اوسمار؛ آقای خاص یا معمولی

حذف پرسپولیس از رقابت‌های جام حذفی شوک بزرگی برای هواداران این تیم محسوب می‌شود. آن‌ها فصل گذشته هر دو جام را به دست آورده و دلیل مهمی برای فخرفروشی به هواداران رقیب داشتند، ولی در این فصل با قبول شکست مقابل آلومینیوم اراک، اولین جام را از دست داده‌اند و تضمین صد‌درصدی هم برای فتح لیگ برتر ندارند.

به عبارتی پرسپولیس ابتکار عمل را برای قهرمانی در دست ندارد و باید منتظر هدردادن امتیاز از سوی استقلالی‌ها باشد و خودش هم همه بازی‌هایش را تا تعیین سرنوشت قهرمانی ببرد. فارغ از شوک اولیه‌ای که به پرسپولیسی‌ها در این زمینه وارد شده، شرایط برای اوسمار ویرا، سرمربی برزیلی این تیم هم تا حدودی به هم ریخته است. مردی که روز‌های نخست، شایعه سرمربیگری‌اش، تعداد زیادی از پرسپولیسی‌ها را شاکی کرده بود، روی نیمکت این تیم چنان درخشید که بسیاری او را حلقه مفقوده پرسپولیس توصیف کردند. اوسمار آن‌قدر در پرسپولیس خوش درخشید که تبدیل به آقای خاص سرخ‌ها شد. با‌این‌حال، کناررفتن از جام حذفی از یک سو و سبکی که پرسپولیس برابر آلومینیوم به نمایش گذاشت از سوی دیگر، تردید‌ها را بار دیگر نسبت به توانایی‌های این مرد برزیلی بیشتر کرده است.

ماجرا از این قرار است که بسیاری به درستی شکست مقابل آلومینیوم را تمام و کمال پای اوسمار می‌نویسند. او در این دیدار، در چند جبهه شکست بدی خورد که می‌تواند در ادامه عواقب بدتری هم برایش داشته باشد. مهم‌ترین این شکست‌ها، تعویض‌های بد، کامبک‌خوردن‌ها متوالی و ترس و عدول از تفکرات همیشگی بود. پرسپولیس در این دیدار ابتدا با دو گل در وقت‌های معمول پیش افتاد که در اقدامی بحث‌برانگیز، اوسمار با بیرون‌کشیدن سروش رفیعی میانه میدان را به رقیب تعارف زد و آن‌ها هم به‌خوبی از این فرصت استفاده کرده و بازی را مساوی کردند.

در وقت‌های اضافه هم پرسپولیس با دو گل پیش افتاد، ولی این بار ویرا با تعویض‌هایی که نشان از احتیاط بیش از اندازه داشت، مهره‌های کلیدی‌اش را بیرون کشید تا عناصر دفاعی‌اش را جهت حفظ این برتری به زمین بفرستد. او که پیش از این شهامتش برای بازی هجومی را به رخ کشیده بود، در اواخر این دیدار با پنج مدافع بازی کرد، ولی این حربه هم بی‌اثر شد تا پرسپولیس برای دومین بار بازی پیش‌افتاده را مساوی کند و سرانجام هم در ضربات پنالتی ببازد.

نکته عجیب در این مورد، رفتار تدافعی پرسپولیس بود؛ تیمی که در امر دفاعی یکی از سرآمد‌های لیگ برتر است، در همین تک‌بازی به تنهایی چهار بار دروازه‌اش گشوده شد تا ابهت خط دفاعی این تیم هم از بین برود. پس از این بازی اگرچه اوسمار ویرا سعی کرد شرایط را آرام نگه دارد و حتی پست‌های مشترک بازیکنان را به اشتراک گذاشت، ولی ناگفته پیداست آقای خاص در موقعیتی قرار گرفته که می‌تواند تبدیل به یک مرد معمولی شود. او که این روز‌ها شایعه تمدید قراردادش با پرسپولیس هم به گوش می‌رسد، فعلا یک جام را از دست داده و در لیگ برتر هم رقابت بسیار دشواری مقابل سپاهان در روز‌های آتی دارد.

با توجه به اینکه تیم او این روز‌ها در لیگ هم یک امتیاز اختلاف با استقلال دارد و فعلا در رده دوم است، نیاز مبرم به برتری مقابل سپاهان دارد، اما پرسش اصلی اینجاست که آیا اوسمار توانایی لازم برای شکست‌دادن سپاهان و زنده نگه‌داشتنن امید‌های پرسپولیس برای قهرمانی در لیگ برتر را دارد؟ پاسخ این سؤال تا قبل از بازی سرخ‌پوشان برابر آلومینیوم اراک تقریبا مثبت بود، ولی با نمایش بحث‌برانگیز پرسپولیس در اراک، خاصه اندیشه‌های اوسمار ویرا در آن بازی، حالا کسی با قطعیت درباره موفقیت احتمالی پرسپولیس صحبت نمی‌کند.

واضح است که نباید اوسمار و توانایی‌هایش را به واسطه یک شکست که حاصل ضربات پنالتی بوده زیر سؤال برد، ولی مشخصا اوسمار در یک‌هشتم نهایی جام حذفی وجهه‌ای از خودش نشان داد که پرسپولیسی‌ها را برای تمدید قرارداد با او به صرافت بیندازد. این بار دیگر احتمالا برای تمدید قرارداد این مرد برزیلی احتیاط بیشتری صورت بگیرد و همه چیز را به سرنوشت قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر گره بزنند. اینجاست که از لحاظ روحی ممکن است اوسمار تحت فشار قرار بگیرد و نتواند تیم با‌طراوتی را که برایش به ارث رسیده، آن‌طور که می‌خواهد به سرمنزل مقصود برساند.

گو‌اینکه جذابیت فوتبال به همین غیرقابل پیش‌بینی بودن است، اما همین فاکتور هم می‌تواند آقای خاص را در چشم به‌هم‌زدنی به آقای معمولی تبدیل کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا