فرمول ساده خانگی برای گلودرد و سرماخوردگی

آفتاب‌‌نیوز :

زنجبیل ریشه گیاه چند ساله‌ای با نام علمی Zingiber officinale است. مردم قرن هاست که از زنجبیل به عنوان یک درمان گیاهی برای بهبود شرایط سلامتی مختلف، از آرتریت تا شکم درد و سرماخوردگی، استفاده می‌کنند.

امروزه نیز مردم اغلب از زنجبیل برای بهبود سرماخوردگی یا سرفه استفاده می‌کنند. پژوهش‌های علمی نشان داده اند که زنجبیل دارای خواص دارویی است که می‌تواند به تسکین علائم سرماخوردگی یا گلودرد کمک کند.

آیا زنجبیل به درمان سرماخوردگی کمک می‌کند؟

اگرچه شواهد و مدارک قطعی برای اثبات این که زنجبیل سرماخوردگی را متوقف یا درمان می‌کند، وجود ندارد، اما پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ممکن است به پیشگیری از آن کمک کند. همچنین، زنجبیل می‌تواند به بهبود علائم سرماخوردگی کمک کند.

نتایج یک بررسی نشان داد که زنجبیل می‌تواند به موارد زیر کمک کند:

– پیشگیری از سرماخوردگی

– پیشگیری یا تسکین گلودرد

– کاهش احتقان

– کاهش التهاب

با این وجود، برای نتیجه گیری قطعی در این زمینه به انجام پژوهش‌های بیشتر نیاز است.

خواص دارویی

زنجبیل حاوی ترکیباتی به نام جینجرول‌ها و شوگائول هاست. پژوهشگران معتقدند که این ترکیبات به زنجبیل خواص دارویی می‌بخشند.

مطالعات نشان داده اند که زنجبیل می‌تواند به روش‌های زیر مفید باشد:

ضد باکتری

یک مطالعه آزمایشگاهی در سال ۲۰۱۱ نشان داد که زنجبیل اثر ضد باکتریایی بیشتری نسبت به دارو‌های آنتی بیوتیک در برابر استافیلوکوکوس اورئوس و استرپتوکوکوس پیوژنز دارد. استرپتوکوکوس پیوژنز باکتری است که موجب فارنژیت استرپتوکوکی یا گلودرد استرپتوکوکی می‌شود.

مطالعه‌ای جدیدتر نیز آثار ضد باکتریایی زنجبیل را قابل توجه عنوان کرده است.

ضد ویروس

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که زنجبیل دارای خواص ضد ویروسی است. در مطالعاتی با حضور سوژه‌های حیوانی نیز پژوهشگران دریافتند که زنجبیل در برابر درد و تب موثر عمل می‌کند.

زنجبیل تازه ممکن است در برابر ویروس‌های تنفسی مفید باشد. مطالعه‌ای آزمایشگاهی در سال ۲۰۱۳ نشان داد که زنجبیل تازه دارای آثار ضد ویروسی در مدل‌های عفونت تنفسی است. زنجبیل خشک شده اثری مشابه را نشان نداد. به نظر می‌رسد زنجبیل تکثیر ویروس را متوقف می‌کند.

ضد التهاب

مطالعات آزمایشگاهی در مورد عفونت گلو نشان داده اند که زنجبیل دارای فعالیت ضد التهابی است. به گفته پژوهشگران، زنجبیل می‌تواند فارنژیت، التهاب پشت گلو، را کاهش دهد.

آنتی اکسیدان

مطالعه‌ای آزمایشگاهی درباره زنجبیل، فلفل تمساح و جوز هندی نشان داد که زنجبیل بیشترین اثر آنتی اکسیدانی را بین این سه ادویه دارد. آنتی اکسیدان‌ها به پیشگیری از آسیب سلولی که از التهاب ناشی می‌شود، کمک می‌کنند.

با این وجود، به انجام پژوهش‌های بیشتر در این زمینه نیاز است.

نحوه استفاده از زنجبیل برای گلو درد

زنجبیل عطر و طعمی تند و اثر گرمایی دارد. خواص دارویی آن ممکن است به تسکین گلودرد یا عفونت گلو کمک کند. برای کمک به بهبود گلودرد می‌توانید به روش‌های زیر از زنجبیل استفاده کنید:

– زنجبیل تازه زنده شده را به آب گرم با لیمو اضافه کنید

– یک تکه ریشه زنجبیل تازه را بجوید

– زنجبیل تازه را به آبمیوه‌ها یا اسموتی‌ها اضافه کنید

– زنجبیل را با آب نارگیل ترکیب کنید

همچنین، زنجبیل به شکل قرص‌های مکیدنی یا کپسول برای کمک به بهبود گلودرد در دسترس است.

مصرف زنجبیل به شکل کپسول ممکن است برای افرادی که طعم این ماده غذایی را دوست ندارند، مفید باشد.

به گفته سازمان غذا و داروی آمریکا، استفاده از زنجبیل در غذا‌ها و نوشیدنی‌های بی خطر است. با این وجود، محصولات زنجبیل به شکل مکمل دارای خلوص و کیفیت متفاوتی هستند.

هر فردی که بیمار است یا دارو‌های دیگری مصرف می‌کند، پیش از استفاده از درمان‌ها و مکمل‌های خانگی باید ابتدا با پزشک خود مشورت کند.

زنجبیل و عسل

برخی پژوهش‌ها نشان داده اند که زنجبیل در ترکیب با عسل که یک ماده غذایی ضد میکروبی است، امکان دارد اثر ضد میکروبی قوی‌تری ارائه کند.

افراد می‌توانند با افزودن زنجبیل تازه رنده شده و عسل به آب گرم، یک نوشیدنی تسکین دهنده برای گلودرد آماده کنند.

موارد زیر مواد ضد التهاب دیگری هستند که می‌توان به نوشیدنی‌های زنجبیل اضافه کرد:

– میخک

– اکسیناسه

– اُرگانو

– آویشن

– مریم گلی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا