توئیت جدید “مجتهد” خبر شیعه آنلاین را تأیید کرد

سید حسین میراسماعیلی / سردبیر

به گزارش شیعه آنلاین ؛ چندی پیش با انتشار مطلبی تحت عنوان «کودتا علیه وهابیت در عربستان!» در صفحه خروجی پایگاه خبری شیعه آنلاین، از تلاش شاهزاده “محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود” ولیعهد فعلی سعودی و پادشاه احتمالی بعدی این کشور برای کاهش قدرت وهابیون و جریان سلفی گری در عربستان خبر دادیم.

در بخشی از آن مطلب آمده بود: یکی از موضوعاتی که شاهزاده “محمد بن سلمان” کمتر به آن نزدیک شده، موضوع وهابیت و اندیشه این فرقه که در واقع پایه و اساس ایدئولوژیکی حکومت سعودی را تشکیل می دهد، است. هر چند بعد از رسیدن محمد بن سلمان به پست ولیعهدی، “عبدالعزیز آل الشیخ” مفتی اعظم سعودی و تعدادی دیگر از مفتیان درباری سعودی به وی تبریک گفته و با او بیعت کردند و رسما از او حمایت کردند اما از موضع گیری ها و اظهارنظرهای مختلف این شاهزاده جوان می توان به راحتی فهمید که او خیلی میانه خوبی با وهابیت ندارد اما به ناچار در حال حاضر سکوت کرده و از خود واکنشی در این زمینه اتخاذ نکرده زیرا احتمال درگیر شدن با شیوخ و مفتی های وهابی که صاحب نفوذ هستند را کمی زود می داند.

حال و بعد از گذشت چند روز از انتشار آن مطلب در شیعه آنلاین، “مجتهد” فعال سرشناس فضای مجازی عربستان که همواره با انتشار توئیت هایی جنجالی از درون خاندان حاکم سعودی، رازهای آنان را فاش کرده، باز هم مطلبی در صفحه شخصی توئیر خود منتشر کرده و از تلاش “محمد بن سلمان” برای کاهش قدرت و نفوذ مفتی های وهابی و اعضای هیئت علمای عربستان خبر داد.

مجتهد در این مطلب نوشته: محمد بن سلمان در حال آماده کردن زمینه برای حذف و اخراج برخی از اعضای هیئت علمای عربستان است. افرادی در این برنامه حذف می شوند که در تألیف کتاب، انتشار مقاله، ضبط و پخش فایل های صوتی افراط گرایانه و تقریبا مخالف آل سعود مشارکت داشته اند.

مجتهد در ادامه افزود: بر اساس طرح جامع محمد بن سلمان، فقط یک یا چند نفر از اعضای این هیئت حذف نمی شوند، بلکه ساختار هیئت علما به طور کامل تغییر خواهد کرد و یک خانه تکانی اساسی در آن صورت می گیرد. در واقع شاید بتوان گفت هیئت علما منحل می شود و فقط مؤسسه دارالإفتاء که وظیفه اش صدور فتوا است، باقی می ماند زیرا در واقع همه اعضای این هیئت همواره با مؤسسات مطالعاتی بین المللی ارتباط داشته و یا رسانه های مختلف جهان مصاحبه کرده و به نشر اندیشه و اعتقادات وهابی و تکفیر و دشمنی با یهودیت و مسیحیت می پردازند.

به گفته مجتهد: در این طرح بیشتر شیوخ سلفی که همواره مدافع آل سعود بوده و علیه دشمنان آل سعود فتوا صادر می کردند، حذف خواهند شد و دلیلش هم این است که همه آنها سلفی و تکفیری هستند.

بر اساس مطالب مطرح شده توسط مجتهد، احتمال یکی از اصلی ترین اقدامات جایگزین طبق این طرح این است که با کوچک شدن ساختار علمای عربستان، در عوض ساختار مدیریت حرمین شریفین توسعه یابد و برخی علما که اندیشه و اعتقادات نزدیک تری به الأزهر مصر دارند، به آنجا منتقل شوند. قرار است ریاست حرمین در دست رییس فعلی یعنی “شیخ السدیس” باقی بماند و نیز قدرت و صلاحیت های وی گسترده تر شود و حتی او بشود تریبون رسمی دینی رژیم عربستان.

به گفته مجتهد از همین مقرر گردیده سدیس به آمریکا برود و با برخی مقامات آمریکایی نیز دیدار کرده و ضمن تمجید از آنها، از خدمات آمریکا در زمینه بشریت و امنیت و صلح جهانی تعریف و تمجید کند از همین رو وی تاکنون چندین جلسه مقدماتی قبل آغاز سفر به آمریکا، در داخل عربستان داشته و برخی آمادگی ها و هماهنگی ها برای این امر انجام شده است. او حتی برای چگونگی صحبت با مقامات آمریکایی، چندین جلسه تمرین داشته است!

در همین راستا از سوی دیگر رسانه های عربستانی از کاهش صلاحیت های کمیته امر به معروف و نهی از منکر سعودی و کوچک تر شدن این نهاد افراطی در عربستان خبر دادند تا در آینده هم به طور کامل فعالیت این نهاد متوقف شود. قرار است طی چند روز آینده این موضوع در پارلمان عربستان مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

بر اساس اخبار منتشر شده توسط این رسانه های سعودی، مذاکرات میان نمایندگان پارلمان سعودی با برخی شاهزادگان ارشد آل سعود در این باره انجام شده و توافقات اولیه هم صورت گرفته است.

لازم به ذکر است طی چند سال اخیر انتقادات از کمیته امر به معروف و نهی از منکر سعودی به شدت افزایش یافته بخصوص بعد از چندین مورد درگیری در سال ۲۰۱۲ میلادی، میان اعضای این کمیته با شهروندان که به کشته شدن شهروندان در درگیری منجر شد.

You might also like More from author

Leave a comment