ضروت تشکیل کارگروه مشترک فرهنگی ایران و لبنان

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دیدار وزیر فرهنگ لبنان با تأکید بر تشکیل کارگروه مشترک فرهنگی دو کشور، گفت: این کارگروه زمینه عملیاتی شدن خواسته‌های مشترک فرهنگی را فراهم خواهد کرد و ما برای هر کمکی برای شناخت فرهنگ ایران و لبنان به مردمان دو کشور آمادگی کامل داریم. به گزارش ایسنا به

کد خبر : 139394
تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 اردیبهشت 1401 - 20:56
ضروت تشکیل کارگروه مشترک فرهنگی ایران و لبنان

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دیدار وزیر فرهنگ لبنان با تأکید بر تشکیل کارگروه مشترک فرهنگی دو کشور، گفت: این کارگروه زمینه عملیاتی شدن خواسته‌های مشترک فرهنگی را فراهم خواهد کرد و ما برای هر کمکی برای شناخت فرهنگ ایران و لبنان به مردمان دو کشور آمادگی کامل داریم.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمد وسام المرتضی، وزیر فرهنگ لبنان در ایران در جریان سفر به کشورمان به منظور دیدار با مقامات ایرانی، صبح امروز، چهارشنبه (۲۱ اردیبهشت‌ماه) با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور، رئیس این سازمان، دیدار و گفت‌وگو کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور در سخنانی، روابط ایران و لبنان را روابطی دیرینه و عمیق دانست و گفت: روابط ایران و لبنان از قدیم الایام رابطه‌ای مناسب بوده و پس از انقلاب اسلامی، به لحاظ موقعیت راهبردی لبنان، پیوندهای تنگاتنگی بین آنها به وجود آمده است.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به امضای توافقنامه‌ فرهنگی بین دو کشور در سال‌های گذشته گفت: این توافقنامه‌ فرهنگی همچنان به قوت خود باقی مانده است، اما با توجه به زمینه‌های گسترده همکاری‌ها لازم است، فعال شود.

وی افزود: ما لبنان را یکی از ارکان مقاومت می‌دانیم و همواره می‌بینیم هر زمان ایران‌هراسی در لبنان شدت می‌گیرد رغبت مردم این کشور نسبت به ما بیشتر می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور با تأکید بر ضرورت تقویت رفت و آمد گردشگران دو کشور گفت: لازم است یکدیگر را بیشتر بشناسیم و این مسئله با رفت و آمد گردشگران تقویت می‌شود و برای این امر رسانه‌های دو کشور باید ارتباط بیشتری با یکدیگر داشته باشند.

وی ادامه داد: علاوه بر این، رسانه‌های مستقل ایران و لبنان با هم ارتباط نزدیک تری داشته باشند تا روابط دوستانه بین دو ملت به ویژه جایگاه والای زنان در جمهوری اسلامی ایران را منعکس کنند و تبلیغات سوء رسانه‌های معاند در این زمینه ناکام بماند.

ضرورت بازنویسی تاریخ مقاومت/ ساخت فیلم و مستند

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تصریح کرد: ما آمادگی داریم با کمک برادران لبنانی تاریخ مقاومت را بازنویسی کنیم زیرا اگر امروز درباره مقاومت ننویسیم فردا دیگران برایمان می‌نویسند، با ساخت فیلم و مستند هم می‌توانیم همکاری‌ها را تقویت کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور اظهار داشت: اخیراً با مطالعه درباره مسائل آمریکا متوجه شده‌ام که مهم‌ترین مسئله این کشور توسعه گفتمان جهان عرب با اسرائیل است و باید بدانیم که عادی‌سازی روابط اعراب و اسرائیل از جمله فتنه‌هایی است که باید با آن مقابله کنیم.

وی بر ضرورت گسترش گفت‌وگوهای فرهنگی بین دو کشور تأکید کرد و گفت: از آنجایی که فرهنگ همواره مناسب‌ترین و مؤثرترین بستر و راهکار برای تعامل و گفت‌وگو میان ملت‌هاست، می‌توانیم با برگزاری گفت‌وگوهای فرهنگی امکان همفکری و تبادل نظر مستمر و سازنده میان نخبگان دو کشور را فراهم کنیم.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابراز همدردی با ملت لبنان در برابر فشارهای اقتصادی گفت: این فشارها طولانی نخواهد شد، این آخرین حربه استکبار در منطقه است و مردم لبنان پیروز می‌شوند.

وی تصریح کرد: تلاش‌ها و توطئه‌های آمریکا و اسرائیل شکست خواهد خورد و ما هر چه بیشتر در موضوعات مختلف همکاری کنیم، این برنامه‌ها زودتر به شکست می‌انجامد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور با اشاره به اینکه علاقه‌مند به برگزاری هفته فرهنگی لبنان در ایران هستیم، گفت: باید مردم ما هم از لبنان بیشتر بدانند اگر مردم ما از سابقه همکاری‌ها بیشتر بدانند روابط بیشتر تقویت خواهد شد.

وی همچنین، افزود: ما آماده زمینه‌سازی برای آشنایی مردم ایران با لبنان هستیم و از شما می‌خواهیم مردم لبنان را با فرهنگ ایران بیشتر آشنا کنید.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تأکید بر تشکیل کارگروه مشترک فرهنگی دو کشور، گفت: این کارگروه زمینه عملیاتی شدن خواسته‌های مشترک فرهنگی را فراهم خواهد کرد و ما برای هر کمکی برای شناساندن فرهنگ ایران و لبنان به مردمان دو کشور آمادگی کامل داریم.

روابط ایران و لبنان محکم‌‎تر و ریشه‌دار است

محمد وسام المرتضی، وزیر فرهنگ لبنان هم در این دیدار، با اشاره به روابط تاریخی و قدیمی مردم دو کشور گفت: روابط ایران و لبنان در دهه‌های گذشته برقرار بوده و با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) محکم‌‎تر و ریشه‌دارتر شد.

وی اظهار کرد: قبل از پیروزی انقلاب، لبنان در شرایطی بسر می‌برد که می‌گفتند قدرت او از ضعفش هست. به همین خاطر بسیاری به خود اجازه دادند که وارد این کشور شوند و حریم ما را بشکنند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، لبنان قدرت و حاکمیت خود را بدست آورد و موفق شدیم در مقابله با ظلم‌های بی شمار استکبار جهانی پیروز شویم.

محمد وسام المرتضی با اشاره به تلاش برخی گروه‌ها برای ایران‌هراسی در لبنان گفت: ما معارضان و گروه‌های گمراهی در لبنان داریم که می‌گویند ما داریم حضور و اشغالگری ایران را در لبنان تقویت می‌کنیم، در حالی که همین گروه‌های گمراه در زمان اشغالگری اسرائیل در لبنان هیچ کاری نکردند.

وزیر فرهنگ لبنان اظهار داشت: تمام کسانی که ما را متهم به حمایت از اشغالگری ایران می‌کنند، خود هیچ حرفی درباره اشغالگری اسرائیل نمی‌زنند، ما مجبور نیستیم به آن‌ها پاسخ دهیم و واقعیت همه چیز را به آن‌ها نشان خواهد داد.

وی در ادامه سخنانش، تأکید کرد:‌ با توجه به وسعت کم لبنان ما در جنگ‌های مختلف اسرائیل را شکست دادیم و در سال ۲۰۰۶ موفق شدیم با تجاوز دشمن مقابله و رژیم صهیونیستی را شکست دهیم؛ کسانی که این جنگ‌ها را علیه لبنان به راه انداختند، به دنبال شوراندن اهل سنت علیه شیعه و شوراندن مردم لبنان علیه یکدیگر نیز رفتند، اما موفق نشدند.

محمد وسام المرتضی خاطرنشان کرد:‌ ما علاوه بر شکست دشمن، با طرح خاورمیانه جدید هم مقابله کردیم و اینجا لازم است از کمک‌های ایران و شهید حاج قاسم سلیمانی و عماد مقنیه یاد کنیم.

وی با اشاره به تلاش برخی کشورها برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل گفت: لبنان و فرهنگ این کشور در تناقض با عادی‌سازی روابط با اسرائیل است و اگر ما رابطه مان را با اسرائیل عادی‌سازی کنیم بعید نیست این رژیم شیطانی، لبنان را با اقوام مختلف خود نابود کند.

مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان راه‌اندازی شود

وزیر فرهنگ لبنان با تأکید بر ضرورت راه‌اندازی مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان مطرح کرد: ما نیازمند چنین مرکزی در لبنان هستیم تا حقایق مربوط به ایران و واقعیت‌های فرهنگی و تمدنی این کشور به مردم لبنان شناسانده شود، ایران کارهای زیادی برای لبنان انجام داده؛ اما برای خودش در لبنان کاری نکرده است؛ در حالی که این مسئله توجه فوق‌العاده‌ای می‌طلبد.

محمد وسام المرتضی اظهار کرد: امروز لبنان قدرتمند شده است و رژیم صهیونیستی با تمام ادوات و ابزارها از ما می‌ترسد و چون در حوزه نظامی بر ما پیروز نشده‌اند، جنگ اقتصادی علیه ما راه انداخته‌اند.

وی در ادامه سخنانش، با اشاره به اینکه لبنانی‌ها در انتخابات یکشنبه آینده (انتخابات پارلمانی) ثبات قدم در راه دفاع از وطن را به جهان نشان خواهند داد، ضمن قدردانی از کمک‌های ایران گفت: ایران دوست واقعی ماست و منفعت و مصلحت لبنانی‌ها در همین دوستی با ایران نهفته است. امیدواریم در این مسیر هر دو کشور متحد باشند.

در بخش پایانی این دیدار، محمدرضا بهمنی، معاون توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پیشنهاد داد: در فرصت حضور وزیر فرهنگ لبنان در ایران ضمن سفر به شهرهای اصفهان، کرمان و مشهد با نخبگان فرهنگی کشورمان دیدار داشته و تعاملاتی در این زمینه صورت گیرد.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود