تفاوت اطلاع رسانی در خبر بازداشت هلالی تا عمل جراحی رهبر معظم انقلاب

به گزارش شیعه آنلاین ؛ حدود سه سال پیش ساعت ۸ صبح یکی از روزهای وسط هفته، رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای جلوی دوربین ظاهر شد و در گفتگویی چند دقیقه ای اعلام کرد که تا ساعاتی دیگر برای انجام یک عمل جراحی مختصر، زیر۳ تیغ جراحی خواهد رفت.

این خبر بلافاصله در رسانه های داخلی و سپس رسانه های بین المللی مخابره شد.

اما نکته مهم این آن موضوع این بود که رسانه های مختلف دشمن، به هیچ وجه فرصت شایعه پراکنی پیدا نکردند زیرا رهبر انقلاب حی و حاضر با زبان خودشان ماجرا را شرح داده بودند. اما بدون شک اگر این کار صورت نمی گرفت ظرف چند ساعت دهان به دهان خبر میان مسئولان و سپس مردم می چرخید و قطعا به قول ضرب المثل قدیمی، یک کلاغ چهل کلاغ هم میشد و رسانه های داخلی هم زخاطر حساسیت موضوع به آن نمی پرداختند و در عوض رسانه های خارجی و بخصوص مخالف نظام به هر نحوی که دلشان می خواست خبر سازی و شایعه پراکنی می کردند و قطعا نظام، برای جمع آوری و مقابله با آن هجمه و جوسازی رسانه ای، هزینه بسیار سنگینی باید می پرداخت اما بحمدالله با تدبیر رهبری، چنین اتفاقی نیفتاد‌.

اما در ماجرایی دیگر، اواخر هفته گذشته مداح سرشناس، عبدالرضا هلالی و چند نفر دیگر – که دقیقا تعدادشان و هویتشان مشخص نیست – توسط یک ارگان امنیتی به دلیل یا دلایلی که هنوز از یک منبع رسمی اعلام نشده بازداشت شدند.

در این ماجرا نه علت دقیق بازداشت، نه زمان دقیق بازداشت، نه تعداد دقیق افراد بازداشت شده و حتی نه ارگان بازداشت کننده مشخص نشده و تا به این لحظه نیز برای همگان مشخص نیست. حتی مشخص نیست که اصلا این افراد بازداشت شده آزاد شده دند یا هنوز در حبس به سر می برند.

علت این سردرگمی چیزی نیست جز اینکه دستگاه یا دستگاه های مربوطه به طور وضوح و برای روشن شدن موضوع اطلاع رسانی نکرده اند.

قطعا احتمال دارد آنان در توجیه این موضوع می گویند: هنوز پرونده تکمیل نشده یا همه چیز به طور دقیق مشخص نیست. اما آیا این توجیه خوبی است؟!

مگر می شود با مخفی کاری نادرست این موضوع، که درباره فرد ساده ای نیست بلکه درباره یکی از سرشناس ترین و محبوب ترزن مداحان ایران است، باعث ایجاد حاشیه و خبر سازی، شایعه پراکنی و جنجال هزینه آور برای کشور خواهد شد؟!

حالا با چند دقیقه جستجو در فضای مجازی، انواع داستان ها درباره این موضوع مشاهده می شود. بعضا این اخبار و مطالب نکات و اطلاعات مشترکی را در اختیار جوینده قرار می دهند اما شاید بتوان گفت هیچ کدامشان به طور صد در صد درست نیستند.

شاید حتی بتوان گفت ارگان بازداشت کننده هلالی و همراهانش – البته اگر خبر بازداشت اساسا درست باشد – مجبور شود زیر فشار افکار عمومی یا فشار جوسازی ها و شایعه پراکنی ها، آنها را آزاد کند. در این صورت اولا در برابر جوسازی و شایعات کوتاه آمده و سر خم کرده و دوما در صورت درست بودن اتهامات آنها، آزاد کردنشان اقدامی غیر قانونی به شمار می رود.

پس آیا بهتر نبود ارگان متولی این موضوع از همان ساعات اولیه بازداشت آنها، خبر موجه و قانع کننده با رعایت اصول و چارچوب های امنیتی موضوع منتشر می کرد تا جلوی شایعه سازی دشمن را می گرفت؟! چرا از ماجرای بیماری رهبری درس عبرت نمی گیری؟

You might also like More from author

Leave a comment