(تصاویر) هزینه ۴۲ میلیون دلاری جف بزوس برای ساعت عجیب‌وغریب

جف بزوس، بنیانگذار آمازون، ۴۲ میلیون دلار را در یک پروژه بزرگ و چشمگیر سرمایه گذاری کرد: ساخت یک ساعت که بیش از ۱۰ هزار سال کار کند و انرژی خود را از چرخه‌های حرارتی زمین دریافت کند. این ساعت غیرمعمول در حال ساخت در کوه‌های غرب تگزاس است.

به گزارش روزیاتو، جف بزوس نخستین بار در سال ۲۰۱۱ قصد خود را برای حمایت از این پروژه اعلام کرد و گفت: «این یک ساعت ویژه است که به عنوان نمادی برای تفکر بلندمدت طراحی شده است.»

گزارش‌ها حاکی از آن است که ساخت این ساعت در سال ۲۰۱۸ آغاز شده است.

این ساعت ۱۵۲ متری که ایده یک دانشمند کامپیوتر به نام دنی هیلیس است، برای دوام هزاران ساله طراحی شده است. عملکرد آن بر پایه چرخه‌های حرارتی زمین است و عناصری مانند همگام ساز خورشیدی، پاندول، زنگ و انواع چرخ دنده‌ها و صفحه‌ها را در خود جای داده است. این ساعت هر سال یک بار تیک می‌زند که یک ویژگی منحصر به فرد برای تاکید بر هدف بلندمدت آن است.

دنی هیلیس چشم اندازی از یک ساعت را مد نظر داشت که تنها یک بار در سال تیک بزند، با یک عقربه ویژه که هر ۱۰۰ سال یک بار حرکت می‌کند و یک زنگ که هر ۱،۰۰۰ سال یکبار به صدا در می‌آید. هدف او ایجاد یک دستگاه نگهداری زمان بود که برای ۱۰،۰۰۰ سال به کار خود ادامه دهد. پس از سال‌ها برنامه ریزی و طراحی، در نهایت طرح نهایی کامل شده و قطعات این ساعت در حال تولید است.

(تصاویر) هزینه ۴۲ میلیون دلاری جف بزوس برای ساخت ساعت عجیب‌وغریب

درک مفهوم یک ساعتی که به مدت ده هزار سال کار خواهد کرد، کاری بس دشوار است. مقیاس زمانی عظیم آن فراتر از درک ذهن بشری معاصر است. از زمان آغاز تمدن انسانی حدود ۶۰۰۰ سال می‌گذرد و اکنون این پروژه چشم انداز افق زمانی طولانی تری را مدنظر قرار می‌دهد.

(تصاویر) هزینه ۴۲ میلیون دلاری جف بزوس برای ساخت ساعت عجیب‌وغریب

دنی هیلیس، نخستین بار در سال ۱۹۹۵ ایده این ساعت غول پیکر را مطرح کرد. هدف او ساخت یک شاهکار مهندسی بود که اهمیت تفکر بلندمدت را به نمایش بگذارد. وی استاد فیزیک در دانشگاه آریزونا بود و پس از آن به سیلیکون، ولی رفت و در آنجا به طراحی سیستم‌های موازی معروف شد.

(تصاویر) هزینه ۴۲ میلیون دلاری جف بزوس برای ساخت ساعت عجیب‌وغریب

این ساعت برای تحمل گذر زمان ساخته شده و طوری طراحی شده که در برابر نیرو‌های طبیعی مانند تغییرات دما، رطوبت و گرد و غبار مقاوم باشد. این مقاومت، دوام و عملکرد آن را در طول هزاره‌ها تضمین می‌کند. بیشتر قطعات آن از فولاد ضدزنگ و سرامیک‌های فوق پیشرفته ساخته شده که به خاطر دوام انتخاب شده اند.

(تصاویر) هزینه ۴۲ میلیون دلاری جف بزوس برای ساخت ساعت عجیب‌وغریب

زنگساز این ساعت قادر است بیش از ۳.۵ میلیون توالی زنگ منحصربفرد ایجاد کند، که اطمینان می‌دهد هیچ دو روزی یکسان نخواهند بود. این ساعت با ماه و خورشید همگام است تا سال، قرن و هزاره را ردیابی کند.

(تصاویر) هزینه ۴۲ میلیون دلاری جف بزوس برای ساخت ساعت عجیب‌وغریب

این ساعت دارای پنج اتاق بزرگ سالگرد خواهد بود که هر کدام نشانگر یک نقطه عطف مهم است: سالگرد اول، دهم، صدم، هزارم و ده هزارم. این اتاق‌ها برای نسل‌های آینده طراحی شده تا آن‌ها را پر کنند و به این ترتیب، میراث این ساعت را ادامه دهند.

(تصاویر) هزینه ۴۲ میلیون دلاری جف بزوس برای ساخت ساعت عجیب‌وغریب

تاریخ پایان این پروژه هنوز تعیین نشده است. از آنجایی که این ساعت در کوه‌های دورافتاده سیرا (Sierra) در تگزاس قرار دارد، بازدیدکنندگان باید کوهپیمایی طولانی را برای رسیدن به آن انجام دهند، که این تجربه برای تامل و اندیشیدن طراحی شده است.

بزوس به ثروت کلان و زندگی اشرافی اش معروف است که شامل یک قایق تفریحی ۱۲۷ متری به ارزش تقریبی ۵۰۰ میلیون دلار و یک قایق پشتیبان به ارزش ۷۵ میلیون دلار می‌شود.

املاک او نیز شاهدی بر این تجمل گرایی است، از جمله یک خانه ۷۹ میلیون دلاری در فلوریدا، یک خانه ۶۸ میلیون دلاری در نزدیکی آن، یک خانه ۹ هکتاری در بورلی هیلز به ارزش ۱۶۵ میلیون دلار و یک ملک در مائوی هاوایی.

در حالی که قایق‌های تفریحی بزرگ و خانه‌های متعدد او تجمل گرایی او را نشان می‌دهند، این ساعت، اما ظاهرا ارزشی غیرمادی برای جف بزوس دارد؛ اهمیت به جا گذاشتن میراثی برای آینده.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا