سردبیر مجله القاعده: داعش در ۲۰۱۷ پایان می‌یابد

به گزارش شیعه آنلاین ؛ «عبدالغنی جابر» سردبیر مجله “المسری” وابسته به شبکه تروریستی القاعده در گفتگویی پیش بینی کرد که سال ۲۰۱۷ میلادی سال پایان داعش باشد.

http://al-masra.blogspot.com/p/blog-page_10.html
وی در این باره گفت: صف های مختلف گروهک داعش، بعد از اینکه متوجه شوند مرجعیت فکری داعش راه درست دین را انتخاب نکرده، جدا می شوند و علیه این گروهک صف بندی خواهند کرد. این افراد جدا شده، آنچه چیزی “اعتدال و دوری از افراط” که دنبالش می گردند را در القاعده خواهند یافت!

سردبیر “المسری” همچنین افزود: تفاوت بین القاعده و داعش این است که اولی دشمن اول و اصلی خود را غرب می داند در حالی که دومی حملات خود را علیه کشورهای اسلامی انجام می دهد.

«عبدالغنی جابر» در ادامه چنین پیش بینی کرد: در سال جاری داعش شاهد ریزش نیروی زیادی خواهد بود زیرا داعش برای کسب محبوبیت به خونریزی روی آورد و همان طور که همگان دیده اند به ذبح مردم به صورت وحشیانه دست زد اما مجله “المسری” در حال ارائه تعریفی از اسلام درست به جوانان و علاقمندان است لذا جوانان آنها را جذب خواهد کرد!

در ذیل بخش هایی از این گفتگو که توسط سایت “بوابة الحرکات الاسلامیة” (دریچه جنبش های اسلامی) منتشر شد، را آورده ایم:
http://www.islamist-movements.com/38747

■ آیا از حرف شما باید بفهمیم که القاعده یک گروه معتدل و میانه رو است؟!

– بنده قصد ندارم در مورد احکام اخلاقی و ارزشی حرف بزنم، اما آنچه که می توانم ادعا کنم این است که القاعده سیاست و خط مشی اش، مبارزه با مسلمانان نیست بلکه دشمنی با غرب است زیرا غربی ها دشمنی شان با اسلام را پنهان نمی کنند.

■ یعنی به نظر شما منفجر کردن برج های دوقلو که به سازمان تجارت جهانی تعلق داشت، جزو اقدامات جهادی به شمار می ورد؟

– پاسخ شما را با یک سوال می دهم، آیا می توانیم در برابر کشتن کودکان مسلمان در فلسطین و میانمار سکوت کنیم؟!

■ سیاست رسانه ای مجله “المسری” چیست؟

– «المسرى» هفته نامه ای خبری است که داستن ها و اخبار گروه های جهادی نیز گفتگوهایی با رهبران و فرمانده هان شبکه القاعده و دیگر گروه های جهادی را به طور اختصاصی و انحصاری منتشر می کند. اولین بار در سال ۲۰۰۸ به فکر ایجاد این رسانه افتادیم. اما چند سال طول کشید تا به جمع بندی برسیم و در نهایت سال ۲۰۱۶ نسخه اول الکترونیکی آن صادر شد البته در برخی کشورها با بودجه ای که توسط برخی افراد نیکوکار پرداخت می شود، به صورت کاغذی در ۱۰۰ هزار تیراژ چاپ می شود.

■ مطالب را از کجا می آورید؟

– هم خودمان تهیه می کنیم هم از ابتدا اعلام کردیم هر کسی در سراسر جهان مطلبی دارد که با فکر، عقیده و سیاست های ما سازگار است برای ما ارسال کند تا از آن استفاده کنیم.

■ با افزایش نفوذ داعش در چند سال اخیر محبوبیت القاعده کاهش یافت. آیا می توان گفت داعش فرش را از زیر پای القاعده کشید؟

– القاعده از سوی کشورهای مختلف جهان مورد هدف و حمله قرار گرفت. حتی اگر یک کشور بزرگ و ابرقدرت هم به جای القاعده بود تا حالا به طور کامل از بین رفته بود. ما شاهد آن بودیم که برخی فرماندهان القاعده به داعش پیوستند اما این وضعیت باعث از بین رفتن کلی القاعده نشد. بنظرم القاعده مجددا قدرت می گیرد زیرا خبرهای خوبی در راه است. احتمالا در پایان سال ۲۰۱۷ به قدرت سابق خود باز خواهد گشت.

■ منظورت از خبرهای خوب، بالا آمدن “حمزه” از فرزندان “أسامه بن لادن” است که باعث تقویت و روحیه گرفتن القاعده و اعضای این گروه خواهد شد؟

– این بخشی از حقیقت است و نه همه حقیقت. حمزه در واقع یکی از اعضای شورای اصلی القاعده است و به شدت هم مورد قبول دیگر اعضا است. جوان هم که هست و در مدرسه فکری پدرش هم آموزش دید و بزرگ شد.

چندی پیش در رسانه ها هم اعلام شد که تعدادی از فرمانده هان داعش در عراق و سوریه از این گروه جدا شده و به القاعده پیوستند. این موضوع، خود ثابت کننده نادرست بودن گفتمان افراط گرایانه و خون ریزانه داعش است. فرمانده هان جدا شده که به القاعده پیوستند، دیداری هم با “ایمن الظواهری” رهبر القاعده داشتند و در مورد برخی افکار و اعتقادات افراطیشان، با آنها صحبت کرد تا آن را از ذهن خود پاک کنند.

■ حال که درباره جدا شدن صحبت کردید، لطفا بفرمایید چرا “جبهه النصرة” از القاعده جدا شد؟

– جدایی بخاطر فشار کشورهای عربی خلیج ]فارس[ که حامی مالی جبهه النصره بوده اند، به وجود آمد. این در واقع یک جدایی ظاهری بود و نه واقعی و درونی زیرا جبهه النصره از نظر فکری و اعتقادی بخشی از القاعده باقی خواهد ماند لذا حتی رهبران آن لباس هایی شبیه به “اسامه بن لادن” بر تن می کنند و این نشانه آن است که جدا نشده اند.

■ آیا ممکن است بعد از این جدایی، جبهه النصره از بین برود و پایان یابد؟

– جبهة النصرة دست خود را به سمت القاعده دراز کرد. در حال حاضر بیش از هزار گروه مسلح در سوریه وجود دارد اما جبهه النصره نسبت به دیگران از شهرت بیشتری برخوردار است. بدون شک قطع ارتباط النصره با القاعده، باعث تضعیف النصره و قوی تر شدن داعش خواهد شد اما همان طور که گفتم این جدایی فقط ظاهری است و مراجع فکری ما یکی هستند همانطور که اهداف و شیوه هم همین طور.

■ آیا عجیب نیست که بگوییم بین القاعده و داعش تفاوت است، در حالی که هر دوی آنها برای به کرسی نشاندن فکر و عقیده خود، از خشونت استفاده می کنند؟!

– اشتباه است که بگوییم هر دو گروه متفق القول هستند زیرا دشمن اصلی القاعده غرب است و علیه آن جهاد می کند همانطور که در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ دیدیم اما داعش سلاح را در صورت برادر مسلمان بر می دارد یعنی خشونت وی علیه مسلمانان است.

■ چرا دستگاه رسانه ای و تبلیغاتی داعش نسبت به القاعده قوی تر است؟

– دلایل زیادی دارد.. از جمله اینکه داعش از زمان تاسیس خود تمرکز زیادی بر تبلیغات کرد و پول زیادی را برای آن هزینه کرد، پولی که از اماکن مختلف بدست آورده از جمله مثلا فروش نفت عراق. اما نکته دیگر این است که گفتمان رسانه ای داعش، جذب جوانان از طریق انتشار تصاویر و فیلم های خشن و زننده است که از طریق ریختن خون و ذبح افراد صورت می گیرد.

You might also like More from author

Leave a comment