ترامپ و سلمان؛ اسلحه و دلار

به گزارش شیعه آنلاین ؛ سال هاست که عربستان سعودی در تلاش است تا از مانع انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت متصل به آن عبور کند؛ اما در این راستا، تلاش بی وقفه برای درگیر کردن حزب الله در مناقشات داخلی لبنان به جایی نرسیده است.

حزب الله نه تنها با هوشیاری به یک طرف نزاع داخلی در لبنان تبدیل نشده بلکه امروز به یک قدرت اثر گذار در پرونده های منطقه ای تبدیل شده از این رو مقامات سعودی، این جریان را که قرار بود ابتدا خلع سلاح و سپس از صحنه سیاسی لبنان حذف گردد، متهم به دخالت در بحرین و ناآرامی های شرق عربستان می کنند.

اما واقعیت این است که در نهایت سعودی ها ناگزیر شدند به فرمولی درباره لبنان تن دهند که در آن، رییس جمهور از حزب الله و دولت نیز، دولتی مشترک بین هواداران حزب الله و جریان متمایل به خود باشد.

رژیم سعودی در مورد عراق نیز پس از سال ها به رسمیت نشناختن دولتی که به دروغ آن را طایفه ای می خواند و همه توان خویش را برای واژگونی آن بکار بسته بود، به این کشور سفر کرده و با وعده های اقتصادی حیرت انگیز تلاش کرد تا بگوید دولت عراق را تحت شرایطی می پذیرد!

با انتخاب دونالد ترامپ، تیم محمد بن سلمان که از نفوذ شدید محافل صهیونیستی داخل آمریکا نظیر “آیپک” روی او خبر داشت، به این جمع بندی رسیده که می تواند با کمک این محافل و رژیم اسرائیل، ارتش آمریکا را به سطحی از تنش نظامی با ایران وادار کرده و آن را در راه بی بازگشت درگیری مستمر نظامی وارد کند.

بر این اساس در طول حدود پنج ماهی که از ورود ترامپ به کاخ سفید می گذرد، بن سلمان، رییس دستگاه نظامی و الجبیر، رییس دستگاه خارجی عربستان پی در پی با مقامات جدید آمریکا ملاقات و مذاکره کرده و موفق شدند، میزبانی اولین سفر خارجی ترامپ را از آن خود کنند.

آنان می خواستند نشان دهند که نه تنها بر مشکلات في مابین واشنگتن و ریاض در دوره اوباما فایق آمده اند، بلکه به همکاری استراتژیک و عملیاتی با آمریکا علیه ایران و همپیمانان آن در منطقه نیز دست یافته اند.

دولت تندروی ریاض گمان کرد می تواند با تشکیل اجلاس مشترکی بین کشورهای اسلامی – که تحت تاثیر کمک های بلاعوض و سیاست ارعاب، در مواجهه با عربستان ماخوذ به حیا هستند – و آمریکا به سیاست ضد ایرانی خود وجهه ای بین المللی و منطقه ای بدهد.

عربستان در این میان برابر اخبار موجود بسته های هدیه در مجموع حدود ۱۵۰ میلیارد دلار را برای حدود ۱۷ کشور نسبتا موثر اسلامی و حدود ۴۰۰ میلیارد دلاری برای آمریکا آماده کرد تا بتواند جبهه ای پر و پیمان علیه جمهوری اسلامی شکل دهد. اما این بار هم آل سعود شانس نیاورد و در عمل جبهه موثری که از عملیاتی عنقریب علیه ایران خبر دهد، شکل نگرفت.

مقامات نظامی آمریکا پیش از آنکه امضای قرارداد سخاوتمندانه نظامی و تجاری ریاض خشک شود، اعلام کردند: قصد درگیر شدن با ایران را ندارند و البته اگر بین عربستان و ایران تنشی نظامی در بگیرد از ریاض حمایت خواهند کرد.

از سویی دیگر، کشورهای موثر اسلامی نظیر لبنان، ترکیه و پاکستان نیز به طرح ضد اسلامی سعودی روی خوش نشان ندادند.

اردوغان به بهانه اینکه همزمان با اجلاس ریاض، سرگرم برگزاری کنگره حزب عدالت و توسعه است از حضور در ریاض خودداری کرد و چاووش اوغلو، وزیر خارجه اش را راهی ریاض نمود در حالی که همه می دانند تعویق یک اجلاس داخلی برای ترکیه دشوار نبود.

در عین حال روزنامه “ینی شفق” ارگان حزب عدالت و توسعه در شماره روز یکشنبه خود که اجلاس ریاض بر پا بود، در یادداشتی نوشت: اگر سمت و سوی اجلاس اسلامی امریکایی ریاض، توافق علیه ایران باشد، شرایط امنیتی منطقه را داشوار تر می کند.

در این بین پاکستان نیز با ژنرال “راحیل شریف” را که به تازگی به فرماندهی نیروهای مشترک عربستانی پاکستانی منصوب شده بود، به اسلام آباد فراخواند تا نشان دهد در برابر دلار زانو نمی زند و تمایلی به ناراحت کردن ایران ندارد.

همچنین جنجال سعودی ها علیه امیر قطر که گفته بود کشورش مایل نیست در همپیمانی ضد ایرانی ایفای نقش کند و نیز اظهارات “یوسف بن علوی” وزیر خارجه عمان که بر مسئولانه و سازنده بودن رفتار منطقه ای ایران تاکید داشت و نیز اعزام نماینده ای از سوی امیر کویت به تهران برای اطمینان بخشی به مقامات جمهوری اسلامی، نشان داد که دولت سلمان حتی در شبه جزیره نیز قادر به ایجاد همپیمانی ضد ایرانی نیست.

You might also like More from author

Leave a comment