حاشیه های مصاحبه ای با امام خمینی ساعاتی قبل از سقوط شاه

به گزارش شیعه آنلاین ؛ روزنامه “السفیر” لبنان نه تنها یکی از پر مخاطب ترین روزنامه لبنان در چند دهه گذشته بوده، بلکه بدون شک یکی ازسرشناس ترین روزنامه های کل جهان عرب به شمار رفته است از همین رو همواره هم شخصیت هایی که برای گرفتن مصاحبه اختصاصی از آنها در نظر می گرفته، شخصیت های درجه بالا و سرشناسی بوده اند و هم در بیشتر اوقات، از سوی مصاحبه شوندها، ممانعت زیادی برای پذیرفتن مصاحبه با “السفیر” وجود نداشته زیرا در صورت انتشار مصاحبه، سخنان مصاحبه شونده بازتاب گسترده ای پیدا می کرده است.

یکی از مصاحبه هایی که روزنامه “السفیر” حدود چهار دهه قبل گرفته بود و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار شد، گفتگو با رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران، امام خمینی (ره) بود. این گفتگو ساعاتی قبل از سقوط رژیم شاه توسط «طلال سلمان» سردبیر السفیر انجام شد. محل گفتگو روستای “نوفل لوشاتو” در حومه پاریس پایتخت فرانسه، یعنی محل اقامت امام خمینی انجام شد که برخی حاشیه ها را قبل از مصاحبه به همراه داشت.

تاریخ دقیق انتشار این گفتگو ۱۸/۱/۱۹۷۹ بود. گفتگوی السفیر شامل سه بخش می شد. بخش نخست به شخصیت امام خمینی و اطرافش و نیز نگاهش درباره “جمهوری اسلامی” مربوط می شد و بخش دوم به دیدگاه ایشان درباره “اسرائیل” و نیز کشورهای عربی و موضوع خلیج فارس اختصاص یافت. اما بخش سوم به موضع امام خمینی درباره زنان بخصوص در دوران معاصر و وسائل و ابزارهای مدرن و پیشرفته مربوط می شد.

“السفیر” در ابتدای این گفتگو این مقدمه را نوشته بود: چقدر سخت است گفتگو با ]امام[ خمینی، چقدر دشوار، چقدر پر دردسر. تنها نشستن در کنار این شیخ (سید) بزرگوار که نزدیک ۸۰ سال سن دارد، تو را در وضعیت پر استرسی قرار می دهد زیرا ضعف های درونی خودت را کشف می کنی و تو را در موضع امتحان سختی قرار می دهد که بدانی چقدر خودت را می شناسی و چقدر از تاریخ کشورت اطلاع داری و چقدر واقعیت های زندگی اطرافت را درک می کنی؟!

گفتگو با این پیر مرد تبعید شده، که حرکاتش آرام، لحنش واضح، و نگاهش تیز است، امکان پذیر نیست مگر کسی تحت تاثیر شور و احساسات مردم در خیابان های تهران، اصفهان، قم، مشهد، شیراز و دیگر شهرهای ایرانی قرار گرفته باشد. هاله ای در اینجا تو را محاصره می کند و احساس می کنی صدای حرکت کردن تاریخ به گوش می رسد.

تعامل سطحی با [امام] خمینی درباره تاریخ، غیر ممکن است. اگر هم گفتگو با او را فقط به دوران محمد رضا پهلوی و پدرش رضا خان، محدود کنی، غیر ممکن است. همچنین گفتگو با او را اگر فقط به داخل محدوده جغرافیایی مرزهای ایران محدود کنی، غیر ممکن است.

[امام] خمینی نام و نماد جنبشی است که چارچوبش اسلام است، اسلامی که همه بشریت را مورد خطاب قرار داده، در هر زمانی و مکانی.
اطرافیان ایشان از اصرار بیش از حد ما برای مطرح کردن پرسش هایمان و شنیدن مستقیم پاسخ ها از زبان خودشان، تعجب کردند و گفتند: «باور کنید ما می دانیم دقیقا ایشان چه جواب هایی می دهند. تعداد کمی از سوالات شما خوب است. کم است موضوعاتی که سید (امام خمینی) تا حالا در موردشان موضع گیری نکرده باشد. در اسلام جواب های بیشتر پرسش های شما داده شده لذا به سن بالای ایشان رحم کنید و زیاد مدت زمان طولانی وقتشان را نگیرید. ما حاضریم ساعت ها و حتی چندین روز با شما بنشینیم تا پاسخ همه پرسش هایتان را بگیرید و مطمئن باشید که جواب های ما دقیقا جواب های سید خواهد بود.»

هنگامی که بر ایشان وارد شدیم و سوالاتمان را آغاز کردیم، فهمیدیم که آنچه درباره ایشان به ما گفته بودند، درست بود. ایشان موضع مشخصی نسبت به پرسش ها داشت و برای پاسخ دادن، خود را در پوشش دین اسلام قرار می داد و از روح اسلام، پاسخ های ما را می داد. همچنین از تجربیات مبارزات طولانی مدت خود که ۱۶ سال به طور پیوسته ادامه داشت هم بهره می برد تا بتواند پاسخ پرسش های ما را درباره تاسیس حکومت جمهوری اسلامی، بدهد.

You might also like More from author

Leave a comment