فرارو | آمریکا و جاسوسی جهانی

محمدحسین واحدی؛ ماهواره‌های ساکن در فضا باتوجه به امکاناتی که دارند بستر فعالیت‌های اطلاعاتی را نیز فراهم می‌کنند. کشور‌ها از ماهواره ها نیز برای جاسوسی رقبای خود استفاده می‌کنند. در صدر این کشور‌ها آمریکا، روسیه چین، اسرائیل، و… قرار دارند. اما اخیرا ایلان ماسک یک توافق محرمانه با آژانس اطلاعاتی آمریکا کرد. به موجب این توافق اسپیس ایکس قرار است؛ که صد‌ها ماهواره‌ی نظامی برای آمریکا بسازد تا بتواند از سرتاسر جهان اطلاعات را جمع آوری کند.

البته این به معنی آن نخواهد بود که آمریکا تاکنون ماهواره نظامی نداشته بلکه این توافق موجب تحکیم موقعیت اطلاعاتی آمریکا خواهد شد.

اخیرا بعد از اتفاقات سال ۱۴۰۱ ایلان ماسک گفت که ماهواره‌های استارلینک را در اختیار ایرانیان خواهد گذاشت. این پروژه می‌تواند به جاسوسی اطلاعات کاربران ایرانی کمک کند. اگر بدانید استفاده از وای فای‌های عمومی یک خطر امنیتی محسوب می‌شود. این ماهواره‌ها نیز این چنین اند. حالا شاید یکسری‌ها بگویند این ماهواره‌های اطلاعاتی با استارلینک فرق دارند، ولی هرچه باشد همه آن‌ها ساخته آمریکا و زیر نظر ایلان ماسک هستند.

ایران امروز در شرایط پیچیده‌ای امنیتی قرار دارد؛ و باید بسیار حواس جمع عمل کرده تا بتواند استقلال و امنیت خود را حفظ کند. درجهان امروز جنگ‌ها به فضا کشیده شده است؛ و این نبردفضایی از زمان جنگ سرد آغاز شده با سفر به ماه و امروزه به نابودی ماهواره‌ها و فعالیت اطلاعاتی رسیده است.

ایران نیز در حال تقویت قدرت فضایی خود است و در آینده نزدیک قادر خواهد بود انسان به فضل بفرستد؛ که در خاورمیانه همچنین کشوری با این توانایی  بومی در شرایط تحریم گسترده بی نظیر است. به گفته ادوارد اسنودن سازمان سیا و آن اس آی به تمام دوربین ها، میکروفن‌ها و دیگر سامانه‌های تجسسی دنیا تسلط دارد و بر همه افراد دنیا نظارت می‌کند. همین امر باعث شد افرادی مثل ادوارد اسنودن و جولیان آسانژ به افشاگری‌های گسترده در دنیا بپردازند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا