کودتا علیه وهابیت در عربستان!

به گزارش شیعه آنلاین ؛ از حدود دو سال پیش نه تنها مردم عربستان بلکه مردم منطقه و حتی جهان با نام شاهزاده ای جوان بنام “محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود” آشنا شدند.

او به رغم سن کمی که دارد، در طول مدت زمان بسیار کوتاهی موفق شده رشد کند و به بالاترین درجات و پست های سیاسی و حاکمیتی عربستان دست یابد. آخرین پستی که او کمتر از یک ماه پیش به آن دست یافت، پست ولیعهد است.

این یعنی اینکه او تا رسیدن به تخت پادشاهی و تکیه زدن بر آن به جای پدرش، تنها یک گام فاصله دارد. اینکه این اتفاق کی رخ خواهد داد، معلوم نیست اما بعید به نظر می رسد که مدت زمان زیادی تا آن وقت زمان باقی مانده باشد.

در این نوشتار قصد نداریم در مورد محمد بن سلمان و چگونگی به قدرت رسیدنش سخن بگوییم اما آنچه که موضوع بحث ما است و بر همگان مسلم است این است که وی تلاش کرده با نشان دادن و موضع گیری های جدید و متفاوت با عربستان گذشته، خود را فردی روشن فکر و امروزی نشان دهد تا بتواند اولا دل جامعه جوان عربستان و بخصوص جوانان این کشور را بدست آورد تا در آینده سیاسی خود با مشکلات کمتری مواجه شود و دوما بتواند دل ارباب غربی اش یعنی آمریکا و غیره را نیز بیش از پیش بدست آورد.

اما در این میان یکی از موضوعاتی که شاهزاده “محمد بن سلمان” کمتر به آن نزدیک شده، موضوع وهابیت و اندیشه این فرقه که در واقع پایه و اساس ایدئولوژیکی حکومت سعودی را تشکیل می دهد، است. هر چند بعد از رسیدن محمد بن سلمان به پست ولیعهدی، “عبدالعزیز آل الشیخ” مفتی اعظم سعودی و تعدادی دیگر از مفتیان درباری سعودی به وی تبریک گفته و با او بیعت کردند و رسما از او حمایت کردند اما از موضع گیری ها و اظهارنظرهای مختلف این شاهزاده جوان می توان به راحتی فهمید که او خیلی میانه خوبی با وهابیت ندارد اما به ناچار در حال حاضر سکوت کرده و از خود واکنشی در این زمینه اتخاذ نکرده زیرا احتمال درگیر شدن با شیوخ و مفتی های وهابی که صاحب نفوذ هستند را کمی زود می داند.

در این میان نباید فراموش کرد که وی و تیم مشاورانش که اکنون نزدیک به دو یا سه سال است رسما در حال اداره عربستان سعودی هستند، همواره برای دستیابی به هدف مورد نظرشان، ابتدا دست به کاری می زنند تا اولا افکار عمومی را از موضوع اصلی منحرف و به سمتی که می خواهند هدایت کنند.

برای مثال می توان به اعدام شهید آیت الله نمر باقر النمر، رهبر شیعیان عربستان اشاره کرد. بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان مسائل عربستان معتقدند که اعدام وی که چند ماه بعد از مرگ ملک عبدالله و روی کار آمدن پادشاه جدید صورت گرفت، یکی از دلایلش نشان دادن قدرت و بازوی آهنین حکومت جدید بوده است. البته فراموش نشود که اعدام شهید نمر، از سال های گذشته، فی نفسه از آرزوها و آمال و برنامه های رژیم آل سعود بوده اما اینکه چرا در چنین زمانی اعدام صورت گرفت، همان نکته فوق است.

در همین راستا صبح روز گذشته رسانه های عربستان با انتشار خبری به نقل از یک تاجر سرشناس عربستانی بنام “خالد الرجحی”، از حمله به منزل شیخ “فهد الخضیر” رئیس مرکز امر به معروف و نهی از منکر منطقه “قصیم” خبر داده و اعلام کردند که منزل او نیز به طور کامل به آتش کشیده شد و او نیز به قتل رسیده است.

به گفته رسانه های سعودی، فرد مقتول شوهر خواهر تاجر سرشناس عربستانی بوده است. این خبر هم اولین بار در صفحه تویتر شخصی “خالد الرجحی” منتشر شد و تا به این لحظه وزارت کشور سعودی جزئیاتی در مورد آن را منتشر نکرده لذا فرد یا افراد حمله کننده و هدف این اقدام تا به این لحظه مشخص نشده اما به گفته مسئولان وزارت کشور سعودی، این اتفاق، حادثه ای بی سابقه و خطرناک در عربستان به شمار می رود.

تنها اطلاعاتی که در این باره منتشر شده این است که این شیخ وهابی مقتول بر اثر اصابت تو گلوله بر سینه اش، به قتل رسید و بعد از کشته شدن، محل سکونت وی به طور کامل به آتش کشیده شد تا هیچ اثری از قاتل یا قاتلین بر جای نماند.

در پی انتشار این خبر، خبرنگار پایگاه خبری شیعه آنلاین بررسی و رصد خود در مورد این خبر را در فضای مجازی عربستان سعودی آغاز کرد و مشخص شد که این ماجرا جنجالی بسیار گسترده و حرف و حدیث های زیادی را در عربستان به وجود آورده است.

گروهی از کاربران عربستانی معتقدند این حادثه، نتیجه طبیعی و واکنشی است به رفتارهای چند وقت اخیر کمیته امر به معروف و نهی از منکر با شهروندان. بخصوص اینکه در چند ماه اخیر خیلی ها خواستار لغو و از بین رفتن این کمیته شده اند.

از سوی دیگر گروهی از کاربران از مقامات مسئول خواسته اند که هر چه سریع تر عامل قتل این مفتی وهابی شناسایی و به اشدت مجازات برسد تا برای دیگران درس عبرتی باشد.

اما در این میان گروهی از کاربران به نام شاهزاده جوان یعنی محمد بن سلمان اشاره کرده و اعلام می کنند که او از وقتی که در صحنه سیاسی عربستان ظهور کرده، همواره تلاش کرده کمیته امر به معروف و نهی از منکر را به حاشیه براند و از قدرتش بکاهد.

این کاربران با هدف اثبات ادعای خود به اظهارات محمد بن سلمان در گفتگو با خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ اشاره کردند که در آن وی با زنان عربستانی که خواهان آزاد شدن رانندگی و مقابله با این کمیته هستند، ابراز همدردی کرده بود. در حالی که همگان اطلاع دارند تنها و اصلی ترین مخالف رانندگی زنان در عربستان، همین کمیته امر به معروف و نهی از منکر سعودی است.

حال این پرسش مطرح می شود که آیا می توان گفت که در پشت پرده این اتفاق دستوراتی از سوی محمد بن سلمان در این باره صادر شده که در گام نخست پیغام به این کمیته باشد و پس از آن با باز شدن موضوع بحث و جدل در مورد آن در فضای کشور عربستان، برخی مقامات و از جمله محمد بن سلمان نیز اجازه صحبت کردن در مورد این بحث را پیدا کنند و در فرصتی مناسب از قدرت این کمیته به شدت بکاهند و یا برای همیشه آن را منحل کنند؟!

بعید به نظر می رسد که این شاهزاده جوان، بی تجربه و نه چندان با هوش عربستان راه دیگری برای از بین بردن و پایان دادن به عمر کمیته امر به معروف و نهی از منکر سعودی پیدا کند.

You might also like More from author

Leave a comment