واقع بینانه تر کشورهای رقیب را رصد کنیم؛ “محمد بن سلمان” عربستان را به کشوری قدرتمند تبدیل می کند!

حوری سادات هاشمی نسب/ دبیر اخبار

به گزارش شیعه آنلاین؛ بدون شک عربستان سعودی یکی از اصلی ترین رقبا و حتی می توان گفت دشمنان جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه به شمار می رود.

می توان گفت آرزوی قریب به اتفاق ما ایرانی ها این است که رژیم منحوس آل سعود روز به روز ضعیف تر شود و در نهایت به سقوط این رژیم منجر شود اما بنظر می رسد باید کمی به دور از احساسات کشورهای منطقه به خصوص رقبا و دشمنان را رصد کنیم آینده آنان را پیش بینی کنیم تا بتوانیم راحت تر برای آینده خودمان در برقراری رابطه یا موضع گیری در مقابل آنها، برنامه ریزی کنیم.

همواره طی سال های اخیر و بخصوص در یکی دو سال اخیر رسانه های مختلف داخلی ایران با انتشار اخبار منفی و نا امید کننده در مورد عربستان و وضعیت داخلی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی این کشور، نوید حرکت آل سعود به سمت پرتگاه سقوط را داده اند، اما باید دید آیا واقعا به رغم همه اتفاقات جاری در عربستان و حتی رفتارها و اقدامات بین المللی این رژیم اعم جنگ در یمن یا حمایت از گروهک های تروریستی و تکفیری در منطقه، این رژیم در آینده نزدیک و یا حتی دور در پرتگاه سقوط خواهد کرد و آل سعود برای همیشه به زباله دان تاریخ خواهد پیوست و یا اینکه این اتفاق نخواهد افتاد؟!

برای دستیابی به پاسخ این پرسش، باید ابتدا به برخی نکات مهم در مورد ساختار سیاسی این کشور و اتفاقاتی که در حال رخ دادن در عربستان است، نگاهی گذرا بی اندازیم لذا ما به طور خلاصه و گذرا به برخی از این نکات اشاره خواهیم کرد:

• تا حدود دو سال قبل هیچ کس فکرش را هم نمی کرد که به مرور زمان ساختار قدرت از دست شاهزادگان پیر در عربستان خارج شده و حضور شاهزادگان جوان در تصمیم گیری این کشور بیشتر شود اما امروز به اذعان همه کارشناسان داخلی و خارجی عربستان، تقریبا همه زمام امور در این کشور در دستان “محمد بن سلمان” شاهزاده جوان و ولیعهد این کشور است.

• او که با بسیاری از شاهزادگان آل سعود تفاوت نگاه دارد، بلافاصله بعد از روی کار آمدن پدرش، به یک باره پله های ترقی را طی کرد تا اینکه حدود سه ماه پیش با کنار زدن “محمد بن نایف” از کرسی ولیعهدی، بر آن تکیه زد و می توان گفت برای همیشه پادشاهی خود را تثبیت کرد.

• وی به تکیه زدن بر کرسی ولیعهدی بسنده نکرد بلکه هر چند وقت یک بار از طریق پدرش، در حال کنار گذاشتن شاهزادگان و مدیران سطوح مختلف و کنار زدن رقبای خود و روی کار آوردن شاهزادگان و افراد نزدیک به خود است.

• دستورات و تغییرات در ساختار امنیتی عربستان که اخیرا رخ داد گامی مهم و بلندی در کنار گذاشتن رقبای اصلی و پشت پرده “محمد بن سلمان” بود و کار را برای تکیه زدن وی به کرسی پادشاهی بعد از مرگ پدرش را هموار کرد.

• ۲۵ آوریل ۲۰۱۶ محمد بن سلمان طرح توسعه “عربستان ۲۰۳۰” را که می توان آن را یک طرحی جامع اقتصادی نامید، اعلام کرد. بر اساس این طرح عربستان سعودی تا سال ۲۰۳۰ باید خود را از فروش نفت بی نیاز کند، یعنی از آن پس هر چه نفت در این کشور به فروش می رسد، هزینه توسعه بیشتر خواهد شد.

• نباید فراموش کرد که عربستان سعودی علاوه بر نفت، دو نکته مهم را در دل خود جا داده: اولا اینکه اماکن مقدس مانند مکه مکرمه و مدینه منوره که در طول سال و بخصوص در ایام حج، برای این کشور میلیاردها دلار درآمد را به همراه داشته و چرخ اقتصادی این کشور را می چرخاند و فرصت های شغلی بسیار زیادی را به دنبال دارد. دوما عربستان از شمال و جنوب به آب دسترسی دارد. یعنی این کشور از بنادر تجاری خود نیز می تواند به خوبی استفاده کند.

• دستورات، موضع گیری ها و اقدامات فرهنگی – دینی “محمد بن سلمان” در چند ماه اخیر نیز گام دیگری است که نشان دهنده نگاه متفاوت این شاهزاده جوان عربستانی است. شاید در وهله اول برخی ها فکر کنند که اقدامات او در داخل عربستان مشکل ساز می شود و باعث ایستادن شیوخ وهابی در مقابل وی می شود، اما در حقیقت، بررسی های انجام شده نشان می دهد که طیف اکثریت ملت عربستان با افراط گرایی مخالفند و تمایل بیشتری به آزادی دارند، بخصوص زنان، از همین رو برای مثال آزادی هایی که در زمینه رانندگی، ورزش و غیره به زنان در عربستان داده شده، باعث محبوبیت بیشتر این شاهزاده جوان بخصوص در میان جوانان شده است.

• “محمد بن سلمان” حتی در زمینه تعامل و برخورد با اقلیت هایی مانند شیعیان نیز از زرنگی خاصی برخوردار است. مثلا چند ماهی است که شدید ترین حملات و اقدامات علیه شیعیان شهر “العوامیه” در استان شیعه نشین قطیف در حال اجراست و هر روز اخبار درگیری های مسلحانه و کشت و کشتار به گوش می رسد اما رصد رسانه های مختلف عربستانی و حتی عربی نشان می دهد که در بیشتر آنان به گونه ای اطلاع رسانی می شود که مقصر ماجرا یا شیعیان معرفی می شوند و یا حتی اگر هم شیعیان معرفی نشود، تقصیر بر گردن شاهزادگانی مانند “محمد بن نایف” و غیره می افتد. به این ترتیب “محمد بن سلمان” که به شدت از کشتار شیعیان هم خوشحال است، اما در میان عربستانی ها مقصر این کشتارها معرفی نشده است.

• شاید بتوان گفت که تنها نقطه ضعف “محمد بن سلمان” جنگ علیه ملت مظلوم و بی گناه یمن است. اما به رغم همه اطلاع رسانی های مختلف رسانه های یمنی و رسانه های ضد سعودی، باز هم فضای حاکم بر جهان عرب نشان می دهد که اکثر افکار عمومی جهان عرب یا نسبت به این مسأله موضعی ندارند و یا مخالف یمنی ها هستند و علت وقوع این جنگ را جنبش حوثی ها می دانند. البته آن دسته هم از مردم که طرفدار یمن هستند، صدای بلندی برای سخن گفتن ندارند.

• در موضوع پرونده یمن، عربستان سعودی با هزینه کردن میلیاردها دلار برای خرید رسانه ها و حتی خرید شخصیت های مختلف سیاسی و حتی کشورهای مختلف، تلاش کرده که بازی را به نفع خود تمام کند. هر چند موفق به تمام کردن بازی به نفع خودش نشده، اما نمی توان گفت که بازنده هم شده زیرا حتی در موضوع سربازان کشته شده ارتش عربستان، رسانه های سعودی همواره آنان را “شهید” و “مدافع کشور و وطن” معرفی کرده و آنان را تطهیر و تقدیس می کنند و حتی حکومت سعودی با پرداخت هزاران دلار به خانواده های کشته شدگان، آنان را ساکت و راضی کرده است.

در پایان پیش بینی می شود که در آینده نه چندان دور “سلمان بن عبدالعزیز آل سعود” پادشاه سعودی جای خود را برای همیشه به فرزند “محمد بن سلمان” بدهد، حال این اتفاق یا از طریق مرگ او رخ می دهد و از طریق کناره گیری، و در آن صورت به نظر نمی رسد او با مشکلی مواجه شود لذا به نظر می رسد مقامات ارشد کشورمان باید واقع بینانه تر اوضاع را رصد و برای آینده رابطه با این کشور تصمیم گیری و سیاستگذاری کنند.

You might also like More from author

Leave a comment