توصیه های جدی و مهم در مورد زمان مناسب نگهداری غذا در یخچال

پارسینه: غذای مانده یعنی غذایی که بعد از مصرف مقدار اضافی آن در یخچال نگهداری میشود، اما از نظر کیفیت و ارزش غذایی قابل مقایسه با غذایی که تازه و بعد از پخت مصرف می شود، نیست.

مصرف غذای مانده ممکن است باعث ایجاد مسمومیت شود. غذای پخته شده به هیچ وجه نباید بیشتر از دو ساعت بیرون از یخچال بماند، زیرا فرصتی برای رشد میکروارگانیسم ها فراهم می شود.

هر گروه از مواد غذایی شرایط نگهداری خاص خود را دارد. به عنوان مثال گوشت خام را نباید بیشتر از دو روز در محفظه یخچال نگهداری کرد، بلکه باید در فریزر قرار گیرد.

نان یکی از خوراکی هایی است که توصیه می شود بعد از تهیه و سرد کردن، در فریزر قرار گیرد تا از بیات شدن آن جلوگیری شود.

حتی اگر برای زمان کوتاهی می خواهیم غذا را در یخچال نگهداری کنیم، توصیه می شود آن را در ظرف های درب دار قرار دهیم تا احتمال آلودگی به کمترین میزان برسد.

اگر غذا بیشتر از دو روز در یخچال باقی بماند، ممکن است در طعم و بوی آن تغییر محسوس نباشد، اما احتمال آلوده بودن آن زیاد است و امکان دارد بعد از مصرف، باعث علائم گوارشی مثل اسهال، دل پیچه یا حالت تهوع شود.

برای گرم کردن غذایی که از یخچال بیرون آورده ایم نیز توصیه می شود ابتدا اجازه دهیم غذا کامل گرم شود و حرارت به کل غذا منتقل شود.

غذا برای قرار گرفتن در یخچال نباید داغ باشد و بعد از آن باید در یخچال قرار گیرد.

مواد غذایی مثل ماهی و میگو فسادپذیری بیشتری دارد و باید در خرید و سپس نگهداری آنها در یخچال دقت بیشتری شود. غذاهای دریایی نباید بیشتر از یک یا دو روز در یخچال نگهداری شود.

غذایی که در ترکیباتش سس مایونز به کار رفته شده، نباید مدت زمان زیادی در یخچال نگهداری شود.

منبع: بهداشت نیوز

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا