پرفسور آلمانی: تمدن اروپا بر اساس آموزه های قرآن بنا نهاده شد

به گزارش شیعه آنلاین ؛ شاید بتوان گفت تقریبا سه یا چهار قرن است که اروپا از نظر پیشرفت و توسعه تمدن، رشد قابل توجهی داشته و توانسته از جهان اسلام پیشی بگیرد اما پیش از آن، اروپایی ها از مسلمانان بسیار عقب مانده تر بودند.

علل و عوامل این مسأله بسیار است که در این مطلب مد نظر ما نیست که به آن بپردازیم اما تنها باید به یک نکته اشاره کنیم و آن این است که یکی از اصلی ترین علل و عوامل عقب مانده شدن کشورهای اسلامی و پیشرفت اروپا، دور شدن ما از قرآن و پایبند نبودن به آموزه های آن بوده و در طرف مقابل مستشرقان اروپایی به رغم اینکه کشورهایشان اسلامی نیستند، اما آموزه های اسلام و قرآن را فراگرفته و به اروپا برده و با اجرای آن، از جهان اسلام پیشی گرفتند.

در همین راستا پرفسور انجلیکا نیویرث ، دانشمند و پژوهشگر علوم اسلامی در آلمان طی اظهاراتی گفت: تمدن اروپا بر اساس آموزه های قرآن بنا نهاده شد.

وی که پیش از این با تالیف کتابی تحت عنوان “تحقیقاتی درباره پایه های لغوی سوره های مکی” شهرت یافته بود و کتابش را می توان معروف ترین کتاب درباره اسلام در چند سال اخیر دانست، طی گفتگویی با مجله آلمانی “کانتارا” که در زمینه گفتگوی تخصصی اسلام و غرب فعالیت دارد، گفت: اصل همه ادیان یکی است اما شیوه بیان در ادیان مختلف در طول تاریخ متفاوت بوده است. تفاوت اسلام با دیگر ادیان این است که تعالیمش از طریق وحی به بشر منتقل شده و این یک وجه تمایز است.

او همچنین افزود: دیگر وجه تمایز اسلام این است که کتابش یعنی قرآن یک متن املایی از سوی خدا به بشر نیست بلکه به صورتی نازل شده که در آن بین خداوند و انسان گفتگو صورت می گیرد. قرآن فقط کتاب انتقال احکام و آموزش نیست بلکه جنبه های مختلف زیادی دارد. جنبه های لغویی و بلاغی زیادی هم در قرآن وجود دارد که آن را از دیگر کتب متمایز می کند و قدرت اقناع کنندگی به این کتاب می دهد.

این پرفسور آلمانی در ادامه این گفتگو به روحانیت قرآن اشاره کرده و می گوید: قرآن دارای روحانیت بسیار بالایی است. برای بهتر فهمیدن قرآن نیاز است که برخی علوم و معارف را نیز کسب کرده باشیم اما در تورات و انجیل چنین نیست.

خانم انجلیکا نیویرث درباره نگاه اسلام به زن گفت: قرآن گام بسیار انقلابی در زمینه برابری بین مرد و زن برداشته بخصوص در جنبه دینی آن. قبل از اسلام، زنان از چنین برابری بهره مند نبودند و حتی در زمینه های اجتماعی، زمان جاهلیت با بعد از اسلام قابل مقایسه نیست.
در پایان لازم به ذکر است که انجلیکا نیویرث، در حال حاضر به عنوان استاد مهمان در دانشگاه عمان، پایتخت اردن تدریس می کند.

You might also like More from author

Leave a comment