عاملان اصلی جنایت بودائیان در میانمار مشخص شد!

حوری سادات هاشمی نسب/ دبیر اخبار

به گزارش شیعه آنلاین ؛ چند هفته ای است که پیروان آئین بودا، مجددا اقلیت مسلمان این کشور را مورد شدید ترین حملات قرار داده و به شیوه های مختلف شکنجه می کنند و به قتل می رسانند.

در این نوشتار قصد نداریم به شیوه شکنجه و کشتار و یا آمار تعداد کشته شدگان بپردازیم، بلکه قصد داریم پرده از حقیقتی برداریم که کمتر به آن توجه شده که به نظر می رسد با فاش شدن این حقیقت، بتوانیم عاملان اصلی جنایت بودائیان علیه مسلمانان در میانمار را شناسایی کنیم.

بر اساس بررسی های انجام شده توسط خبرنگار شیعه آنلاین مشخص شد که علت اصلی و عاملان واقعی جنایت بودائیان را می توان جنبش طالبان و اندیشه تکفیریِ وهابیت دانست. در ذیل به جزئیات بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت:

تندیس‌های بودا در شهر بامیان در مرکز افغانستان
مجسمه‌های بودا در بامیان تندیس های بزرگی که در دل کوه در استان بامیان افغانستان ساخته شده‌اند. بنای ایستاده این مجسمه‌های تاریخی در کناره‌های صخره‌ای دره بامیان در مناطق هزاره‌جات کنده کاری شده بودند. مختصات جغرافیایی مکان این مجسمه‌ها از کابل در حدود ۲۳۰ کیلومتر به طرف شمال غربی می‌باشد. این دو مجسمه به بلندی ۵۳ متر و ۳۵ متر، در کنار مجموعه‌ای از بناهای تاریخی در این محل برای زمانی طولانی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در افغانستان بودند. تندیس کوچکتر در سال ۵۰۷ میلادی و تندیس بزرگتر در سال ۵۵۴ میلادی ساخته شده‌است. این دو تندیس، نشان‌دهنده سبک کهن هنر یونانی و بودایی بوده است؛ که در مناطق آسیای مرکزی بویژه در افغانستان رواج داشته است.

باستان شناسان اروپایی گذشته تراشیدن این پیکره‌ها را بین سال‌های ۳۰۰ و ۷۰۰ میلادی می‌دانند که دین عیسویت از سوی روم شرقی «استان بول» (کنستانتین) امپراتوری روم شرقی عیسویت را به نواحی شرقی ایران زمین آوردند.

پژوهشگران دانشگاه نظامی مونیخ اندازه‌ها را، برای اندازه صلصل از پا تا سر ۵۳ متر و دیگری ۳۵ متر اندازه کردند. صلصل که زن اش مامه شاه بود در تختی استاده بود و نه در روی زمین. اگر به اعداد پیکره‌های بامیان نگاه ژرف کنیم در می‌یابیم که یک عدد عکس عدد دیگراند. صلصل سمبل مرد گفته شده و شاهمامه سمبل زن، درمیان این دو، ۸ واحدی کوچک دیگری وجود دارد که نماد از فرزندان می‌باشد طرزی یک تندیس خوابیده را خواست ثابت نماید که هزار فوت یعنی برابر به برج ایفل باشد و در خارج از افغانستان به اندازه ۳۲۳ متر گفته شد که نمونه نیاکان است. این دو از هم در فاصله واحد ۸۰۰ متری قرار داشتند. روش زردشتی و در ادیان هندوییسم عدد هفت عدد مقدس گفته می‌شد. در دین بودایی به همین هفت نیکوی راه هشتم (تمرکز نیک) به عنوان راه اصیل هشتگانه افزوده شد. عدد هشت عدد مبارک شد.

بزرگترین بت صلصال نام دارد به معنای گل خشکیده و بت دیگری شهمامه به معنای شهبانو نام دارد. به نظر احمد علی کهزاد گرچه در قرون نخست میلادی تا آمدن اسلام، بامیان مرکز فرهنگی و دینی بوداییان بوده است اما؛ تندیس‌های ایستاده چندان ربطی به بودا ندارند، زیرا آنها قطعاً چهره یک مرد و زن را نمایش می‌دهند در حالی که بودا هیچگاه در کنار همسرش دیده نشده است. نظریه دیگری که منجر به بودایی بودن تندیس‌ها شده است به اینصورت است که چون بت صلصال کوچکتر از اندازهٔ که می‌خواستند شد به ناچار در کنارش شهمامه را تراشیدند.

سرانجام در روز نهم مارچ سال ۲۰۰۱ میلادی مطابق با (۱۳۷۹ خورشیدی) نیروهای طالبان به فتوای ملامحمد عمر به روی مجسمه‌های غول‌پیکر بامیان آتش گشودند تا در شامگاه یازده مارچ از صلصال و شهمامه تنها دو حفره باقی ماند. تندیس‌های بودا در بامیان، تا قبل از آنکه در زمان حاکمیت طالبان تخریب شوند، بزرگ‌ترین تندیس‌های بودا و بلندترین مجسمه‌های سنگی در جهان به شمار می‌آمدند. به باور برخی از کارشناسان مجسمه‌های بودا در بامیان اگر تا دیروز نمادی از دیرینه تاریخی در این سرزمین بوده امروز یادگار سالهای حاکمیت افراط گرایی مذهبی در این کشور است حرکتی که جهان را تکان داد یونسکو این اقدام طالبان را «دهشت افکنی فرهنگی» نامید.

اکنون مایلیم سوالی را مطرح کنیم: اگر پیروان یک دین یا آئین دیگری بیایند و خدای ناکرده یکی از اماکن دینی، عبادی، فرهنگی مسلمانان مانند کعبه، مسجد الأقصی و یا حرم ائمه اطهار علیهم السلام را تخریب کنند، موضع ما مسلمانان در برابر آنها چه خواهد بود؟!

البته قطعا ما نباید در انتقام به رفتار و اقدام آنها، دست به کشتار وحشیانه پیروان آن دین بزنیم، اما قطعا در برابر چنین رفتاری ساکت نخواهیم نشست و در پی انتقام گیری خواهیم بود.

You might also like More from author

Leave a comment