نگاهی گذرا به “ژن مراجع” !

حوری سادات هاشمی نسب/ دبیر اخبار

به گزارش شیعه آنلاین ؛ چند هفته از جنجالی شدن سخنان فرزند “محمد رضا عارف” نماینده مجلس شورای اسلامی در مورد استعدادها و موفقیت هایش که با هشتگ #ژن_خوب در فضای مجازی شهرت یافت، می گذرد.

بعد از آن ماجرا، نه تنها موضوع فروکش نکرد بلکه تقریبا هر روز خبر جدیدی در این مورد به گوش می رسد. از شهردار شدن فرزند فلان نماینده مجلس، تا تعیین فلان آقازاده در هیأت مدیره فلان شرکت، الی آخر.

متأسفانه این موضوع به رغم اینکه در لحظه نخست شاید موجب خنده کاربران فضای اجتماعی شود، اما با گذشت زمان موجب ناراحتی، نارضایتی، خشم و افسردگی را به همراه دارد، بخصوص برای آن دسته از جوانانی که واقعا تحصیل کرده و به بالاترین درجات علمی رسیده اند و استعدادهای مختلفی در زمینه های گوناگون دارند، اما به دلیل اینکه آقازاده نیستند و یا به اصطلاح ژن آنها خوب نیست، در جایگاه مناسبی قرار ندارند و حتی در بسیاری از موارد بیکارند.

در این میان خبرنگار شیعه آنلاین به فکر آن افتاد که به سراغ برخی فرزندان مراجع عظام تقلید برود تا بررسی کند، آقازاده های روحانیون و مراجع در حالی هستند و آیا آنها هم دارای #ژن_خوب هستند و از جایگاه و شهرت پدر خود برای دستیابی به پست و یا امتیازات ویژه استفاده می کنند یا خیر؟!

پیش از آغاز جستجو و بررسی در این مورد، حدس زدیم که فرزندان علما هم #ژن_خوب دارند اما نه از آن نوع ژن خوبی که فرزند سیاسیون دارند بلکه #ژن_خوب آنها به معنی آن است که بیشتر آنان راه را به بی راه نرفته اند و به امتیازات ویژه ای دست نیافته اند بلکه مشغول دروس حوزوی هستند و تنها کار اجرایی که می کنند، مدیریت دفتر و یا مؤسسات وابسته به پدرانشان است.

در ذیل نگاهی گذرا به برخی فرزندان تعدادی از مراجع عظام تقلید می اندازیم تا بیشتر با آنان و جایگاهشان آشنا شویم:

#ژن_مراجع در فرزندان حضرت آیت الله خامنه ای
فرزندان رهبر انقلاب اسلامی ایران، حضرت آیت الله سید علی خامنه ای سید مصطفی، سید مجتبی، سید مسعود و سید میثم هستند که در کنار درس طلبگی به فعالیت فرهنگی در مؤسسات زیر مجموعه بیت رهبری فعالیت می کنند.

#ژن_مراجع در فرزندان حضرت آیت الله مدرسی
فرزندان حضرت آیت الله سید محمد تقی مدرسی، سید صالح، سید محمد رضا، سید مرتضی، سید محسن، سید سجاد، سید صادق هستند. همگی آنها مشغول تحصیل علوم دینی هستند. برخی از آنها هم در کنار درس حوزه، در دفتر پدر فعالیت می کنند.

# ژن_مراجع در فرزندان حضرت آیت الله سیستانی
حجت الاسلام والمسلمین سید محمد رضا و سید محمد باقر سیستانی دو فرزند پسر حضرت آیت الله سیستانی هستند. هر دوی آنها علاوه بر درس حوزه و شهرت در آن در حوزه نجف، در دفتر پدر مشغول فعالیت هستند.

#ژن_مراجع در فرزند حضرت آیت الله وحید خراسانی
حجت الاسلام و المسلمین شیخ محسن و شیخ اسماعیل وحید خراسانی، نیز در کنار تحصیل در حوزه علمیه قم، در دفتر مرجعیت پدر خود فعالیت دارند.

#ژن_مراجع در فرزند حضرت آیت الله صافی گلپایگانی
حجت الاسلام و المسلمین شیخ حسن صافی گلپایگانی فرزند حضرت آیت الله شیخ لطف الله صافی گلپایگانی نیز یکی از علمای مطرح حوزه علمیه قم است و در کنار دروس حوزه در دفتر پدر مشغول فعالیت است.

#ژن_مراجع در فرزند حضرت آیت الله بهجت
حجة الإسلام و المسلمین شیخ علی بهجت، فرزند حضرت آیت الله بهجت در دوران حیات ایشان در کنار دروس حوزوی، به کمک در اداره دفتر ایشان می پرداخت. اکنون نیز همچنان در کنار دروس حوزوی، به برخی فعالیت های فرهنگی مانند اداره مؤسسه نشر آثار آیت الله بهجت می پردازد.

# ژن_مراجع در فرزند حضرت آیت الله جوادی آملی
حجت الاسلام و المسلمین شیخ سعید جوادی آملی، فرزند حضرت آیت الله جوادی آملی نیز مانند فرزندان دیگر مراجع عظام تقلید در کنار دروس حوزه، در امور دفتر و مؤسسات فرهنگی وابسته به پدر، فعالیت دارد.

You might also like More from author

Leave a comment