نبرد اخوان و وهابیت

به گزارش شیعه آنلاین ؛ بیش از یک ماه از دعوای بی سابقه میان عربستان سعودی و همپیمانانش با کشور قطر می گذرد.

ریشه این دعوا به امروز و دیروز مربوط نمی شود بلکه شاید بتوان گفت ریشه ده ساله و یا حتی بیشتر دارد.

اختلاف میان آل سعود و آل ثانی در یک زمینه و محدود به بحث سیاسی نیست، هر چند می توان گفت هدف و غایت اصلی و نهایت آن افزایش نفوذ منطقه ای است که این موضوع هم در چارچوب سیاسی می گنجد اما حداقل می توان گفت در ظاهر، اختلاف میان آنها در عالم سیاست محصور نمی شود.

آنها علاوه بر رقابت در زمینه های مختلف اقتصادی و بین المللی، در زمینه خط فکری و یا بهتر است بگوییم در زمینه اندیشه دینی و اعتقادی نیز دو مسیر را انتخاب کرده اند. آل سعود مادر “وهابیت” را مذهب رسمی خود قرار داده و آل ثانی هم حمایت تمام عیار از اندیشه اخوان المسلمین را یکی از اصلی ترین سیاست های خود در منطقه قرار داده است.

یکی از اصلی ترین نقاط اختلاف میان قطر و کشورهای عربی خلیج فارس، حمایتش از اخوانی ها است زیرا اعراب خلیج فارس، یکی از نگرانی هایشان سقوط رژیم هایشان توسط احزاب و گروه های وابسته و یا نزدیک به اخوان المسلمین است.

همان طور که اخوان بعد از سقوط “حسنی مبارک” دیکتاتور سابق مصر، توانستند در اولین انتخابات پیروز شوند و در تونس نیز پس از “زین العابدین بن علی” قدرت در دست اخوان افتاد. در لیبی نیز اخوان قدرت خوبی دارند. اما در سوریه هم اصل شروع اختلاف و درگیری با حکومت “بشار اسد” از سوی اخوانی های سوریه آغاز شد.

بر همین اساس شیخ نشینان عرب در حوزه خلیج فارس و بخصوص وهابیون عربستان نگران آن هستند که ملت هایشان به جنبش اخوان که نسبت به وهابیت معتدل تر است گرایش پیدا کنند و تغییر رژیم نرم و یا حتی کودتای مختلفی رخ دهد و رژیم هایشان سقوط کند.

با این وضعیت باید گفت حتی شاید ظرف چند روز آینده قطر به ناچار در برابر درخواست های عربستان و همپیمانانش از برخی سیاست هایش عدول کند، اما بدون شک اختلاف ریشه ای موجود میان اخوان و وهابیون در منطقه و بخصوص در حوزه خلیج فارس پا برجا خواهد ماند و روز به روز این اختلاف عمیق تر می شود و حتی می توان گفت که با توجه به اینکه اخوانی ها احساس می کنند روز به روز بیشتر از سوی رژیم های عربی خلیج فارس زیر فشار قرار می گیرند، بیشتر خونشان به جوش می آید و برای تغییر رژیم ها، اراده قوی تری پیدا می کنند.

بدون شک دیر یا زود وهابیت رو به افول خواهد رفت و آینده جهان عرب بخصوص کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در دست اخوانی ها خواهد افتاد البته این لزوما به معنی آن نیست که اخوانی هایی با تفکر اخوان المسلمین مصر، زیرا در دنیای امروز، دیگر اخوان هم یک شاخه نیست بلکه بین اخوان المسلمین مصر با اخوان المسلمین فلسطین (حماس) هم اختلاف نظر و دیدگاه و حتی اختلاف موضع گیری وجود دارد. همچنین میان این دو گروه اخوانی با اخوانی ها اردن و یا حتی اخوانی های سوریه و لبنان نیز ایضا.

البته حتی اگر هم اخوانی ها در کشورهای عربی خلیج فارس قدرت بگیرند و روی کار بیایند، اما باز هم ریشه وهابیت در منطقه به طور کامل نابود نخواهد شد و سال های سال طول خواهد کشید زیرا یکی از اصلی ترین علل و عوامل رشد این اندیشه منحرف این است که از سال های ابتدایی که دانش آموزان عرب در مدارس تحصیل می کنند، اندیشه و اعتقادات وهابیت در قالب دروس مختلف به خوردشان داده می شود.

لذا تا زمانی که محتوای کتب درسی دانش آموزان سطوح مختلف در کشورهای عربی تغییر نکند و نیز چاپ و توزیع کتب شیوخ و مفتی های وهابی در کشورهای مختلف عربی متوقف نشود و با مفتی هایشان که همواره روی منابر تبلیغ اندیشه های تکفیری و انحرافی خود را می کنند، برخورد نشود، ریشه این تفکر انحرافی و آدم کش برای همیشه نابود نخواهد شد.

در پایان هم لازم به ذکر است که “مسعود بارزانی” سیاستمدار سرشناس کردستان عراق طی چند روز گذشته در اظهاراتی گفت علاوه بر اینکه باید با داعش و دیگر تکفیری ها مبارزه کرد، باید با علل و ریشه های فکری این گروه ها مبارزه شود و برای از بین بردن آن تلاش شود.

 

You might also like More from author

Leave a comment