از بوسیدن دست جنتی تا بوسیدن دست پهلوی!

به گزارش شیعه آنلاین ؛ “حسام ‌الدین آشنا” مشاور “حسن روحانی” رئیس جمهور ایران چند روز پیش در مراسمی دست آیت الله جنتی، دبیر شورای نگهبان را بوسید. عکس دست بوسی وی در رسانه ها منتشر و بازتاب بسیار گسترده ای داشت و همچنین انتقادات و نظرات بسیار زیادی را به همراه آورد.

جنجال بر سر این اقدام به قدری بالا گرفته که آشنا مجبور شده تاکنون دو بار از خود واکنش نشان دهد.

وی در واکنش اول خود در کانال تلگرامی اش نقل قولی از اظهارات “حسن روحانی” در ایام انتخابات در تبریز را نقل کرده و آورده است: ما همه می توانیم با وحدت و اتحاد و همبستگی و آرامش، با کمک از رهبر عزیز و فرهیخته ای که من حاضرم برای برخی امور ده ها بار دست ایشان را ببوسم، مشکلات را حل کنیم.

اما با گذشت چند روز و عدم فروکش کردن جنجال در مورد این اقدام وی، او ناگزیر واکنش دوم را از خود نشان داد و باز هم در کانال تلگرامی اش نوشت: بارها دست آیت الله خزعلی، آیت الله مهدوی کنی، آیت الله علم الهدی، دکتر معتمد نژاد، دکتر محسنیان راد  و دیگر استادانم را هم بوسیده ام؛ به این بوسه ها افتخار می کنم ولی این به معنای تبعیت محض از آنان نیست.

البته نباید فراموش کرد که فرهنگ دست بوسی اولا ساخته و زاییده امروز و دیروز نیست بلکه حتی در ده ها و یا قرن های گذشته نیز وجود داشت اما نباید فراموش کرد که این اقدام همیشه به یک معنا نیست و در قالب پاچه خواری نمی گنجد.

اما بدون شک با مطالعه و بررسی شرایط مختلف زمانی به راحتی می توان تحلیل کرد که یک فرد چرا دست فرد دیگری را بوسیده است. برای مثال تصویر معروفی که مربوط به دست بوسی “فرح پهلوی” همسر “محمد رضا پهلوی” همسر شاه سابق ایران توسط چند روحانی شیعه در فضای مجازی وجود دارد، را می توان به راحتی یک اقدام پاچه خوارانه توصیف کرد زیرا اصلا دلیلی منطقی نمی توان برای اقدام آن روحانیون یافت که دست فرح را ببوسند.

زیرا بر اساس عرف موجود و مرسوم، فرهنگ دستبوسی را تنها در ۴ مورد می توان گنجاند: ۱ – بوسیدن دست والیدن با هدف احترام گذاشتن توسط اولاد و یا نوه ها ۲ – بوسیدن دست مراجع عظام تقلید در قالب و منظر دینی و اعتقادی ۳ – بوسیدن دست استاد توسط شاگرد ۴ – بوسیدن دست کسیکه اقدام یا عمل ویژه و تحسین برانگیزی انجام داده است.

البته بوسیدن دست اگر از منظر عشق باشد، بحثش جداست. مثلا بوسیدن دست فرزندان توسط والدین یا بوسیدن دست همسر و غیره.

حال باید گفت به ادعای جناب آشنا، دست بوسی ایشان به منزله بوسیدن دست استاد از سوی شاگرد بوده اما این پرسش مطرح است که بوسیدن دست فرح توسط چند روحانی نما در کدام قالب گنجانده می شود؟!

نه همین لباس زیباست نشان آدمیت …

 

You might also like More from author

Leave a comment