مراجع تقلید شیعه برای جذب اسماعیلی ها چه کرده اند؟!

به گزارش شیعه آنلاین ؛ بر کسی پوشیده نیست که وظیفه اصلی مراجع عظام تقلید که تقریبا اصلی ترین پایه های فعالیت دینی و مذهبی ما در زمان فعلی هستند این است که در زمینه های مختلف برای تبلیغ دین اسلام و مکتب اهل بیت (ع) تلاش کنند.

از جمله اقداماتی که بدون شک در چارچوب فعالیت این بزرگواران نیز قرار می گیرد، ارتباط گیری، صحبت کردن و تلاش برای تصحیح اندیشه های انحرافی فرقه اسماعیلیه که از فرق شیعه هستند، است.

همان طور که همگان اطلاع دارند این فرق نسبت به شیعیان امامیه، به امامت امامان کمتری اعتقاد دارند. آنان از حضرت علی (ع) تا امام موسی بن جعفر (ع) را از ائمه خود می دانند و بعد از ایشان دیگر به امامت امام رضا (ع) اعتقادی ندارند بلکه به اسماعیل ایمان آوردند.

به رغم انحرافات فکری که پیروان این فرق یافته اند اما به نظر نمی رسد صحبت با آنان و قانع کردنشان از طریق مناظره و بحث و گفتگو و روشن کردن اشتباهاتشان امری بسیار دشوار باشد، همان طور که در طول سه دهه گذشته بسیاری از پیروان فرقه زیدیه که از دیگر فرق شیعی هستند و فقط به چهار امام اعتقاد دارند، با تلاش و کوشش بسیاری از روحانیون و علمای شیعه، به مذهب جعفریه اثنا عشریه گرویده اند.

در حال حاضر اسماعیلی ها در نقاط مختلف جهان به طور پراکنده حضور دارند اما تمرکز اصلی آنان در مناطق مختلف خاورمیانه است. شاید بتوان گفت یکی از بیشترین اماکنی که آنان در آن سکونت و اقامت دارند، مناطق و شهرهای جنوبی عربستان و شمال یمن است.

موضوع تلاش برای جذب آنان، یکی از موضوعاتی است که اخیرا – و بخصوص بعد از آغاز جنگ تجاوزگرانه رژیم آل سعود به یمن – آغاز شده زیرا بیشتر پیروان فرقه اسماعیلیه به رغم اینکه شهروندان عربستانی هستند اما از معترضین تجاوز رژیم سعودی به یمن بوده اند و حتی گاها بسیاری از آنان با یمنی ها و با اعضای وابسته به جنبش حوثی همکاری کرده اند.

یکی از نگرانی های رژیم آل سعود این است که آنان در آینده بیش از پیش قدرت بگیرند و مثلا بخواهند از خاک عربستان جدا شده و مستقل شوند و به صورت دولتی خود مختار زندگی کنند. عربستانی ها اعتقاد دارند، ایران به راحتی می تواند پیروان اسماعیلیه را جذب خود کرده و به دشمنان تمام عیار رژیم آل سعود تبدیل کند. البته ناگفته نماند که این سخن گزافی هم نیست.

در همین راستا “محمد عبدالله مکرمی” از شیوخ وهابی عربستان اخیرا طی اظهاراتی گفت: باید برای هدایت اسماعیلی ها و خارج کردن آنان از شرک و روشن کردن حق برای آنها، تلاش کنیم.

وی در ادامه افزود: البته به رغم اینکه آنها (اسماعیلی ها) تلاش می کنند با پیروان دیگر فرق زیاد ارتباط نگیرند اما بنده شخصا در چند وقت اخیر با برخی از آنها ارتباط برقرار کرده و توانسته ام بحث های خوبی با آنان داشته باشم و روز به روز بر ارتباط ما افزوده می شود.

محمد عبدالله مکرمی ، افزود: تعداد اندکی از آنان در شهر نجران هم به راه حق – منظورش فرقه انحرافی وهابیت است – هدایت شده اند. آنهایی که هدایت شده اند دست از مخالفت با حکومت برداشته اند. لذا بر هر مبلغ دینی واجب است که با اسماعیلی ها ارتباط بگیرد و برای هدایت آنان به راه راست از طریق قرآن و سنت تلاش کند.

این مبلغ جوان وهابی همچنین گفت: تیمی چند نفره درست کرده ایم. به طور منظم هر ماه برای یک دوره چند روزه تبلیغی به میان اسماعیلی ها می رویم. در کنار آنها نماز می خوانیم و درباره حق با آنان حرف می زنیم.

وی همچنین افزود: یکی از اصلی ترین راه های جذب پیروان فرقه اسماعیلیه، انتشار و نشان دادن انحرافات فکری شیعیان امامیه اثنا عشریه است!

You might also like More from author

Leave a comment