حکومت داری اسلامی بدون قرآن در تونس!

به گزارش شیعه آنلاین، کشور تونس یکی از کشورهای اسلامی شمال آفریقا به شمار می رود. تونس اولین کشور بود که در یک دهه اخیر در آن تغییر و تحول اساسی و یا بهتر است بگوییم انقلاب رخ داد، انقلابی که با تعابیر مختلف “بیداری اسلامی” یا “بهار عربی” نامیده می شود.
در این نوشتار قصد نداریم در مورد ماهیت انقلاب تونس سخنی به میان آوریم اما آنچه که مسلم است این است که بعد از فروپاشی حکومت “زین العابدین بن علی” دیکتاتور سابق تونس و روی کار آمدن حکومت جدید، احزاب و گروه های اسلام گرا به شدت در تونس قدرت گرفتند.
در طول چند سال اخیر نیز کابینه این کشور چنین بار تغییر کرد و گاهی دست اسلامگرایان با گرایش اخوان المسلمین افتاد و گاهی هم سکولارها قدرت را در دست گرفتند. اما آنچه که مسلم است این است که در هر دو نوع تفکر، حکومتی که در تونس روی کار بوده، نامش اسلامی بوده و اصطلاحا با نامی اسلامی حکومت می کند.
حال این پرسش مطرح می شود که آیا واقعا حکومت تونس یک حکومت اسلامی است و یا اینکه فقط نام “اسلام” را به یدک می کشد؟!
با نگاهی گذرا به برخی دستورات اخیر صادر شده توسط “الباجی قائد السبسی” رئیس جمهور تونس، می توان به راحتی فهمید که حکومت داری اسلامی بدون قرآن در تونس برقرار است. یعنی فقط نام اسلام وجود دارد اما بر خلاف متون و شریعت اسلامی حکمرانی می شود.
در جدید ترین دستورات صادر شده توسط رییس جمهور تونس، وی از کابینه خواست اولا قانون ممنوعیت ازدواج دختر و زن مسلمان با غیر مسلمان را لغو کنند. دوما قانون بیشتر بودن سهم الإرث مردان نسبت به زنان را نیز لغو کنند و از این پس، زنان نیز به اندازه مردان ارث ببرند.
نکته قابل تأمل این است که هر دو قانون و دستور صادر شده توسط “الباجی قائد السبسی” رییس جمهور تونس، مخالفت با نص صریح قرآن کریم و تعالیم اسلامی است از همین جنجالی گسترده در تونس به وجود آورده و اعتراض بسیاری از شیوخ و مراکز دینی این کشور را برانگیخته است.
گفتنی است “الباجی قائد السبسی” که در جشن مراسم “روز ملی زنان تونس” سخنرانی می کرد، ضمن سخن گفتن درباره این دستورات جدید، اعلام کرد که تونس در حال حرکت به سمت برابری کامل میان زن و مرد است.
رییس جمهور تونس در دفاع از دستور برابر سهم الإرث میان زنان و مردان تونسی، گفت: در کشور ما، زن تونسی در کنار مرد کار می کند و حدود ۴۵ % از هزینه های زندگی بر دوش اوست لذا باید در ارث هم مانند مردان دریافت کند.
در این میان “دارالإفتاء تونس” با صدور بیانیه ای رسمی که آن را بر روی صفحه فیس بوکش منتشر کرد، ضمن حمایت از تصمیمات رییس جمهور تونس، نوشت: “الباجی قائد السبسی” استاد و پدر همه مردمی است که در کشور تونس زندگی می کنند است، چه تونسی باشند و چه غیر تونسی. آنچه که ایشان دنبال می کند، بر اساس اصول دینی است!
از سوی دیگر “راضیه الجربی” رئیس اتحادیه ملی زنان تونس نیز در گفتگو با رسانه های این کشور ضمن استقبال از دستورات صادر شده توسط رییس جمهور تونس، این دستورات را گامی مثبت در مسیر اجرای عدالت دانست.
لازم به ذکر است در سال ۱۹۷۳ میلادی قانونی در تونس صادر شد که به موجب آن ازدواج دختران و زنان مسلمان با غیر مسلمان در این کشور ممنوع و غیر قانونی اعلام گردید.

You might also like More from author

Leave a comment