یافت

نتایج انتخابات حوزه انتخابیه «سقز و بانه» به صورت رسمی اعلام شد.

بر اساس این گزارش، ۶۵ هزار و ۹۶ نفر از مردم در دو شهرستان سقز و بانه آرای صحیح به داخل صندوق رای انداختند که «محسن بیگلری» با ۱۶ هزار و ۳۵ رأی در دور اول انتخابات به مجلس دوازدهم راه یافت.

محسن بیگلری نماینده دوره نهم و دهم و عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس را در کارنامه خود دارد.

سالار مرادی نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس دوازدهم شد

همچنین نتایج انتخابات حوزه انتخابیه «سنندج، دیواندره و کامیاران» به صورت رسمی اعلام شد.

بر اساس این گزارش، جمع آرای صحیح ماخوذه در حوزه انتخابیه «سنندج، دیواندره و کامیاران» ۱۱۲ هزار و ۹۰۸ رأی بوده که سالار مرادی با ۲۵ هزار و ۲۳۴ رأی به مجلس دوازدهم شورای اسلامی راه یافت.

مرادی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی و عضو و نایب ریس اول کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه سنندج و دیواندره و کامیاران در استان کردستان است. وی در انتخابات قبلی گزینه اصلاح‌طلبان و در این دوره گزینه شورای ائتلاف بود که در این دوره برای دومین بار به مجلس راه یافت.

«فتحی» مجدد نماینده مردم سنندج در مجلس شد

همچنین محسن فتحی به‌عنوان نماینده حوزه انتخابیه «سنندج، دیواندره و کامیاران» به مجلس دوازدهم راه یافت.

جمع آرای صحیح ماخوذه در حوزه شهرستان‌های «سنندج، دیواندره و کامیاران» ۱۱۲ هزار و ۹۰۸ رأی بوده که محسن فتحی با ۲۴ هزار و ۳۸۳ رأی حائز اکثریت آرا شد.

فتحی نماینده فعلی و دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون بهداشت از حوزه انتخابیه سنندج است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا