اگر انتقاد کنید، سهام‌تان را از دست می‌دهید!

اطلاعات جدید درباره شرکت «اوپن‌ای‌آی» نشان می‌دهند که کارمندان سابق این شرکت، قراردادی را امضا کرده‌اند و براساس آن در صورت انتقاد از شرکت، سهام خود را از دست می‌دهند.

به گزارش ایسنا، خالق ChatGPT شاید نام بزرگی ​​باشد، اما شیوه‌های تجاری آن کاملا مخالف ایده گفت‌وگوی باز به نظر می‌رسند.

اطلاعات شگفت‌انگیز وب‌سایت «ووکس» (Vox)، پرده از توافق‌نامه محدودکننده شرکت «اوپن‌ای‌آی» (OpenAI) موسوم به «عدم افشای اطلاعات» (NDA) برمی‌دارند که کارکنان شرکت «سم آلتمن» (Sam Altman) را وادار می‌کند تا برای حفظ سهام خود، آن را امضا کنند.

«کلسی پایپر» (Kelsey Piper) از وبسایت ووکس، درباره اسناد قانونی نوشت: معلوم می‌شود که دلیل بسیار روشنی برای آن وجود دارد. من یک توافق‌نامه بسیار محدودکننده را دیده‌ام که شامل مفاد عدم افشا از سوی کارکنان سابق اوپن‌ای‌آی است و آن‌ها را تا آخر عمر از انتقاد کردن از کارفرمای سابق خود منع می‌کند. حتی اذعان به وجود قرارداد NDA نیز به منزله نقض آن است.

در ادامه گزارش پایپر آمده است: اگر کارمندی که در حال خروج است از امضای سند امتناع کند یا آن را نقض کند، همه سرمایه‌ای را که طی مدت حضور خود در شرکت به دست آورده است و احتمالا میلیون‌ها دلار ارزش دارد، از دست خواهد داد. «دنیل کوکوتاجلو» (Daniel Kokotajlo) یکی از کارمندان سابق که در یک پست نوشته بود اوپن‌ای‌آی را به دلیل از دست دادن اعتماد به رفتار مسئولانه هنگام استفاده از هوش عمومی مصنوعی ترک کرده، علنا تأیید کرده است که باید مبلغ هنگفتی را به دلیل ترک شرکت بدون امضای سند تسلیم کند.

اینکه NDA چقدر آشکار است، به صنعت و دیدگاه نسبت به حقوق کارمندان بستگی دارد، اما موضوع مسلم این است که مستقیما مقابل واژه «باز» یا «اوپن» (open) در نام شرکت اوپن‌ای‌آی قرار دارد و با بسیاری از لفاظی‌های این شرکت درباره آنچه که به عنوان توسعه مسئولانه و شفاف هوش مصنوعی پیشرفته توصیف می‌کند، در تناقض است.

اوپن‌ای‌آی پس از انتشار داستان ووکس، یک انکار رمزآلود را منتشر کرد که به نظر می‌رسد با گفته‌های کوکوتاجلو درباره اجبار به کنار گذاشتن سهام پس از خروج او تناقض دارد.

در بیانیه اوپن‌ای‌آی آمده است: ما هرگز حقوق اختصاصی هیچ یک از کارکنان کنونی یا سابق را لغو نکرده‌ایم و در صورتی که افراد هنگام خروج، قرارداد را امضا نکنند نیز چنین کاری نخواهیم کرد.

وقتی ووکس پرسید که آیا این به معنای تغییر سیاست شرکت است، اوپن‌ای‌آی فقط پاسخ داد که بیانیه آن‌ها واقعیت را منعکس می‌کند.

می‌توان دنیایی را تصور کرد که در آن توسعه هوش مصنوعی توسط دانشگاه‌ها هدایت شود و به جای پیشرفت کردن توسط شرکت‌های سودجو، با بودجه عمومی تامین شود، اما این جدول زمانی نهایی نیست و اینکه این واقعیت چگونه بر نتیجه تحقیقات هوش مصنوعی تأثیر می‌گذارد، براساس حدس هر کسی است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا