توهین مجدد به پیامبر اسلام (ص) توسط نشریه فرانسوی

به گزارش شیعه آنلاین؛ شارلی اِبدو (به فرانسوی: Charlie Hebdo) به معنای «هفته ‌نامه شارلی»، مجلهٔ فکاهی چپ‌گرای فرانسوی است که چهارشنبه‌ها منتشر می‌شود. درونمایه این مجله لحنی انتقادی دارد و خط مشی اعلام شده آن ضد نژادپرستی و ضد مذهبی است.

نگارش های این مجله شامل نقد و تمسخر کاتولیک فرانسه، یهودیت در فرانسه، اسلام در فرانسه، سیاست و حتی فرهنگ عامه فرانسه می‌شود. این مجله انتشار نسخه آلمانی خود را از اول دسامبر ۲۰۱۶ با تیراژ ۲۰۰ هزار نسخه آغار کرد.

گرداننده بلژیکی وب‌گاه مجله در نوامبر ۲۰۱۱، پس از حمله تاریخ ۲ نوامبر ۲۰۱۱ که افراد ناشناس دفتر مرکزی مجله را با کوکتل مولوتف به آتش کشیدند برای مدتی سایت‌های این مجله را از شبکه حذف کرد.

در تاریخ ۷ ژانویه ۲۰۱۵ حمله‌ای مسلحانه و مرگ‌بار به دفتر مجله رخ داد. مقام‌های قضایی فرانسه اعلام کردند این حمله دست کم ۱۲ کشته و حدود ۱۰ زخمی بر جای گذاشت. به گزارش خبرگزاری فرانسه دو نفر کشته‌شدگان از مأموران پلیس بوده و چهار نفر از کاریکاتوریست‌های مطرح فرانسوی از جمله سردبیر هفته نامه نیز در میان قربانیان بودند.

دو مرد با نقاب‌های سیاه و کلاشنیکف به دفتر مجله در پاریس، پایتخت فرانسه حمله کرده و به افراد تیراندازی کرده سپس از محل گریخته و ضمن فرار هم به تیراندازی پرداختند. ویدئوهایی آماتوری نیز از این حمله گرفته و در اینترنت منتشر شد. پلیس اعلام کرد مهاجمان جلسه شورای سردبیری شارلی ابدو را هدف قرار دادند و هنگام خروج فریاد می‌زدند: «الله اکبر». آنها گفتند «انتقام پیامبر» را گرفته‌اند. در این ماجرا، مهاجمان پس‌از دو روز و در درگیری با پلیس فرانسه کشته شدند.

بازماندگان کشتار شارلی ابدو، با استقرار در مقر روزنامه لیبراسیون شماره جدید هفته‌نامه شارلی ابدو با عنوان «بخشودگی برای همه»، و با کارتونی از حضرت محمد، پیامبر اسلام در صفحه نخست و با عنوان «من شارلی هستم» منتشر نمودند. این حرکت که با واکنش‌های منفی مسلمانان روبرو شد. با این وجود، حدود «۸ میلیون» نسخه از نسخه ۱۱۷۸ مجله شارلی ابدو به ‌فروش رفت.

حال و پس از گذشت چند سال از آن ماجرا، این نشریه یک بار دیگر به ساحت مقدس پیامبر اکرم اسلام (ص) اهانت کرده و به نظر می رسد در روزهای آینده مجددا خشم مسلمانان جهان را برانگیزد.

ما در اینجا قصد توجیه و تطهیر اقدامات گروه های تروریستی – تکفیری را نداریم اما به نظر می رسد با این توهین هایی که به اسلام و شخصیت های اسلامی می شود، منطقی به نظر می رسد که چنین واکنش هایی از سوی این تروریست ها در اروپا رخ دهد.

 

You might also like More from author

Leave a comment