مجازات بریدن گوش؛ از دوران رژیم صدام تا دوران داعش

به گزارش شیعه آنلاین ؛ داعش از زمان ظهور تاکنون انواع جنایت های ضد بشری که به شدت وحشیانه و حیوانی است را مرتکب شده است. از آدم کشی، سر بریدن، زنده به گور کردن، ایجاد قبرهای دسته جمعی، آتش زدن افراد، کشتن از طریق برق، منفجر کردن افراد، تجاوز به زنان، ربودن افراد، فروختن کودکان و غیره.

در یکی از جدید ترین شیوه های جنایت تکفیری های داعشی که از آن رونمایی شده، بریدن گوش در حالتی که فرد قربانی کاملا زنده و به هوش است. دستور اجرای این جنایت توسط قاضی شرعی داعش در شهر موصل صادر شد، آن هم در حق جنگجویان داعشی که از جنگ در ساحل شرقی موصل در برابر ارتش عراق و الحشد الشعبی فرار کرده بودند.

هر چند بسیاری از کارشناسان می پندارند که جنایت یا مجازات بریدن گوش توسط داعش اختراع شده، اما بررسی های انجام شده نشان می دهد که این جنایت باقیمانده و میراث رژیم منحله بعث عراق در دوران دیکتاتور سابق این کشور یعنی “صدام” است.

در زمان صدام نیز دستوری صادر شده بود که به موجب آن هر سربازی که از حضور در جبهه جنگ علیه ایران و نیز در جنگ کویت سر باز می زد، مجازاتش بریده شدن گوشش بود.

لازم به ذکر است بررسی دقیق تر و مقایسه جنایت های داعش با دوران صدام، نشان می دهد که در بسیاری از حالات یا دقیقا شبیه هم بوده و یا شباهت هایی به هم دارد. مثلا نمونه دیگر شبیه جنایت اخیر، بریدن و یا بهتر است بگوییم جدا کردن ناخن از دست و پای افراد در صورتی که کاملا زنده و به هوش هستند، بوده است.

نیروهای رژیم صدام ده ها و شاید صدها عراقی و حتی رزمنده ایرانی که به اسارت ارتش عراق در آمدند را به این صورت شکنجه کردند. یا حتی می توان به بریدن و شکافتن سینه افراد و خارج کردن قلب و یا دیگر اعضای بدنشان و انداختن آن مقابل سگ و دیگر حیوانات درنده اشاره کرد. در اقدامی مشابه نیز نیروهای داعش سینه افراد را شکافته و قلب آنها را به صورت خام می خورند.

شبیه بودن رفتارها و جنایت های داعش با صدامی ها، چند نکته و ملاحظه را به ذهن می رساند:

  • داعشی ها و صدامی ها در ارتکاب جنایت حداکثر توان خود را خرج کرده اند.
  • داعشی ها حتی تلاش می کنند از صدامی ها در ارتکاب جنایت پیشی بگیرند.
  • داعشی ها نام اسلام را به یدک می کشند اما بویی از اسلام نبرده اند.
  • داعشی ها در واقع همان صدامی ها هستند اما با ظاهر و نامی جدید ظهور کرده اند.
  • داعشی ها و افکارشان ساخته امروز نیستند بلکه به زمان های قبل مثلا به دوران صدام باز می گردند.
  • داعشی ها تصاویر و فیلم های جنایت هایشان را منتشر می کنند اما صدامی ها تلاش می کردند آن را پنهان کنند.

سخنی که در پایان باقی می ماند این است که هر چند حدود ۱۴ سال از سقوط رژیم صدام می گذرد و ملت عراق در ظاهر از دست صدام و صدامی ها راحت شده اند، اما در حقیقت اندیشه ها و جنایت های صدام همچنان در عراق وجود دارد و با نام و ظاهری جدید به اقدامات خود ادامه می دهد.

البته چند هفته ای از پیروزی ارتش عراق و الحشد الشعبی بر داعشی ها در نبرد موصل می گذرد و به اذعان همگان، این پیروزی مقدمه ای بر پیروزی کامل بر داعش است اما نباید فراموش کرد که تا زمانی که اندیشه و اعتقادات تکفیری ها از بین نرود، این جنایت ها همچنان در عراق و حتی در برخی دیگر نقاط منطقه وجود خواهد داشت و حتی به رغم از بین رفتن داعش، اما با نام و ظاهری جدید دوباره ظاهر خواهند شد لذا ما باید برای از بین رفتن اندیشه تکفیری تلاش کنیم.

 

You might also like More from author

Leave a comment