Shia-Online.ir - شیعه آنلاین - زندگینامه یکی از رهبران انقلابیون بحرین
17733 16:7 - 03 اردیبهشت 1390
زندگینامه یکی از رهبران انقلابیون بحرین

با آغاز فعالیت برای تأسیس پارلمان بحرین که قصد داشت پس از شکل‌گیری کشور، کار تدوین قانونی اساسی بحرین را به انجام برساند، مردم بحرین از شیخ قاسم خواستند با بازگشت به این کشور خود را برای حضور در این پارلمان کاندیدا نماید و در عمل شیخ عیسی موفق شد با بالاترین رأی به پارلمان بحرین راه یابد و در کنار جریان اسلامگرای پارلمان، نقش مهمی در تدوین مواد و بندهای اسلامی در قانون اساسی بحرین ایفا کند.
به گزارش شیعه آنلاین به نقل از مشرق، در بحرین نزدیک پانزده حزب فعالیت می‌کنند که اعضای آنها شیعه، سنی، ملی‌گرا، سکولار، بعثی و غیره هستند؛ البته با توجه به جمعیت اندک بحرین بعضاً اعضای این احزاب به بیش از یک ‌صد نفر نمی‌رسد. در این میان، «مجلس علمای شیعی» یک تشکل جدی و منسجم در بحرین به شمار می‌آید که شیخ «عیسی قاسم» فرزند احمد، با نفوذترین روحانی بحرینی، رئیس این تشکل است.

 * شیخ عیسی قاسم کیست؟

آیت الله حاج شیخ «عیسی احمد قاسم الدرازی البحرانی» از برجسته‌ترین علما و رهبران سیاسی بحرین است که در روستای «دَراز»، از روستاهای اطراف «منامه» در پایتخت بحرین دیده به جهان گشود و تحصیلات مقدماتی خود را در مدارس این روستا به پایان رساند.

تحصیلات علوم دینی خود را در بحرین در دهه 1960 میلادی با حضور در محضر شیخ «علوی الغریفی» آغاز کرد و سپس راهی نجف اشرف شد تا به تحصیل علوم دینی و از جمله فقه در آن بپردازد.

وی از جمله دانش‌آموختگان آیت الله شهید «سید محمدباقر صدر» است.

با آغاز فعالیت برای تأسیس پارلمان بحرین که قصد داشت پس از شکل‌گیری کشور، کار تدوین قانونی اساسی بحرین را به انجام برساند، مردم بحرین از شیخ قاسم خواستند با بازگشت به این کشور خود را برای حضور در این پارلمان کاندیدا نماید و در عمل شیخ عیسی موفق شد با بالاترین رأی به پارلمان بحرین راه یابد و در کنار جریان اسلامگرای پارلمان، نقش مهمی در تدوین مواد و بندهای اسلامی در قانون اساسی بحرین ایفا کند.
شیخ عیسی قاسم، در حال ورود به حوزه رأی گیری انتخابات پارلمانی بحرین

در سال 1971 میلادی، وی نامزد نمایندگی در مجلس ملی شد و با به دست آوردن آرای لازم به این مجلس راه یافت و تا زمان انحلال این مجلس با اخلاص و وفاداری هر آنچه در توان داشت، به مردم بحرین خدمت کرد.
 
* ادامه تحصیلات عالیه دینی

در سال 1971 میلادی که جمعیت «بیداری اسلامی» در بحرین تأسیس شد، وی از جمله بارزترین و برجسته‌ترین بنیانگذاران آن بود و در ادامه، در ابتدای دهه 1990 میلادی برای پایان تحصیلات عالیه دینی خود، عازم شهر مقدس قم شد و تحصیلات حوزوی و علوم دینی خود را در محضر اساتیدی چون آیات عظام مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی، سید محمود هاشمی و سید کاظم حائری ادامه داد.

وی تا هشتم مارس سال 2001 میلادی در قم اقامت داشت و مشغول به تحصیل بود تا اینکه در این سال، خود را برای بازگشت به بحرین آماده کرد و پس از ورود به بحرین که با استقبال وسیع و شورانگیز مردم این کشور انجام گرفت، رسالت تدریس و آگاه سازی و بیدارسازی شیعیان بحرین نسبت به ظلم و استبداد آل خلیفه و اقامه نماز جمعه را بر عهده گرفت.

* گزیده سخنان علمای بزرگ درباره شیخ

حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، آیت الله شیخ عیسی قاسم را «ستاره‌ای در آسمان تشیع» توصیف کرده و فرمودند: «اینجانب به وجود شیخ افتخار می‌کنم.»
 
سخنرانی شیخ در جمع عزاداران حسینی

حجت الاسلام والمسلمین شیخ «اسد قصیر» از اعضای دفتر استفتائات مقام معظم رهبری که مسئولیت انتقال استفتائات مقلدان عرب زبان معظم له را بر عهده دارد، درباره دیدگاه ولی امر مسلمین در مورد شیخ قاسم گفته است: «اگر من هم در بحرین بودم، خود را ملتزم به دیدگاه ها و مواضع سیاسی حضرت شیخ عیسی می دانستم و اگر از سیدنا القائد نیز سؤال شود، قطعاً پاسخ ایشان نیز همین خواهد بود.»

آیت الله سید کاظم حسینی حائری، از مراجع تقلید نیز درباره ایشان فرمودند که شیخ قاسم، «عالم ربانی» و «شیخ جلیل القدری» است که هر کس به وی اقتدا کند و از او هدایت جوید، رستگار می‌شود.

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی نیز درباره شیخ عیسی قاسم گفته است: «من پیش از سفرم به بحرین، شیخ عیسی را که از اعضای مجمع جهانی اهل بیت(ع) و نماینده آیت الله خامنه‌ای ـ مدظله العالی ـ بودند، می‌شناختم. سابقه آشنایی من با ایشان به جلسات مجمع و حضور ما در آنجا بازمی‌گردد و من هیچ‌ گاه جز علم و تقوا و پرهیزگاری چیزی از ایشان ندیدم و با هیچ یک از علمای بحرین به اندازه شیخ عیسی آشنا نیستم و نمی‌توانم آنها را با شیخ عیسی مقایسه کنم.»

وی می افزاید: «بی‌شک، انتخاب ایشان توسط رهبر معظم انقلاب برای عضویت در مجمع جهانی اهل بیت (ع) به دلیل ارجحیت شیخ بر سایر علمای کشور بحرین است و در یک کلام، باید بگویم من مرید و دوستدار ایشان هستم و همواره برای آن شیخ جلیل القدر دعای خیر می کنم.»

آیت الله مصباح همچنین پیش از سفر به بحرین، تأکید کرده بود که تنها زمانی پا به خاک این کشور خواهم گذاشت که شیخ عیسی به من اذن دهد و پس از خوشامدگویی و اعلام آمادگی شیخ عیسی، وی اقدام به سفر به بحرین نمود.
 
ساده زیستی و تواضع شیخ، زبانزد مردم است

علامه سید عبدالله الغریفی که خود از علمای بزرگ و محبوب بحرین است درباره عظمت مقام شیخ قاسم می گوید: «من تا این لحظه به هیچ شخصیت بزرگی به اندازه شیخ عیسی احمد قاسم، ایمان عمیق نداشته ام و در مورد رهبری ایشان در چنین سطحی، به هیچ وجه نگران و مردد نیستم.»

حجت الاسلام شیخ علی سلمان، رئیس فراکسیون «الوفاق» بحرین که مقامات این کشور تلاش بسیاری دارند که با ترویج شایعات مختلف، روابط وی با شیخ را شکرآب توصیف کنند و به این شایعه دامن بزنند، بارها در سخنرانی های خود، عظمت مقام شیخ قاسم را ستوده و به شاگردی وی افتخار کرده و مردم را به تبعیت از دستورهای و فرامین شیخ توصیه اکید کرده است.

* ویژگی‌های فردی

پرهیزگاری، تسلط بر مسائل و جریات روز کشور و جهان، در کنار مهربانی و مردمداری و علم فراوان و تسلط بر مسائل فقهی، موجب شده تا شیخ، جایگاه بسیار با نفوذی در میان مردم بحرین بیابد و به جرأت بتوان گفت، محبوب ترین روحانی در میان مردم بحرین باشد.

او از میان مردم برخاست و این مردم بودند که به وی این جایگاه رفیع را بخشیدند. شهرت و معروفیت خود را از طریق رسانه‌ها و راضی و خشنود کردن آنها به دست نیاورده و به همین دلیل، شیعیان بحرین، همواره مطیع و فرمانبر اوامر و دستورها و اشارات او هستند.

کسانی که سخنرانی‌های شیخ را دنبال یا استماع کرده باشند، به خوبی می‌دانند، زبان وی، زبان حال مردم است و هیچ ‌گاه کسی موفق نشده،‌ او را از گفتن حق یا حقیقت یا دفاع از آن بازدارد.

از جمله ویژگی های شیخ، حمایت همیشگی او از مسلمانان و مظلومان جهان، به ویژه حمایت قاطع از جریانات مقاومت در منطقه از جمله حزب الله لبنان بوده و به همین دلیل، مردم لبنان نیز علاقه زیادی به شیخ عیسی دارند.

* نقش مواضع شیخ در قیام مردم بحرین

با آغاز قیام مردمی بحرین در چهاردهم فوریه گذشته، شیخ عیسی قاسم که رهبر معنوی جنبش الوفاق بحرین به ریاست شیخ «علی سلمان» و از جمله جنبش‌های معارض بحرینی است، رهبری و هدایت مردم این کشور را جهت تبیین اعتراضات مسالمت‌آمیزشان نسبت به ظلم و ستم آل خلیفه و مطالبه حقوق بر حقشان از این خاندان جائر بر عهده گرفت و هر گاه آل خلیفه با ترفند و توطئه‌ای خواسته با فریب مردم و به بهانه انجام مذاکرات و گفت وگو با معارضان آتش قیام آنها را فرو بنشاند، شیخ عیسی قاسم در کنار دیگر علمای این کشور با روشنگری‌های خویش، این ترفند آل خیلفه را نقش بر آب ساخته است.
 
* زیرکی سیاسی شیخ

زیرکی در عملیات های روانی و تبلیغاتی و مانورهای سیاسی و فرهنگی، از دیگر ویژگی های شیخ است. عیادت از خانواده شهدا و جانبازانی که در حملات وحشیانه آل خلیفه مجروح شده اند و در بیمارستان ها و منازل شان بستری هستند، یکی از اشتغالات شیخ در روزهای جاری است که این اقدام وی، به کابوسی برای رژیم آل خلیفه و سعودی ها تبدیل شده و آرامش روانی را از آنها گرفته است.
عیادت شیخ از جانبازان و مجروحان حملات وحشیانه رژیم آل خلیفه و آل سعود

خطبه های وی در نماز جمعه بحرین نیز همواره یکی از نگرانی های آل خلیفه بوده است، زیرا صدور یک کلام از سوی شیخ، برای مردم به منزله موضع ولایت امر و مراجع تلقی می شود و می تواند در ظرف زمانی کوتاهی، سرنوشت منطقه را تغییر دهد.

جنایات و فجایعی که رژیم آل خلیفه تا این لحظه آفریده، در شرایطی است که انقلابیون به رهبری شیخ عیسی قاسم، تا این لحظه از اقدامات خشونت آمیز منع شده و تنها به تحصن و اعتراضات مدنی بسنده کرده اند.
 

تصاویری از آیت الله شیخ عیسی قاسم و محبوبیت مردمی او را می بینید:
 
 
 

برچسب: زندگینامه - رهبر - انقلاب - بحرین - پارلمان - قانون اساسی


ارسال نظر

نام
ایمیل
سایت/وبلاگ
* نظر
کد امنیتی  
 

   

آخرین اخبار