حمایت غیر مستقیم یک مرجع تقلید از اقدامات مقتدی صدر

به گزارش شیعه آنلاین، حضرت آیت الله سید “محمد تقی مدرسی” از مراجع تقلید عراق که در شهر کربلای معلی اقامت دارد، در جدید ترین بیانیه خود، به نظر می رسد به طور غیر مستقیم از اقدامات اخیر “مقتدی صدر” رهبر جریان صدر عراق حمایت کرد.

در بخشی از بیانیه حضرت آیت الله مدرسی که نسخه ای از آن برای خبرنگار پایگاه خبری شیعه آنلاین ارسال شد، آمده: شیعیان عراق آمادگی آن را دارند که محور همکاری میان همه شیعیان در جهان باشند.

در این بیانیه همچنین آمده: شیعیان عراق زمینه و آمادگی آن را دارند که محور همکاری میان همه شیعیان در جهان باشند، چه شیعیان جمهوری اسلامی ایران و چه دیگر اقوام و کشورها. همچنین اهل سنت عراق می توانند محور همکاری میان اهل سنت کشورهای مختلف جهان بخصوص کشورهای همسایه باشند. همچنین کُردها و ترکمن های عراق همین طور.

بیانیه حضرت آیت الله مدرسی در ادامه می افزاید: بر همین اساس عراق خواهد توانست از طریق ملت آزاده اش، نقش تاریخی در منطقه ایفا کند و پلی برای برقراری دوستی و محبت میان ملت ها و کشورها باشد.

این مرجع تقلید عراقی در ادامه با اشاره به مراقد ائمه اطهار علیهم السلام در عراق، گفت: مراقد ائمه (ع) و میراث تمدن اسلامی در عراق، باعث گردیده که کشور عراق بتواند به محور همکاری میان ملت ها و کشورها بخصوص در منطقه تبدیل شود.

حضرت آیت الله مدرسی در پایان بیانیه خود افزود: خداوند متعال فرموده “إنا خلقنا شعوبا و قبائل لتعارفوا” ما بشر را در قبیله ها و گروه های مختلفی خلق کرد تا با یکدیگر آشنا بشویم و به یکدیگر احترام بگذاریم و حقوق همدیگر را به رسمیت بشناسیم و از این طریق راه سعادت و خوشبختی را طی کنیم.

لازم به ذکر است، حضرت آیت الله مدرسی به طور مستقیم یا حتی غیر مستقیم هیچ اشاره ای به نام “مقتدی صدر” نکرده اما با توجه به اقدامات، تحرکات و سفرهای اخیر “مقتدی صدر” به عنوان یک روحانی شیعی به کشورهای عربی سنی مذهب مانند عربستان سعودی، امارات متحده عربی و غیره و تلاش برای میانجیگری یا بهتر است بگوییم نزدیک کردن مواضع کشورهای جهان اسلام و از بین رفتن اختلافات، به نظر می رسد آیت الله مدرسی خواسته غیر مستقیم این اقدامات را مورد تمجید قرار دهد و وساطت “مقتدی صدر” را گام مثبت معرفی کند.

You might also like More from author

Leave a comment