آل سعود سند بازسازی حرم بقیع را امضا کرده اند!

به گزارش شیعه آنلاین ؛ هشتم شوال یعنی سالروز تخریب حرم و قبرستان بقیع توسط رژیم منحوس آل سعود، را پشت سر گذاشتیم. در رسانه های مختلف مطالبی در مورد این موضوع منتشر شد اما ما تلاش کردیم از زاویه ای دیگر که تاکنون کمتر بیان شده، به این موضوع بپردازیم.

ابتدا مایلیم چند پرسش را مطرح کنیم و در ادامه، پاسخ این پرسش ها را بدهیم: آیا می دانید آل سعود بعد از تخریب حرم و قبرستان بقیع، سند بازسازی حرم بقیع را امضا کرده اند؟! آیا می دانید با توجه به اینکه این سند شبیه به قراردادهای بین المللی است، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران می تواند از طریق نهادها، سازمان ها، ارگان ها، موسسات و حتی دادگاه های بین المللی برای بازسازی قبرستان بقیع اقدام کند که البته اهرم فشاری هم از نظر سیاسی به حکومت عربستان به شمار می رود؟! آیا آیت الله شیخ عبدالرحیم صاحب الفصول حائری رحمت الله علیه را می شناسید؟! آیا ارتباط بین این عالم را با تخریب بقیع مطهر را می دانید؟! آیا می دانستید این عالم وارسته، باعث جلوگیری اهانت بیشتر و نابودی بیشتر قبرستان بقیع شد؟!

آیت الله شیخ عبدالرحیم صاحب الفصول حائری کیست؟
مرحوم علامه شیخ عبدالرحیم صاحب الفصول حائری رضوان الله علیه در سال ۱۲۵۵ هجری شمسی – یعنی حدود ۱۴۰ سال قبل – در کربلا حائر الحسین علیه السلام دیده به جهان گشود. پس از کسب کمالات معنوی و شاگردی محضر اساتید و علماء بزرگ زمان خود و رسیدن به درجات علمی و معنوی، آثار ارزشمندی در زمینه های گوناگون از جمله در کسب و تعاون و تجارت، اجتماع و سیاست، دعوت بشر به یگانگی، علم و فن و پیشه، از او به یادگار مانده است.

وی در سن ۷۴ سالگی در تهران دعوت حضرت حق را لبیک گفت و قبرش در تهران خیابان هاشمی، چهار راه کارون قرار دارد. مسجد حائری زیارتگاه برخی از اهل دلان است و این نوشته و شعر از ایشان بر روی سنگ قبرش نوشته شده:

به تحقیق صاحب این قبر، ضمامت می کند برای زیارت کننده و قصد کننده ی خود که خداوند به فضل خود حاجت او را برآورد و مشکلش را حل نماید به شرط اینکه این زیارت او برای امتحان نباشد و امیدوار است که خداوند به فضل خود این بنده اش را در این ضمانت نا امید نگرداند.

هر که آید از صفا بر این مزار مشکلش را حل نماید کردگار
گر جفا دیدی قدم دیگر منه ور وفا دیدی دل از ما بر ندار

درباره تخریب قبرستان بقیع
حرم زیبا و با شکوه بقیع چگونه خراب و غارت شد؟! و قبور مطهّر اهل بیت معصومین چه سان با خاک یکسان گشت؟! و می‌ رفت تا این قبور پاک در فضای وسیع گورستان بقیع گم ‌شوند و جایگاهشان فراموش گردد.

در این حرم مطهر قبر چهار تن از ائمه مظلوم حضرت امام حسن مجتبی، امام سجاد، امام باقر و امام صادق علیهم السلام و قبر عباس عموی گرامی رسول خدا صلی الله علیه و آله و نیز قبر فاطمه بنت اسد علیها السلام همگی در زیر یک گنبد جای داشت، با ضریح و صندوق زیبا. قبور اینان چون تربت پاک رسول خدا، از آغاز، در داخل خانه‌ای که متعلق به عقیل بوده، قرار داشت و این خانه به مرور زمان به مسجد تبدیل گشت. سپس در همان محل گنبد و بارگاهی بزرگ بنا شد با خادم و دربان، ظریف ترین و گرانبهاترین ضریح وصندوق، زیباترین پوشش، فرش و قندیل‌ …

عاقبت این مکان پاک در هشتم شوال سال ۱۳۰۴ هجری شمسی به دست وهابیون خبیث منهدم گردید؛ و چنانچه در آن سال ترمیم نمی‌شد، امروز از محل قبور ائمّۀ بقیع علیهم السلام اثری نبود. اگر هم با ساختن بقاع موافقت می ‌کردند، ناچار به تخمین، محلی را معین می ‌کردند و می‌ ساختند.

بعد از تخریب بقیع، با سرسختی حکومت سعودی و مرام وهابیت ملعون که با ساخت و ساز بقیع مخالفت می ‌نمودند، تقاضای بازسازی از هیچ دولت و ملت و مذهب و هیأتی به پذیرش ‌نمی ‌آمد. امروز که نشانی از قبور مطهر ائمه بقیع را می ‌بینیم و به آنها سلام می ‌دهیم و زیارتشان می ‌کنیم، وامدار مردی بزرگ هستیم که چشم تاریخ چون او ندیده ‌است. او که اقتدا به حسین بن علی علیه السلام کرد و حسینی‌وار بی یار و یاور اراده‌ کرد تا با احیای این جایگاه مقدس مرهمی بر آلام قلوب شیعیان نهد. شخصیتی الهی و نورانی و نافذ که بی شک از قدرت حضرت حق بهره‌مند بوده ‌است.

مرحوم علّامه حاج شیخ عبدالرحیم صاحب الفصول حائری، او تنها و بی پشتیبان دولت و ملت موفق به اخذ سندی شد که متضمن تعمیر قبور ائمه بقیع علیهم ‌السلام بود. علّامه صاحب الفصول حائری به مقتضای سند، اطراف قبور ائمه علیهم السلام دیواری کشید و صورت قبور را از خاک بیرون آورد و ممنوعیت زیارت قبور را برطرف کرد.

در خور توجه این که ابن سعود پادشاه وقت عربستان، با دادن این سند، مذهب جعفری را به رسمیّت شناخته و با بنای مجدد قبور ائمه بقیع علیهم السلام موافقت نموده ‌است.

ابن سعود که سخت شیفته و جذب گفتار و رفتار علّامه صاحب الفصول حائری شده بود بار دیگر تکرار می‌ کند اگر امری و تقاضائی داشته ‌باشید در انجام آن حاضرم. علّامه صاحب الفصول حائری فرمود: «در شیوخ و بزرگان عرب رسم و شیوه این بود که وعده برای هر کاری می‌دادند وفادار به قول خود بودند.» ملِک می ‌گوید: «همین طور است». علّامه صاحب الفصول حائری می‌فرماید: «امر و تقاضای من از شما این است که قبور ائمه مشخص شود و دیواری در اطراف آن کشیده ‌شود و برای زیارت قبور ائمه بقیع منعی نباشد».

فرزند علامه در این باره می گوید: مادر این حقیر، زوجه محترم علّامه صاحب الفصول حائری، فاطمه خانم، که خداوند او را غریق رحمت و مغفرت خود قرار بدهد فرمود: «مرحوم آقا (علّامه صاحب الفصول حائری) برایم تعریف کردند وقتی که من این تقاضا را از ابن سعود کردم، دیدم رگ پیشانی او متورم شد و اطرافیان او هم یک حالت جدی تری به خود گرفتند».

ابن سعود می‌گوید وفادارم به آنچه به شما وعده دادم. لذا وعده داد که صورت قبور ائمه بقیع علیهم السلام اصلاح و مشخص شود و شد، چنانچه تا حال باقی ‌است. این نبود مگر از برکات انفاس مسیحا دمِ علّامه صاحب الفصول حائری و اکنون شیعه با خاطر جمعی رو به قبر امام خود می‌کند و زیارت می‌خواند.

در خاتمه مذاکرات علّامه صاحب الفصول حائری ابن ‌سعود را مخاطب قرار ‌دادند و گفتند: «تصدیق می‌کنی که در این امر من تنها بدون اینکه از دولت یا ملت خود پشتیبانی داشته باشم موفق گردیدم در صورتی که مصری ها و عراقی ها با منازعه و جنگ آمدند و موفق نشدند؟» ملِک گفت: «بلی». پرسیدند: «آیا حقیقتاً تصدیق می کنی؟» ملِک گفت: «چه باک دارم تا مجازاً تصدیق کنم؟» آنگاه علّامه صاحب الفصول حائری رو به جمعیت وهابی ها که در مجلس حاضر بودند، کرد و گفت: «تصدیق خواستن من از ملک نه برای افتخار بود بلکه برای این بود که شما بدانید که هر یک از مسلمانان عهده دار حفظ و ترویج دین خود است». ملک تائید کرد و گفت: «راست می‌گوید». کلهم راع و کلهم مسئول عن رعیته (یعنی تمام شما چوپانید و تمام شما در امر یکدیگر مسئولید).

مجلس پس از انجام مذاکرات دیگر خاتمه پیدا می‌کند. هنگام خداحافظی ابن سعود پادشاه عربستان که نسبتاً بلند قامت بود خم می‌ شود و دست علّامه صاحب الفصول حائری را می ‌بوسد و ایشان نیز پیشانی او را می ‌بوسند. ابن سعود مفاد موافقت‌هایی را که بین طرفین در مجلس شده بود در کاغذ دارای مارک دیوان جلاله ثبت و مهر می‌ نماید و برای علّامه صاحب الفصول حائری می‌ فرستد.

متن سند ابن سعود به زبان عربی
من عبدالعزیز ابن عبدالرحمن آل فیصل الی حضرة الفاضل المحترم الشیخ عبدالرحیم صاحب الفصول. السلام علیکم ورحمة الله وبرکاته وبعد فاننا نؤکد لکم ان القبة النبویة لم یمسها احد بسوء ولم یخطر ببالنا قط ان نمسها بسوء وان للرسول صلی الله علیه وسلم حرمة لدینا لا تدانیها حرمة. أما مسائل القبور وما یتعلق بها من البناء فنحن کما أخبرناکم متبعون لا مبتدعون ونحن مستعدون للنزول علی حکم علماء المسلمین من جمیع المذاهب. واما عدا ذلک فسننظر فیه وسنأمر بتنظیف القبور وتسویة ما لم یسو منها التسویة الشرعیة مع اقامة سور علیها لحفظها من الدنس و نحن نؤکد لکم ایضاً اننا لا نمنع احداً من زیارة القبور مادام الزائر یتبع فی زیارته الطریقة الشرعیة والآداب الدینیة وقد أمرنا بتحریر هذا لتنشـروه علـی الملاء لهذا مالزم بیانه والله یحفظکم (محل مهر)

تصویری از متن سند محترم شمردن قبور ائمه بقیع و به رسمیت شناختن مذهب جعفری

ترجمه: از عبدالعزیز پسر عبدالرحمن آل فیصل به حضرت فاضل محترم الشیخ عبد الرحیم صاحب الفصول سلام و رحمت و برکات خدا بر شما. و بعد ما تاکید می‌کنیم که قبه پیغمبر را احدی به بدی مس ننماید و چنین چیزی هرگز بخاطر ما خطور نکرده که آنرا به بدی مس نمائیم (منظور این‌ است که قبه قبر پیغمبر صلی الله علیه و آله سلم را خراب نخواهیم کرد) و برای پیغمبر در نزد ما احترامی است که با هیچ حرمتی برابری نمی‌کند. اما مسائل قبور بقیع و آنچه متعلق به آن است از بنا، پس ما چنانچه به شما خبر دادیم تابع شریعت اسلامیم نه اهل بدعت و ما آماده ایم که اوامر علمای مسلمین را از هر مذهب که باشد محترم بشماریم. و اما راجع به مذاکرات دیگر، بزودی نظر خود را برای شما بیان خواهیم کرد و امر خواهیم ‌کرد که قبور بقیع را نظیف نموده و تسطیح کنند مطابق آنچه در شرع جایز‌است با کشیدن دیواری در اطراف آن که از پلیدی حفظ شوند و برای شما تاکید می‌کنیم که ما منع نمی‌کنیم هیچ کس را از زیارت قبور بقیع، اگر زائرین در زیارت خود متابعت کنند طریقه شرعیه و آداب دینیه را و بتحقیق امر نمودیم به نوشتن این سند تا شما آنرا برای مردم منتشر کنید. این بود آنچه لازم بود بیان آن و خدا حفظ کند شما را.

پس از اینکه علّامه صاحب الفصول حائری سند را دیدند، پرسیدند: «چرا همانطور که در مذاکرات شفاهی، ملک نام مذهب جعفری را برد، در سند ذکر ننموده است؟» جواب داد: «اگر چنین می‌کرد، ممکن بود بهانه جدیدی برای وهابیان ایجاد شود. ولی شما مطمئن باشید که حق خود را دریافت نمودید (ولی چون مخاطب سند یکی از علمای مذهب شیعه است با مراجعه به متن سند به رسمیت شناختن مذهب جعفری را از ناحیه ابن سعود به خوبی می‌توان مدلل نمود).

مشخص شدن علامت های قبور ائمه، بقیع و دیوار اطراف آن که تا به حال یادگار مانده ‌است، از همت و برکت ایشان و از انفاس مسیحائی ایشان بود.

متن نامه نماینده ابن سعود
آقای “محمد عید الرواف” که معتمد و نماینده ابن سعود بود و سفارت عربستان در سوریه را به عهده ‌داشت و از نزدیک چه شفاهاً و چه کتباً مذاکرات را تعقیب می‌ نمود، در جواب یکی از نامه‌های علّامه صاحب الفصول حائری که در مورد قبـور ائمه بقیـع گفتگویی داشتند جواب می ‌دهد:

حضرة العالم الفاضل المحترم الشيخ عبدالرحيم صاحب الفصول لازال مثالا صالحاً يحتذي به في الفضیلة و الکمال ..

السلام علیکم ورحمة الله وبرکاته اما بعد فقد انتهی الی کتابکم الکریم ووقفت علی فحواه فحمدت الله علی صحتکم وشکرت لکم عنایتکم الفصوی بما یؤول الی تضامن المسلمین وعقدا واضر الوئام بین شعوبه ووددت أن لو یتضافر علماء الاسلام علی السیر فی هذا المنهاج القویم والسعی لتامین هذا القصد النبیل اذاً لکان المسلمون أحسن حالا وأنعم بالا ولکن لا یسعنا الا أن نقول انا لله وانا الیه راجعون، علی ان لنا کبیر العزاء بوجود أمثالکم الغیورین فنسأل الله أن یشد أزرکم فیما ترمون الیه من تحابب المسلمین بعضهم بعضاً.

هذا وقد رفعت الی جلالة ملیکنا المؤید خلاصة ما جاء في کتابکم مما یتعلق في قبور الصحابه رضی الله تعالی عنهم، ولا أظن جلالته الا منجزاً وعده عند أوبته من نجد فأنه أیده الله لا یسره ولا یبهج نفسه الا العمل علی اعلاء کلمة المسلمین وایجاد التضامن بینهم و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته (التوقيع: نایب المعتمد- محمد عید الرواف)

ترجمه: حضرت عالم فاضل آقای شیخ عبدالرحیم صاحب الفصول همیشه نشان کامل فضیلت و کمال باد که هر کس از او پیروی نماید…

سلام بر شما و رحمت خدا و برکات او. اما بعد، نامه گرامی واصل شد و بر مضمون آن واقف گردیدم حمد کردم خداوند را برای سلامتی شما و شکرگزار شدم برای شما از همت بسیار بلند شما در اموریکه نتیجه آنها ایجاد محبت و یگانگی مابین مسلمین می‌شود.

ای کاش علمای اسلام همه متفق می‌شدند بر پیمودن این راه مستقیم و کوشش می‌کردند برای تأمین این مقصد عالی شما در اینصورت البته حال مسلمین بهتر و خاطرشان آسوده‌تر می‌گردید اما چاره نداریم جز اینکه بگوییم (انا لله وانا الیه راجعون) لکن برای ما وجود امثال شما که اهتمام در حفظ ناموس اسلام دارید تسلی بزرگی است از خداوند مسئلت می‌نماییم که نصرت کند شما را در آنچه قصد نموده‌اید از ایجاد دوستی و مودت فیمابین مسلمین.

باری خلاصه مکتوب شما را راجع به قبور اصحاب پیغمبر رضی الله تعالی عنهم به عرض پادشاه با توفیق خود رساندم و سراغ ندارم در اخلاق اعلیحضرت مگر اینکه به وعده خود عمل کند هنگام بازگشت از نجد. زیرا حتم دارم نفس ملک که خداوند او را تأیید نماید مسرور و خوشحال نمی‌شود مگر در کوشش به اعلاء کلمه مسلمین و برقراری یگانگی بین آنها والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته (امضا: نایب معتمد- محمد عید الرواف)

در پایان جالب است بدانید اصل این سند آل سعود نزد پسر علاوه وجود دارد و در این سند وهابی ها متعهد شده بودند که بنا دوباره ساخته بشود لذا جا دارد مسئولان وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران – که مهد و مادر شیعیان جهان به شمار می رود – با هدف احقاق حقوق همه شیعیان، با در اختیار داشتن این سند، در راستای بازسازی حرم و قبرستان بقیع در محافل بین المللی گام بردارد.

You might also like More from author

Leave a comment