چرا روحانیون به قهوه خانه نمی روند؟!

به گزارش شیعه آنلاین ؛ در نگاه اول شاید هر خواننده ای از تیتر انتخاب شده برای این مطلب فکر کند که قصد ما این بوده که بگوییم “چرا روحانیون برای کشیدن قلیان به قهوه خانه نمی روند؟!”.

اما در حقیقت این پرسش ما دو پهلو بوده و قصد ما از عنوان کردن آن، شق دیگر موضوع بوده است. سوال اصلی ما در واقع این است “چرا روحانیون برای صحبت کردن با جوانان و نصیحت کردن آنها به قهوه خانه نمی روند؟!”

شاید با مطرح شدن این سوال، اعتراضات و پاسخ های زیادی از سوی کاربران متوجه ما شود، اما ما قصد داریم به چند نکته در این باره اشاره کنیم:

یک: متأسفانه بیشتر افرادی که روزانه یک یا چند ساعت از خود را در قهوه خانه، سفره خانه، چای خانه و غیره می گذرانند، از جوانان هستند.

دو: فضای قهوه خانه ها به گونه ای است که غالبا افراد راحت تر با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و با هم دوست می شوند لذا به نظر می رسد اگر روحانیون برای صحبت با جوانان به قهوه خانه ها بروند، بتوانند کمی راحت تر با آنان ارتباط برقرار کنند و بینشان حرف و درد دل رد و بدل شود.

سه: هر چند باید گفت متأسفانه جوانان به هزار و یک دلیل از روحانیون فاصله گرفته اند، اما بر روحانیون واجب است که به سمت جوانان بروند و با آنها ارتباط برقرار کنند.

چهار: فضای قهوه خانه به گونه ای است که افراد غالبا بجز قلیان کشیدن و حرف زدن، کار خاص دیگری انجام نمی دهند از همین رو می بینیم که اکثر افراد خودشان را با گوشی موبایل سرگرم می کنند. یا بازی می کنند و یا در شبکه های اجتماعی سیر می کنند. خب چه بهتر که روحانیون با حضور خود و ارتباط گیری با جوانان، حداقل دقایقی را با آنها حرف بزنند.

پنجم: شاید در وهله نخست حضور روحانیون در قهوه خانه کمی دور از عادت، شأن، توقع و غیره باشد، اما مانند هر رفتار یا اتفاق دیگری که در ابتدا کمی غریب و نامأنوس به شمار می رود، اما با چند بار تکرار شدن، به اتفاقی نسبتا طبیعی و قابل قبول تبدیل می شود.

لازم به ذکر است، نمونه این پیشنهاد ما پیشتر در برخی کشورهای اسلامی و عربی مانند مصر انجام شده و جواب هم داده است.

برای نمونه با کنکاش در رسانه های مصری می توانیم به راحتی به مطالب و اطلاعاتی درباره پدیده حضور روحانیون در قهوه خانه ها برسیم.

در یکی از بررسی هایی که توسط خبرنگار شیعه آنلاین در این باره انجام شد متوجه شدیم که تعدادی از روحانیون و خطبای دانشگاه اسلامی الأزهر قهوه خانه ها را محلی برای تبلیغ و سخنرانی انتخاب کرده اند زیرا بعد از یکی دو بار انجام این کار متوجه شده اند که اولا خلأ حضور و سخنانشان در چنین فضاهایی وجود دارد و ثانیا در یک زمان کوتاه به راحتی می توانند با تعداد نسبتا خوبی از عوام مردم – که شاید برای رفتن به مسجد و کلاس های دینی وقت اختصاص نمی دهند – ارتباط برقرار کنند و حرفشان را به گوش آنها برسانند.

تصویر فوق نیز یکی از روحانیون الأزهر را نشان می دهد که در یکی از قهوه خانه های قدیمی قاهره پایتخت این کشور حضور یافته و در حال سخنرانی برای حاضرین است. همانطور که در عکس نیز دیده می شود تقریبا همه در حال گوش دادن به حرف های او هستند.

You might also like More from author

Leave a comment