با علائم هشدار دهنده سکته مغزی آشنا شوید

به گزارش پارسینه و به نقل از بهداشت نیوز؛ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه سکته مغزی را سومین علت مرگ و میر در دنیا، دومین علت مرگ و میر در ایران و اولین علت ناتوانی طولانی مدت دانست و گفت: در دنیا هر ۲ ثانیه یک نفر دچار سکته مغزی میشود، هر۶ ثانیه یک نفر در دنیا و سالیانه ۶ تا۷ میلیون نفر بر اثر سکته مغزی در جهان فوت می‌کند.

دکتر صوفیوند با بیان اینکه افزود: بطور میانگین ۱۵۰هزار نفر در سال در ایران دچار سکته مغزی میشوند که ۱۵% منجر به مرگ میشود.

وی با اشاره به اینکه از هر ۶ نفر یک نفر در طول عمر خود مبتلا به این بیماری خواهد شد گفت: سن ابتلای آن در کشور ما یک دهه پایین‌تر از میانگین جهانی گزارش شده است و واضح است که برنامه ریزی‌ها و زیرساخت‌های مناسب برای مدیریت این بیماری مهم و ضروری هستند

معاون درمان دانشگاه گفت: علائم سکته مغزی که بطور ناگهانی ایجاد میشود شامل: ضعف یا هر گونه فلجی اندام، ضعف در تکلم بیمار بصورت سنگینی زبان، ضعف در عضلات صورت بصورت افتادگی گوشه لب، سرگیجه خیلی شدید و تاری دید است.

دکتر صوفیوند با اشاره به اینکه اهمیت سکته مغزی به این علت است که ما زمان طلایی ۴.۵ ساعت از شروع علائم برای درمان بیمار را از دست ندهیم تاکید کرد:در صورت مشاهده هرگونه علائم سکته مغزی بیمار بایستی با اورژانس ۱۱۵ تماس حاصل نماید.

وی کنترل قند خون، چربی خون و فشار خون و همچنین عدم استعمال دخانیات، عدم استعمال الکل و مصرف لبنیات کم چرب، مصرف انواع مختلف میوه و سبزی و مصرف متعادل برنج و سیب زمینی و مواد نشاسته‌ای را در پیشگیری از بروز سکته مغزی بسیار ضروری دانست.

وی در خصوص مراکز ارائه دهنده مدیریت درمان سکته حاد مغزی گفت: ۲۵ بیمارستان استان بر حسب بخش، تجهیزات و نیروی انسانی تخصصی به چهار دسته تقسیم می‌شوند که به ترتیب شامل مراکز: بدون قابلیت ارائه خدمات سکته مغزی (۷ بیمارستان)، دارای قابلیت ارائه خدمات سکته مغزی اولیه (دارای CT) (۱۳بیمارستان تله استروک)، دارای قابلیت ارائه خدمات سکته مغزی تمام وقت (۷۲۴) (۴ بیمارستان) و دارای قابلیت ارائه خدمات سکته مغزی پیشرفته (۱ بیمارستان) می‌باشند.

گفتنی است برای اولین بار در کشور از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون ۴۹ بیمار توسط روش تله استروک درمان موفقیت آمیز دریافت نموده اند که در روش تله استروک بیمار با هدایت متخصص مغز و اعصاب مرکز مقصد و با کمک پزشک عمومی/متخصص طب اورژانس مرکز مبدأ تزریق داروی حل کننده لخته را دریافت می‌نماید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا