پایان ساخت مصلای تهران در زمان حکومت حضرت مهدی (عج)!

به گزارش شیعه آنلاین ؛ در سال ۱۳۶۱ به دنبال تعیین دور نمای مصلی گزارش این بررسی‌ها به حضرت آیت الله خامنه ای رئیس جمهور و امام جمعه وقت تهران و همچنین مرحوم هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی دیگر از امامان جمعه موقت تهران و همچنین به رئیس وقت مجلس، ارائه شد و آنها ضمن تصویب گزارش کارشناسی گروه پیگیری طرح، طی نامه‌ای به امام خمینی (ره) پیشنهاد کردند که اراضی عباس آباد برای احداث مصلی امام خمینی اختصاص یابد.

در این نامه دلیل احداث مصلی از سوی مسئولان وقت مشکلات اقامه نماز جمعه در تهران و در دانشگاه ذکر شد که البته این مشکلات هنوزهم  ادامه دارد.

پس از بررسی روند ساخت مصلی، در ۲۹ دی‌ ۱۳۶۴، در فراخوانی از طریق تریبون نمازجمعه، از همه طراحان جهت تهیه طرح مصلی دعوت شد، درپی این فراخوان ۳۶ شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی و غیر ایرانی طرح های خود را ارائه کردند که در نهایت و در سال ۱۳۶۹   طرح “دکتر پرویز مؤید عهد” به عنوان طرح اصلی ساخت مصلی امام خمینی تهران انتخاب و تایید شد.

اما پایان ساخت این مصلی که بانگاهی به گذشته آن می توان متوجه شد که روند ارائه طرح ساخت و عملیات عمرانی آن از ابتدا با کندی حرکت مواجه بوده است، امروز هم که حدود ۲۳ سال از کلنگ زنی آن و بیش از ۳۴ سال از ارائه طرح ساخت اش گذشته است همچنان و علیرغم اعتراضات وانتقادات گسترده مردم و مسئولان مختلف، در هاله ای از ابهام قرار دارد.

ساخت این طرح که به واسطه آن در قریب به سی سال گذشته میلیارد ها تومان از سرمایه کشور هزینه شده است درسال ۹۴ و درپی تاکید رهبر انقلاب، قرار شد به شهرداری تهران سپرده شود و البته در هجدهم خرداد پارسال شهردار تهران از این مهم خبر داد اما چند روز بعد معاون وزیر راه همچنان برتصدی دولت بر ساخت مصلی تهران تاکید کرد و گفت: دراین خصوص هیچ دستورالعملی به دستشان نرسیده است.

در پی اعتراض روز دوشنبه (۱/۶/۹۵) مجتبی شاکری از اعضای شورای شهر به عدم واگذاری ساخت مصلی به شهرداری مشخص شد که این دستور العمل هرگز به دولتی ها نرسیده است و ساخت مصلی همچنان در پیچ و خمهای لج بازی ارگانهای مختلف باهم و بروکراسی اداری سرگردان مانده است.

درحالیکه این روزها، بسیاری از دستگاه های مختلف دولتی برای پروژه های عمرانی خود همچون ساخت تونل و پل  روز شمار قرار می دهند تا هم مردم را نسبت به اتمام طرح آگاه کنند و هم خود را موظف به تکمیل هر چه زودتر آن کنند اما در مصلی تهرن از این خبرها نیست و اینگونه به نظر می رسد در زمان افتتاح رسمی اش باید برنامه نوسازی برای نیمه اول این پروژه که هم ‌اکنون به اتمام رسیده، در دستور کار قرار بگیرد.

نوع ساخت و ساز در مصلی تهران و حرکت کند اجرای آن که روزگاری قرار بود به عنوان یک نماد دینی بزرگ، جامع و کامل در پایتخت جمهوری اسلامی ایران باشد، نشان می دهد که این پروژه سالیان دراز دیگری را تا نقطه پایان دارد.

بدون شک باید علت واقعی عدم پایان یافتن طرح ساخت مصلای تهران را مورد بررسی قرار داد زیرا در کمتر از همین زمان ده ها مسجد عظیم در کشورهای مختلف جهان با بودجه ای کمتر یا بیشتر ساخته شد.

برای نمونه در ذیل به طرح توسعه حرم سید و سالار شهیدان حضرت أبا عبدالله الحسین (ع)، طرح توسعه حرم مکی و نیز مسجد  شیخ زاید در شهر ابوظبی در امارات اشاره ای می کنیم.

طرح توسعه حرم امام حسین (ع)
چند ماه پس از سقوط رژیم منحوس و منحله بعث عراق، طرح توسعه حرم مطهر حضرت أبا عبدالله الحسین (ع) آغاز شد و قطعا بسیاری از عاشقان اهل بیت (ع) که در سال های گذشته توفیق سفر به کربلا و زیارت آن مکان مقدس را یافته اند، هر بار شاهد توسعه و افزایش خدمات در آنجا بوده اند.

ابتدا صحن حرم امام حسین و حضرت عباس (ع) مسقف شد تا زائرانی که در صحن می نشینند از گرمای هوا در امان باشند. سپس بیش از ۱۰۰ هتل نزدیک حرم امام حسین (ع) که در اطراف “تل زینبیه” قرار داشت به همراه بازارچه ای قدیمی به طور کامل خریداری و تخریب شد تا محل ساخت صحن “عقیله” باشد.

علاوه بر همین اینا، زیر زمین این دو حرم نیز آماده شده تا گنجایش زائران بیشتری باشد. ده ها طرح دیگر از جمله ساخت بیمارستان، زائرسرا، رستوران، مراکز فرهنگی و غیره از جمله خدمات تولیت این دو حرم مطهر بوده و همچنان هم ادامه دارد و قرار است در آینده ای نه چندان دور زیر زمینی بین دو حرم، در واقع در طبقه زیری بین الحرمین افتتاح شود تا زائران بتوانند راحت تر بین حرم ها رفت و آمد کنند. همه این اقدامات تنها ظرف ۱۴ سال یعنی از زمان سقوط رژیم صدام تا به امروز.

این مدت زمان تقریبا نصف مدت زمانی است که برای ساخت مصلای تهران تلف شده است.

طرح توسعه حرم مکی
اواخر عمر “ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود” پادشاه سابق عربستان سعودی بود که عربستان اعلام کرد طرح توسعه حرم مکی را آغاز می کند تا ظرف مدت دو سال گنجایش حرم را از دو میلیون نفر به بیش از ۵ میلیون نفر برساند.

در این طرح، بیش از هزار ساختمان، هتل و مغازه که در نزدیکی حرم بوده خریداری و تخریب شده و مقرر گردید سلسله هتل هایی ساخته شود که شامل بیش از ۲۰ هزار اتاق خواهد بود و به صورت دراز مدت به افراد علاقمند واگذار می شود.

علاوه بر این، فضاها و اماکن مختلف حرم از جمله صفا و مروه، محل رمی جمرات و غیره همه و همه توسعه یافته و حتی گرد خانه خدا چند طبقه شد تا حجاج و عمره گذاران بیشتری را در خود جای دهد.

مقامات عربستانی اعلام کرده اند که تازه این طرح توسعه موقتی است و قصد دارند ظرف بیست سال آینده ظرفیت حرم مکی را به ۲۰ میلیون نفر افزایش دهند.

مدت زمان بیست سال که توسط مقامات عربستانی اعلام شده، حتی از مدت زمان ساخت مصلای تهران که تاکنون به پایان نرسیده هم بیشتر است.

مسجد شیخ زاید در ابوظبی امارات
مسجد شیخ زاید در شهر ابوظبی در کشور امارات متحده عربی قرار دارد. این مسجد بعد از مسجد الحرام و مسجد النبی سومین مسجد بزرگ جهان است و به حدی بزرگ و شکوهمند و زیباست که یکی از نقاط دیدنی امارات متحده عربی به شمار می‌آید و حتی گردشگران غیرمسلمان نیز از آن – که بعضاً یکی از عجایب هفتگانه جدید عالم توصیف شده است – بازدید می کنند. وسیع ترین صحن در میان مساجد جهان ، بزرگترین قبه در جهان ، بزرگترین فرش دستبافت جهان(بافته شده توسط ایرانی ها) ، بزرگترین لوستر جهان و برترین نورپردازی سال ۲۰۰۹ جهان از جمله ویژگی های خاص این مسجد است.

ناگفته نماند همواره یکی از اصلی ترین بهانه های دست اندرکاران طرح ساخت مصلای تهران، کمبود بودجه بوده است. بر همین اساس در سال ۱۳۹۰ یعنی شش سال پیش معاون وزیر مسکن وشهرسازی وقت با اشاره اعتبارات مورد نیاز پروژه مصلای تهران اعلام کرد: برای تکمیل فاز اول نیاز به ۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار است و و برای فاز دوم هم احتمالا ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار باید تامین شود. در ۵ سال گذشته که این پروژه در اختیار وزارت مسکن است ۱۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت آن جذب شده است.

شاید بتوان از این سخن برداشت کرد که تقریبا پایان ساخت مصلای حداقل ظرف ۱۰ یا ۲۰ سال آینده محال است و احتمالا قرار است پس از ظهور حضرت مهدی (عج) و در دوران حکومت آن حضرت، ساخت مصلی پایان یابد.

واقعاً شرم آور است که کشور کوچک امارات که هرگز به اندازه ما ادعای مسلمانی هم ندارد ، ظرف ۱۰ سال ، سومین مسجد بزرگ جهان (بعد از مسجد الحرام و مسجد النبی”ص”) را با ویژگی هایی کاملاً منحصر به فرد  بسازد و ما بعد از ۲۳ سال ، هنوز بشنویم که مسوولانمان بگویند ۸۵۰ میلیاد تومان می خواهیم تا ظرف ۵ سال آینده مصلی را تمام کنیم و خدا می داند که در پایان سال پنجم ، چقدر پول خواهند خواست و پایان کار را به چه زمانی حواله خواهند داد؟!

You might also like More from author

Leave a comment