درد انگشتان دست و پا نشانه چیست؟

آفتاب‌‌نیوز :

کلسترول بالا منجر به مسدود شدن عروق خونی می‌شود که نتیجه آن بروز حملات و سکته‌های قلبی است. همه افراد در برهه‌های مختلفی از عمر خود باید کلسترول خون خود را بررسی کنند. بالا بودن این شاخص در خون معمولا با مشاهده درد در در انگشتان دست و پا تظاهر می‌کند. 

وجود این احساس درد می‌تواند نتیجه مستقیم تجمع کلسترول در خون باشد که باعث تشکیل لخته در عروق خونی پا و دست می‌شود. از دیگر نشانه‌هایی که می‌توان به بالا بودن میزان کلسترول خون ارتباط داد، احساس مور مور شدن انگشتان دست و پاست. وقفه‌هایی که در جریان خون به دلیل مسدود شدن عروق خونی ایجاد می‌شود، باعث بروز این احساس مور مور شدن می‌شود.

میزان بالای کلسترول در خون جریان خون را غلیظ کرده و همین امر روی جریان عادی خون در رشته‌های عصبی تأثیر گذاشته و باعث مور مور شدن اندام‌ها می‌شود. به گزارش سیناپرس، بالا بودن میزان کلسترول خون حتی می‌تواند باعث رشد چربی زیر پوست شود. این عارضه که به آن «گزانتوما» اطلاق می‌شود، می‌تواند روی پا‌ها و دست‌ها از جمله انگشتان دست و پا ظاهر شود. 

ابعاد این توده‌ها می‌تواند از کوچکی یک سر سوزن گرفته تا بزرگی به حبه انگور متفاوت باشد. این توده‌ها شبیه یک برآمدگی در زیر پوست هستند که گاهی به رنگ زرد یا نارنجی خودنمایی می‌کنند. این توده‌ها اغلب بدون درد هستند و برهی از آن‌ها در هنگام لمس حساس شده و حتی خارش پیدا می‌کنند.

این توده‌ها ممکن است روی باسن، زانو‌ها یا آرنج نیز ظاهر شوند یا به صورت دسته‌ای یا ایستاده قرار گیرند. برای تشخیص آن معمولا پزشکان از توده نمونه برداری می‌کنند. پزشکان توصیه می‌کنند که افراد با رعایت تغذیه سالم و فعالیت بدنی مداوم شانس افزایش کلسترول خون را کاهش دهند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا