از نبرد در کوچه پس کوچه های قم تا العوامیه

حوری سادات هاشمی نسب/ دبیر اخبار

به گزارش شیعه آنلاین ؛ یکی از بیشترین شهرهایی که مردمش بخصوص جوانان انقلابیش علیه رژیم پهلوی دست به مبارزه می زدند، شهر قم بود.
در خاطرات افرادی که دوران انقلاب را لمس کرده و به یاد دارند و در آن زمان در شهر قم سکونت داشتند، همواره شنیده می شود که جوانان در خیابان های اصلی شهر علیه رژیم پهلوی تظاهرات برگزار کرده و شعار سر می دادند و هنگامی که نیروهای رژیم قصد داشتند آنها را بازداشت کنند، به داخل کوچه پس کوچه های باریک و قدیمی فرار می کرده و در داخل خانه ها پنهان می شدند و حتی گاهی هم که سربازان ارتش رژیم پهلوی برای بازداشت جوانان انقلابی داخل کوچه ها می رفتند، از روی پشت بام ها به مبارزه – مسلحانه و غیر مسلحانه – ادامه می داده و گاهی هم روی سر آنها سنگ و اشیاء دیگر پرتاب می کردند.

خلاصه، این کوچه پس کوچه های تنگ و قدیمی برای رژیم پهلوی دردسری شده بود و سربازانش نمی توانستند به راحتی به داخل آن نفوذ کنند.

حال و بعد از گذشت نزدیک به چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، شیعیان عربستان سعودی در شهر العوامیه از توابع استان شیعه نشین قطیف نیز تقریبا به همان شیوه مبارزه می کنند. العوامیه زادگاه شهید سرشناس، آیت الله شیخ نمر باقر النمر است که دو سال پیش توسط رژیم آل سعود با شمشیر اعدام شد.

شهر العوامیه از شهرهای قدیمی قطیف است. منطقه ای در این شهر وجود دارد بنام “المسورة” که بسیار قدیمی و تاریخی بوده و می توان گفت برخی از خانه های آن به بیش از ۱۰۰ سال قبل بر می گردد.

کوچه پس کوچه های منطقه المسورة تنگ و باریک هستند. همین امر موجب شده که بسیاری از جوانان انقلابی شیعه در عربستان که علیه رژیم منحوس آل سعود به مبارزه می پردازند، برای فرار و پنهان شدن، این کوچه پس کوچه ها را انتخاب کنند، یعنی دقیقا مشابه اتفاقی که در شهر قم قبل از انقلاب می افتاد.

این امر باعث شد که از حدود ۵ ماه قبل، رژیم سعودی به بهانه طرح توسعه و بازسازی مناطق فرسوده در شهر العوامیه، دست به تخریب منطقه المسورة بزند.

البته در ابتدا آل سعود اعلام کرد که حاضر است از صاحبان و مالکان خانه ها قدیمی، آنها را خریداری کند اما خب قانونا نمی شود یک نفر را اجبار کرد که ملکش را بفروشد. از همین رو آنها به بهانه های مختلف دست به تخریب برخی خانه ها و ساختمان ها زدند.

این امر موجب شد که اعتراضات روز به روز در العوامیه گسترده تر شود. دامنه اعتراضات تا حدی پیش رفت که اکنون نزدیک به دو ماه است که می توان گفت جنگ تمام عیار خیابانی بین نیروهای حکومتی رژیم آل سعود با جوانان و مبارزان انقلاب در گرفته و هر روزه ساعت های متمادی ادامه دارد.

لازم به ذکر است، این اقدام رژیم آل سعود در العوامیه باعث شده که تاکنون بیش از ۲۰ هزار نفر از شهروندان بی گناه این شهر که اصلا نه مخالف و نه موافق این ماجرا هستند، از خانه و کاشانه خود آواره شده و راهی دیگر شهرها شوند. می توان گفت العوامیه تقریبا به شهری نیمه تعطیل تبدیل شده است.

گفتنی است هر چند روز یک بار هم خبر شهادت یک یا چند انقلابی و یا زخمی شدن آنها به گوش می رسد و یا حتی گاهی خبر به هلاکت رسیدن یا زخمی شدن مزدوران رژیم.

به رغم اینکه اخبار این نبرد خیلی در رسانه های عربستانی بازتاب داده نمی شود و رسانه های رژیم تلاش می کنند با نپرداختن به آن، موضوع را به فراموشی بسپارند اما هر چند روز یک بار نیز گزارشی در این باره منتشر می شود و اتهامات مختلفی اعم از تروریست بودن، جاسوس بودن، وابستگی به ایران و دیگر انگ ها به این جوانان انقلابی که فقط برای احقاق حقوق شرعی و قانونی شان دست به اعتراض زده اند، منتشر می شود.

اما به رغم این سکوت خبری در داخل عربستان، بر کسی پوشیده نیست که این موضوع مشکل بزرگی برای رژیم آل سعود به وجود آورده بخصوص اینکه به طور همزمان نیز درگیر یک جنگ خارجی در یمن است. یعنی از داخل، نیروهایش در العوامیه و از خارج در یمن درگیر جنگ و نبرد تمام عیار هستند. این وضعیت آل سعود را با مشکلی اساسی مواجه کرده و فعلا توانسته با ولخرجی و هزینه کردن، رسانه ها را به نفع خود صف کند و در ظاهر وضعیت را به نفع خود تمام کند اما واقعیت امر چیز دیگری است و بالاخره دیر یا زود مجبور می شود هم در جبهه خارجی و هم داخلی عقب نشینی کند.

You might also like More from author

Leave a comment