تأثیر هزینه های مالی سپاه پاسداران بر اقتصاد ایران

به گزارش شیعه آنلاین، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نه تنها یکی از قدرتمند ترین گروه های نظامی منطقه خاورمیانه است، بلکه به اذعان بسیاری از کارشناسان غربی، به طور قطع قدرتمند ترین قدرت نظامی در کل خاورمیانه به شمار می رود.

همین امر باعث شده که در بسیاری از جبهه های نبرد حق علیه باطل که سپاه پاسداران به طور مستقیم یا غیر مستقیم در آن حضور داشته و شرکت می کند، دست بالا را داشته باشد و برنده نبرد باشد.

این برتری موجب گردیده که دشمنان جمهوری اسلامی، تلاش کنند از طرق مختلف به انتقاد و دروغ پراکنی علیه سپاه بپردازند. یکی از راه های جوسازی علیه این نهاد نظامی، پرداختن به موضوع مالی سپاه است. بر همین اساس وب سایت المشارق که به نظر می رسد به یکی از احزاب ضد ایرانی کُردستان عراق تعلق دارد، با انتشار مطلبی تحت عنوان «بسیاری از ایرانیان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به خاطر فروپاشی اقتصاد کشور ملامت می کنند» به دروغ پراکنی علیه سپاه پاسداران پرداخته است.

در بخشی از این مقاله آمده: کارشناسان گفتند که با ادامه جریان بودجه دولت برای حمایت از جنگ های نیابتی در سوریه و یمن و شبه نظامیان کشورهای دیگر، میلیون ها ایرانی بیکار شده و اقتصاد کشور پاره پاره شده است. شیار ترکو، دانشجوی دکترای دانشگاه قاهره که در مورد امور مالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحقیق می کند، گفت که با این حال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به حمایت مالی از وابستگان خود ادامه داده تا نفوذ خود در منطقه را گسترش دهد.

وی گفته که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دارای یک الگوی ایجاد یا حمایت از گروه های مسلح است تا بتواند «تحت پوشش دفاع از محرومین و شیعیان وارد عمل شده» و نفوذ خود را گسترش دهد. «هزینه های بالایی که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای ایجاد و حمایت از گروه های مسلح در سرتاسر جهان هزینه می شود، بدون شک به طور مستقیم بر وضعیت اقتصادی در ایران و شرایط زندگی مردم ایران تاثیر می گذارد.

ترکو افزود: در تحقیقی که در ماه آوریل منتشر گردید، محمد امین تحلیلگر امور ایران از بنیاد مطالعات خاورمیانه، اعلام کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هزینه های سنگینی را برای شبه نظامیان که جنگ های نیابتی را برای آن انجام می دهند، صرف می کند. بر اساس این تحقیق، بودجه مالی سال جدید ایران (مارس ۲۰۱۷ تا مارس ۲۰۱۸) بیش از ۸۵,۸۹۹ میلیارد تومان (۲۴٫۵ میلیارد دلار) به مسائل نظامی و امنیتی یا ۲۳ درصد از کل بودجه کشور را به این امر اختصاص داده است.

در این تحقیق آمده که بودجه حمایت ارائه شده به شبه نظامیان را مشخص نمی کند، بلکه بر اساس سرفصل «خیریه» و «مسائل فرهنگ اسلامی» مشخص شده است. در این مطالعه آمده که تأمین مالی این گروه ها ۷ میلیارد دلار بر آورد شده است و بخشی از آن از طریق کمیتۀ امداد امام خمینی (آی کی آر اف) و تعاونی بسیج و بخشی از آن از طریق بودجه دولتی تامین می شود.

طبق این تحقیق، گروه هایی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از آنان حمایت می کند «در عراق متمرکز هستند» و شامل سازمان بدر، جنبش النجبا، عصائب اهل حق، گردان های حزب الله، تیپ های امام علی، تیپ الخراسانی، تیپ های سید الشهدا و تیپ ابوالفضل العباس می باشند. بر آورد شده است که حمایت از گروه های مستقر در عراق حدود ۳ میلیارد دلار در سال هزینه دربر دارد.

در یمن، حوثی ها (انصارالله) حدود ۱٫۵ تا ۲٫۵ میلیارد دلار در سال دریافت می کند و حزب الله در لبنان حدود ۱ تا ۱٫۵ میلیارد دلار دریافت می کند. بر اساس این تحقیق، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین از تیپ فاطمیون در افغانستان (۱۵۰ میلیون دلار در سال) و لشکر زینبیون در پاکستان (۱۰۰ میلیون دلار در سال) و همچنین سایر شبه نظامیان خارجی حمایت می کند.

علی نریمانی، نویسنده و تحلیلگر سیاسی، به وب سایت المشارق گفت که رژیم ایران مردم خود را گرسنه نگاه داشته است؛ چرا که اهداف توسعه گرایی در خارج از کشور را دنبال می کند. حکومت از زمان به قدرت رسیدن به سرکوب داخلی و دخالت در امور سایر کشورها برای دستیابی به اهداف خود متکی بوده است. اما مردم ایران دیگر به تنگ آمده اند.

در ایران روزی نیست که بخشی از مردم ایران تحصن ها و اعتصاب های اعتراض آمیز نداشته باشند. و دانشجویان و کارگران در شهرهای مختلف تظاهرات می کنند. بسیاری از معترضین می گویند که به جای صرف مقادیر هنگفت پول در سوریه و حمایت از حوثی ها در یمن و حزب الله لبنان، بودجه دولت باید در داخل کشور جهت بهبود شرایط زندگی صرف شود.

حسین شایان، یکی از جوانان تهرانی که دارای مدرک لیسانس در رشته اقتصاد می باشد، گفت: حداقل حقوق [ماهیانه] در ایران ۹۳۰,۰۰۰ تومان (۲۹۰ دلار) می باشد و این مقدار چند برابر کمتر از مقداری است که کارگران و خانواده هایشان بتوانند نیازهای اساسی خویش را تامین کنند. این میزان برای تامین نیازهای یک خانواده سه نفره کافی نیست. کاهش مخارج عمومی در شب سال نو ایرانیان در زمانی که ایرانیان عموما لباس نو و اقلام دیگر را می خرند به طور گسترده گزارش شده است. آنها هیچ چیز نمی خرند، حتی لباس هم که مهمترین رسم شب عید می باشد را نمی خرند. این علامت کاهش درآمد و قدرت خرید و افزایش رکود اقتصادی می باشد.

آمار بانک جهانی نرخ بیکاری در ایران را ۱۲٫۷ درصد در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ تخمین زده است. شایان گفت که در داخل ایران، انتخابات ریاست جمهوری تنش های داخلی بین بال های مختلف رژیم را آشکار کرده است.

او گفت که فقر و بیکاری به نکات اصلی رقابت تبدیل شده اند و بسیاری خشم خود را در مورد ارسال پول ایرانیان به کشورهایی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جنگ های نیابتی را با هزینه مردم ایران انجام می دهد، ابراز کرده اند.

وی گفت: بی خانمانی هم در میان بخش های بزرگی از جامعه شایع است. ما نباید گول شعارهایی که رژیم از آن برای توجیه مداخله خود در کشورهای منطقه می دهد را بخوریم.

او اظهار داشت که بهترین روش برای تعیین اینکه رژیم در مسیر صحیح قرار دارد این است که شرایط زندگی در بخش های مختلف جامعه ایران را بررسی کنیم.

وی با اشاره به گزارش ژوئیه ۲۰۱۶ روزنامه جوان که در آن اشاره شده بود که ۹٫۷ میلیون کارگر ایران زیر خط فقر زندگی می کنند، افزود که بسیاری از خانواده های ایرانی بیچاره هستند.

You might also like More from author

Leave a comment