از سید محمود شاهرودی تا سید محمود شاهرودی

به گزارش شیعه آنلاین ؛ بسیار از مردم ایران حضرت آیت الله سید محمود شاهرودی، از مراجع تقلید فعلی در قم که در گذشته ریاست قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران را بر عهده داشت را می شناسند، اما کمتر کسی – البته بجز علما و طلاب علوم دینی – اطلاع دارند که قبل از ایشان نیز یکی از علما و مراجع تقلید شیعه در نجف اشرف حضور داشت به نام حضرت آیت الله سید محمود شاهرودی.

تفاوت موجود در نام این دو بزرگوار این است که یکی سید محمود هاشمی شاهرودی است در حالی که آن مرحوم سید محمود حسینی شاهرودی بوده و پدر حضرت آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی، از مراجع فعلی مقیم قم به شمار می رفت.

در این گزارش نگاهی گذرا و مختصر به زندگی هر دو مرجع می اندازیم تا کاربران و خوانندگان محترم بیش از پیش با آنها آشنا شوند:

حضرت آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی

در سال‌ ۱۳۲۷ شمسى در خانواده اى مذهبى و از سادات‌ منسوب‌ به‌ امام‌ حسين‌(ع‌)، در نجف‌ اشرف متولد شد. پدرش‌ مرحوم‌ آيت‌ الله‌ سيد على حسينى شاهرودى، از شاگردان برجسته مرحوم حضرت آیة الله خویی بود که بحث های اصول و فقه استاد خود را به رشته تحریر درآورد.

تحصيلات‌ ابتدايى را در مدرسه‌ علوی نجف‌ به‌ پايان‌ رسانيد و سپس‌ به‌ تحصيلات‌ حوزوى روى آورد. با توجه‌ به‌ موقعيت‌ علمى خانوادگى و نيز با توجه‌ به‌ هوش‌ و استعداد سرشار و كوشش‌ فراوان‌ خود، در مدتى اندک توانست‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌ را به‌ پايان‌ رساند.
پس‌ از آن‌ به‌ حلقه‌ درس‌ حضرت آيت‌ الله‌ شهيد سيد محمد باقر صدر پيوست‌ و سالها در خدمت‌ استاد خود، مبانى اجتهاد در اصول‌ و فقه‌ را به‌ خوبى آموخت‌ و در درس‌ ديگر مراجع‌ آن‌ روز نجف‌ ـ از جمله‌ امام‌ خمينى و حضرت آیت الله خویی ـ نيز با جديت‌ شركت‌ جست‌ و بهره‌هاى فراوان‌ برد.

با ورود به‌ ايران‌ در فروردين‌ ۱۳۵۸، به‌ تدريس‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ مى‌پردازد كه‌ اين‌ تدريس‌ تاكنون‌ نيز ادامه‌ دارد و طلاب‌ بسيارى از محضر ايشان‌ بهره‌مند شده‌اند. ويژگى درس‌ ايشان‌ دقت‌ فراوان‌، تسلط‌ بر مباحث‌ و نوآورى در زمینه های متعدد و مختلف علمی است.

http://www.hashemishahroudi.org/fa/page/1

ایشان در دوران جمهوری اسلامی ایران پست و سمت های بسیار زیاد سیاسی داشته و دارند. از جمله مهم ترین آن می توان به ریاست قوه قضاییه، عضو و نائب رئیس مجلس خبرگان رهبری، عضو و نائب رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو فقهای شورای نگهبان، رئیس هیئت عالی حل اختلاف وتنظیم روابط قوای سه گانه و غیره ..

حضرت آیت الله سید محمود حسینی شاهرودی
سید محمود حسینی شاهرودی فرزند سید علی، در سال ۱۲۶۲ شمسی در قلعه آقاعبدالله از توابع شهر بسطام در نزدیکی شاهرود به دنیا آمد. خواندن و نوشتن را در زادگاه خود فرا گرفت سپس علم صرف و نحو را در بسطام نزد فاضل بسطامی آموخت و سایر دروس مقدماتی را از اساتید مدرسه بیدآباد شاهرود استفاده کرد.

دروس سطح و کفایه الاصول را در مشهد فرا گرفت و به تدریس کفایه الا‌صول در حوزه علمیه آن شهر پرداخت. پس از چندی عزم دیار خود کرد ولی اساتیدش که توان او در استنباط احکام دینی را می‌دیدند با تصمیم او مخالفت کرده و حتی یکی از اساتیدش به او گوشزد کرد که مرجع تقلیدت درس خواندن را بر تو واجب و اشتغال به کار دیگر را ممنوع می‌داند. این امر باعث شد تا از تصمیم خود منصرف شده و عازم شهر نجف اشرف شود.

او به محض ورود به نجف اشرف در ۱۳۲۷ق در درس خارج فقه و اصول آخوند خراسانی حاضر شد و تا زمان درگذشت آخوند، یعنی یک سال و نیم نزد او درس خواند. سپس همراه با آقا سید جمال گلپایگانی و میرزا مهدی اصفهانی در درس میرزای نائینی حاضر و از شاگردان ویژه وی شدند. به گفته فرزندان شاهرودی او مؤسس درس نائینی به شمار می‌رود. آیت الله شاهرودی همچنين در دو دوره اصول آقا ضیاء الدین عراقی نيز حضور يافت. او را ذو الشهادتین می خواندند.

اعتماد ميرزاى نایینى به سيد محمود شاهرودی آنچنان بود كه شاگردانش را براى آزمون اجتهاد نزد او مى‌فرستاد و گواهى وى را گواهى دو عادل به شمار مى‌آورد. به همین جهت آقا ضياءالدين عراقى و آيت الله سيد ابوالحسن اصفهانى نیز او را ذوالشهادتين (یعنی دارای دو شهادت) خواندند و طالبان اجتهاد را براى آزمودن نزد وى می‌فرستادند.

او را به ساده زیستی و زهد ستوده اند. او با آنکه امکانات مالی فراوانی در اختیار داشت در منزلی استیجاری زندگی می ‌کرد. وی مؤسس اولین بعثه در مکه و مدینه و احیاگر سنت پیاده روی به سوی کربلا بود. مدفن او در بالا سر حرم امیرالمؤمنین(ع) قرار دارد.
http://fa.wikishia.net/view/%D8%B3%DB%8C%D8%AF_%D9%85%D8%AD%D9%85%D9%88%D8%AF_%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86%DB%8C_%D8%B4%D8%A7%D9%87%D8%B1%D9%88%D8%AF%DB%8C

سخن پایان: به رغم اینکه هر دو بزرگوار تقریبا هم نام بوده اند، اما یکی بیشتر وقت خود را صرف تحصیل و فراگیری و نیز تدریس علوم دینی کرد و دیگری در کنار تحصیل و تعلیم علوم دینی، وقت زیادی نیز در دنیای سیاست و مدیریت گذراند.

You might also like More from author

Leave a comment