تصاویری تکان دهنده؛ ظهور پدیده خوانندگان پوشیه ای!

به گزارش شیعه آنلاین، زنان و دختران در کشورهای مختلف اسلامی هر کدام به گونه ای حجاب بر سر می کنند. علت استفاده از حجاب ها و پوشش ها در کشورهای مختلف اسلامی، برگرفته از فرهنگ اسلامی به علاوه فرهنگ محلی و نیز عادات و تقالید آن کشورها است.

برای مثال در عربستان سعودی و یا افغانستان، بیشتر زنان از پوشیه یا نقاب استفاده می کنند. در واقع دلیل استفاده زنان و دختران عربستانی و افغان از پوشیه و نقاب هم به شریعت اسلامی برمی گردد و هم عادات و تقالید سنتی موجود در این کشورها.

در این میان به رغم وجود شریعت اسلامی و عادات و تقالید سنتی و محلی، اما در کشورهای اسلامی متأسفانه فرهنگ غربی نیز روز به روز در حال رسوخ بیشتر است و لذا می بینیم که بسیاری از جوانان به گوش کردن موزیک های مختلف غربی روی آورده اند. عده ای نیز با علاقه ای که به خوانندگی دارند، خواننده می شوند و یا گروه موزیک تشکیل می دهند.

اما نکته تعجب برانگیز این است که اخیرا پدیده ای در این کشورها به وجود آمده که دخترانی با نقاب یا پوشیه، گروه های موزیک رپ یا هوی متال تشکیل داده و به اصطلاح خودشان شعرهای اسلامی می خوانند!

 

آنچه که تعجب را بیشتر بر می انگیزد این است که تعداد این گروه ها کم نیست. تاکنون بیش از ۲۰ گروه موزیک اسلامی پوشیه ای به وجود آمده است!

بررسی های انجام شده توسط خبرنگار شیعه آنلاین نشان می دهد که اولین این گروه ها در سال ۲۰۰۲ میلادی در کابل پایتخت افغانستان تشکیل شد. یعنی کمتر از یک سال پس از سقوط رژیم افراطی طالبان. نام آن گروه “باند نقاب دار” بود و آهنگ های هندی را به شیوه راک می خواندند. همه اعضای آن گروه نقاب داشتند. اولین آلبوم آنان بنام “سینگل” در سال ۲۰۰۲ منتشر شد.

اما در این میان یک خواننده برزیلی آلمانی تبار به نام “جیزیل ماری” نیز وجود دارد که به سبک هوی متال (heavy metal) می خواند و نقاب به صورت زده است. وی در سال ۲۰۱۲ به همراه تیم موزیک “Spectrus“ برای اولین بار روی سن رفت و موزیک خواند.

اما در مصر نیز مانند افغانستان یک گروه که از ۱۰ دختر نقاب دار تشکیل شده، وجود دارد. “سمیه” ۲۱ ساله که یکی از اعضای این گروه است و سر تا پایش مشکی است، در این باره می گوید: ما در خانواده متدین و مذهبی متولد شده ایم لذا از قدیم نقاب به صورت می زدیم اما به موزیک هم علاقه داریم لذا گرد هم آمدیم و با هم یک گروه موزیک تشکیل دادیم!

 

وی در ادامه افزود: البته ما فقط برنامه هایمان را در مراسم عروسی و فقط در بخش زنان برگزاری می کنیم. نام گروه ما “گروه سوار برای جشن های اسلامی” است. ما نمی گذاریم حتی یک مرد هم صدایمان را بشنود زیرا از نظر دین اسلامی حرام است و ما به شئونات و احکام اسلامی پایبند هستیم.

سمیه همچنین گفت: ما حتی از آلات موسیقی حرام استفاده نمی کنیم. در مراسم خود فقط دم استفاده می کنیم. هدف ما خوشحال کردن مردم است. ما می خواهیم مردم بدانند که دختران و زنان نقاب دار و پوشیه ای، آدم های دگم و افراطی نیستند بلکه آدم هایی هستند که فقط شئونات اسلامی را رعایت می کنند و بجایش هم شاد هستند.

او در ادامه افزود: قرآن هم آهنگ و نوا دارد. قاریان قرآن هم هنگام قرائت، دستگاه و سبک های موزیک را رعایت و اجرا می کنند. پس فرقی بین این دو وجود ندارد. تنها فرقش این است که یکی حرام است و دیگری حلال.

اما گروه دیگری که اخیرا تشکیل شده هم “دختران جوان برای شادی اسلامی” نام دارد. این گروه از ۱۵ دختر جوان نقاب دار تشکیل شده که آنها هم سرودهای شاد و اسلامی می خوانند. شعار این گروه “جنش های اسلامی مورد رضایت خدا” است. دستمزد برگزاری مراسم حدودا بین ۹۰ تا ۱۲۰ دلار است. اما گاهی اگر زمان بیشتری برای این کار اختصاص دهند تا ۱۹۰ دلار هم ممکن است حق الزحمه دریافت کنند.

You might also like More from author

Leave a comment