آیا می دانید شیعیان در قطر بیش از ۲۰ حسینیه دارند؟!

سید حسین میراسماعیلی / سردبیر

به گزارش شیعه آنلاین ؛ آیا می دانید شیعیان در قطر بیش از ۲۰ حسینیه دارند که هر ساله در شب های ماه محرم در آن مراسم عزاداری برای سید و سالار شهیدان، حضرت أبا عبدالله الحسین علیه السلام برگزار می شود؟!

برای اینکه بدانیم شیعیان قطر از کجا آمده اند، در ابتدا باید بدانیم جمعیت کشور قطر را چه کسانی تشکیل می دهند و از کجا به آن منطقه کوچ کرده اند؟!

قطر که یکی از کشورهای بسیار کوچک در منطقه خلیج فارس به شمار می رود، همه جمعیتش مهاجرانی بوده اند که دهها سال پیش از شهر شیعه نشین “أحساء” در شرق عربستان سعودی و یا شهرهای جنوبی ایران به بحرین و سپس از آنجا به قطر مهاجر کرده و در آنجا سکنی گزیده اند بر همین اساس شیعیان قطر را باید به دو دسته “بحرانی” و “احسائی” تقسیم کرد. بحرانی ها عجم (یعنی از ریشه ای ایرانی هستند) و احسائی ها عرب و از اصولی حجازی هستند.

امروز شیعیان قطر، نسبت به شیعیان عربستان و بحرین از زندگی و وضعیت بهتری برخوردارند زیرا حکومت قطر مانند رژیم حاکم در عربستان و بحرین، رژیمی دیکتاتور نیست از همین رو آزادی هایی که شیعیان قطر دارند، به مراتب بیشتر از شیعیان این دو کشور همسایه اش است.

البته آمار دقیقی از تعداد شیعیان قطر در دست نیست زیرا تاکنون از زاویه دینی و مذهبی، در قطر سرشماری صورت نگرفته اما آنچه که اهمیت دارد این است که وجود بیش از ۲۰ حسینیه برای شیعیان که در مناسبت های مختلف و از جمله ماه محرم مراسم مختلف در آن برگزار می شود، نشان دهنده آزادی نسبی و خوب شیعیان در این کشور است.

از نظر سیاسی، شیعیان نیز در برخی از جایگاه ها قرار دارند. در قطر دو مجلس وجود دارد، مجلس شورا (پارلمان) و مجلس شهر (شورای شهر) که در هر کدام از این مجالس، شیعیان یک نماینده دارند.

سرشناس ترین چهره های شیعی در قطر عبارتند از حاج حيدر سليمان حيدر (عضو مجلس شورا)، حاج ناصر بو كشيشة (عضو شورای شهر)، حاج خليل إبراهيم رضواني (عضو اتاق بازرگانی و صنعت قطر)، حاج عبد العزيز صلات (مدير شركت بنادر قطر)، حاج حسين الفردان (از تجار سرشناس)، و غيره ..

معروف ترین حسینیه شیعیان در قطر حسینیه رسول اعظم (ص) نام دارد که به سفارش مرحوم آیت الله سید محمد شیرازی و با تلاش حجة الاسلام شیخ عبدالعزیز عبدالله الحبیب و تعدادی از سادات و روحانیون و نیز خاندان معروف “أنصاری” تأسیس شد.

اما علاوه بر این حسینیه، حسینیه های دیگری نیز در قطر وجود دارد که عبارتند از: ۱- اللارية (حسینیه لاری‌ها) ۲- البحارنة (حسینیه بحرینی‌ها) ۳- البشكردية ۴- الكراشية ۵- الشوارجة (الإمام الرضا عليه السلام) ۶- الرسول الأعظم صلّى الله عليه وآله ۷-الصفار (أبو الشهداء عليه السلام) ۸- الصايغ ۹- الباكستانية (حسینیه پاکستانی‌ها) ..

در قطر هم حدود ۱۰ حسینیه زنان وجود دارد که عبارتند از: ۱- النويس ۲- محمد جواد ۳- حسينية العودة ۴- تاجة ۵- آمنة بنت يوسف محفوظ ۶- سيد حسين ۷- حسين الحايكي ۸- أم هلال ۹- سيد علي ۱۰- بن عباس ..

You might also like More from author

Leave a comment